Běžky

V této kategorii si můžete vybrat běžky pro klasickou i bruslařskou (skate) techniku, ať už jste začátečník nebo pokročilý běžkař. Kromě běžek zde najdete i kolečkové lyže, avšak naše nabídka vybavení a oblečení na běžky je mnohem širší. Nabízíme třeba hole, běžkařské boty, brýle, obaly na běžky, termoprádlo, bundy či trička a mikiny. Vaše běžky také rádi připravíme na sezónu či provedeme potřebné opravy v našem servisu.
Skip categories and go to listing products Skip categories and go to filters
Běžecké lyže, běžecké boty při výkonu
JAK VYBRAT BĚŽECKÉ LYŽE? Ještě než se pustíme do specifických vlastností lyží, je potřeba si určit vaší běžkařskou disciplínu...
3 799 Kč -7%
3 499 Kč
*Od 1. 3. 2023 až do vyčerpání zásob
TVRDÉ BĚŽKY HARD
5 999 Kč -10%
5 399 Kč
*Od 22. 2. 2023 až do vyčerpání zásob
MĚKKÉ BĚŽKY SOFT
8 999 Kč -48%
4 599 Kč
*Od 13. 1. 2023 až do vyčerpání zásob
2ND LIFE
3 199 Kč -9%
2 899 Kč
*Od 22. 8. 2023 až do vyčerpání zásob
2ND LIFE
8 499 Kč -9%
7 699 Kč
*Od 22. 8. 2023 až do vyčerpání zásob
4.3/5 podle 203 Hodnocení z webu a z prodejen

CO JSOU TO BĚŽKY?

Běžky - nebo chcete-li běžecké lyže - jsou speciální lyže určené pro běh na lyžích. Od sjezdových lyží se běžky liší například tím, že nemají hrany, jiné je i vázání, tvar, délka i tloušťka, použité materiály a v neposlední řadě skluznice. Můžeme říci, že základ běžeckého lyžování položili lidé žijící ve Skandinávii již před tisíci lety. O sníh tam nebyla nikdy nouze a tamější obyvatelé potřebovali nalézt způsob, jak se na sněhu účinně přepravovat a usnadnit si tak každodenní fungování. Původně nejspíš používali jen jakási univerzální dřevěná prkna a nemohli ani tušit, že v budoucnosti se z jejich způsobu cestování vyvinou oblíbené sporty, pro něž vzniknou i speciálně vyvinuté prostředky, jako jsou například právě běžky. Dnes již máme běžecké lyže na klasickou i bruslařskou(skate) techniku, hole a boty na běžky, ochranné brýle, ale také běžkařské oblečení, jako jsou bundy, kalhoty, termoprádlonebo trička a mikiny.

Jízda na běžkách je zábavný sport, při kterém zapojíte a posílíte celé tělo, přičemž zároveň trávíte čas na čerstvém vzduchu a pročistíte si hlavu. Díky běžkám si zlepšíte fyzickou kondici, zredukujete tuk a posílíte imunitu. Jízdě na běžeckých lyžích se mohou věnovat celé rodiny a spojit tak zdraví prospěšnou činnost se zábavou a získávání společných zážitků. Vybrat si můžete ze dvou technik jízdy, o nichž si více povíme níže.

KLASICKÁ TECHNIKA JÍZDY NA BĚŽKÁCH

První a možná nejrozšířenější technika jízdy na běžeckých lyžích, o níž si nyní povíme, je technika klasická. Tato technika jízdy na běžkách je ideální pro začátečníky, neboť se jedná o přirozený pohyb, který je podobný běhu. Klasickou techniku jízdy na běžkách si mohou přizpůsobit i jezdci se zhoršenou pohybovou schopností tak, aby připomínala spíše chůzi a nebyla tak fyzicky náročná. Přesto se však bude stále jednat o pohyb zdravý a fyzické kondici prospěšný. Klasickou techniku volí na běžky kromě začátečníků často i turisté, avšak nenechte se zmást, nejde o nějakou “podřadnější” techniku, kterou by sportovní běžkaři nevyužívali. Naopak!

Jezdci, kteří na běžky volí klasickou techniku, obvykle běží v připravené stopě, přičemž využívají střídavý běh a jízdu soupaž. V zatáčce a při přejíždění ze stopy do stopy je také zvykem takzvané “odšlapování”, což je odraz jednou lyží. Při překonávání prudšího stoupání se používá takzvaný “stromeček”, což je technika, při níž jezdce běžky nasměruje do tvaru písmena “V”. Při tomto však nesmí docházet ke skluzu.

BĚŽKY PRO KLASICKOU TECHNIKU JÍZDY

Běžky na klasickou techniku jsou tedy, jak jsme si řekli výše, určeny pro jízdu v připravené stopě. Na skluznici běžky pro klasickou techniku se používají sjezdové vosky, na stoupací komory vosky stoupací, které se při zatížení běžky postarají o odraz dopředu. Někteří jezdci si na své běžky nechají raději vyřezat takzvané “šupinky”, které pak zajišťují potřebný pohyb vpřed, avšak většinou tuto variantu pro běžky preferují pomalejší jezdci a turisté, neboť narozdíl od běžeckých lyží s klasickou mazací skluznicí zde dochází ke ztrátě rychlosti, což sportovní běžkaři neocení. Další možností jsou běžky se stoupacími mohérovými či skinovými pásy.

Běžky pro klasickou techniku mají zvýšenou špičku, která mimojiné umožňuje projet vyšším sněhem, aby jezdce nebyl omezen v případě, že na připravenou stopu napadne čerstvý sníh. Běžky pro klasickou techniku mají také v části s mazací komorou výrazné klenutí. Je tomu tak proto, že při přenesení váhy na lyží je zapotřebí, aby mazací komora přilnula k povrchu sněhu.

KROMĚ KLASICKÉ MŮŽETE NA BĚŽKY ZVOLIT BRUSLAŘSKOU TECHNIKU

Bruslařská technika (říká se jí také skate technika) je oproti klasické technice jízdy na běžkách náročnější. Jak vyplývá z názvu, připomíná tato technika bruslení na ledě. Pokud máte v plánu pořídit si běžky pro bruslařskou techniku, měli byste nejprve vědět, že je třeba zapracovat na fyzičce, abyste i při delších trasách udrželi běžky ve svižném pohybu. Je třeba určitá kapacita plic a kondice. Tato technika jízdy na běžeckých lyžích vašemu tělu poskytne výraznou stimulaci, která jej podnítí k dalšímu zlepšování.

Běžky na bruslařskou techniku jsou určeny pro jízdu na (rolbou upraveném) hladkém sněhu, tudíž se nejezdí v běžecké stopě, jako je tomu u klasické techniky jízdy. Jde o velmi rychlou jízdu a trať nemusí být jenom hladká, ale také dostatečně široká.

BĚŽKY PRO BRUSLAŘSKOU TECHNIKU

Běžky pro bruslařskou techniku mají, narozdíl od běžek pro výše zmíněnou klasickou techniku, špičku prohnutou směrem nahoru jen málo. Je téměř plochá a širší, jelikož se přes ni neprovádí skluz. Běžky na bruslení jsou také kratší, než běžky pro klasiku. Na skluznici běžek na bruslení neaplikujeme stoupací, nýbrž skluzné vosky. Komora na středu běžecké lyže pro skate techniku není vysoce klenutá. Běžky pro bruslící techniku by měly být dostatečně tvrdé, aby nabídly dobrý skluz a snadný odraz. Tvrdost volíme dle naší váhy i úrovně zvládnutí techniky.

Ideální klasické i skate běžky vám moc rádi pomůžeme vybrat na kterékoli z našich prodejen. Je totiž třeba zohlednit nejenom jejich délku, ale také váhu jezdce a další aspekty. Pokud si však přejete vybrat běžky sami, doporučujeme vám přečíst si náš článek Jak vybrat běžky.

dárkovou kartou