Jak se obléct na kolo do chladného počasí

Podzim je období, které svými barvami přímo láká k cyklovyjížďkám. Je to však také období, kdy teploty i během dne výrazně kolísají a zatímco přes den dokáže slunce vzduch příjemně ohřát a člověk by si vystačil s krátkým rukávem, nad ránem a k večeru už bývá chladno, až se kouří od pusy. Pokud si tedy chcete cyklistickou sezonu o pár týdnů prodloužit, musíte své cyklistické oblečení a doplňky tomuto proměnlivému počasí přizpůsobit. Jak? Pojďme se na to podívat!

Kristýna Kramperová
14/10/2021
Rada

NEŽ VYJEDETE

Stejně jako pro jiné sporty, i pro cyklistiku platí, že byste měli být oblečení tak, aby vám před zahájením samotné aktivity bylo trochu chladno. Po chvilce šlapání se totiž zahřejete a bude vám příjemně teplo. Je však třeba myslet na to, že při cyklistice se pohybujete rychleji než například při běhání, a proudící vzduch při rychlejší jízdě snižuje pocitovou teplotu. Jelikož se ruce a nohy méně prokrvují mohou tak snáze prochladnout.

VRSTVY: HORNÍ ČÁST TĚLA

Na začátku podzimu, kdy ještě dochází k větším výkyvům denních teplot, vám dobře poslouží cyklistický dres s krátkým rukávem kombinovaný s návleky na ruce, které můžete oblékat a svlékat dle potřeby a regulovat si tak tělesné teplo. Při každé vyjížďce byste měli mít po ruce také větruodolnou bundu nebo vestu

PRAVIDLO TŘÍ VRSTEV

Jakmile začne přituhovat, je na místě aplikovat pravidlo 3 vrstev:

První vrstva – ideální je funkční spodní prádlo, které odvádí pot od těla a udržuje je v suchu. Díky tomu vás nebude mokré nebo vlhké oblečení na těle studit. 

Druhá vrstva – na funkční prádlo si oblečte více či méně zateplený dres s dlouhým rukávem. Hřejivost dresu volte podle venkovní teploty a podle svých potřeb. 

Třetí vrstvavětruodolná bunda nebo vesta, která je při jízdě v chladném počasí nepostradatelná. I v bezvětří totiž chrání před proudícím vzduchem při rychlejší jízdě. 

Pokud předpověď počasí hlásí déšť, nezapomeňte si vzít voděodolnou nebo nepromokavou bundu. Měla by být dostatečně prodyšná, abyste se v ní při jízdě do kopce příliš nezapařili. 

VRSTVY: SPODNÍ ČÁST TĚLA

Pokud jde o spodní část těla, zpočátku si pravděpodobně také vystačíte s kombinací cyklistických kraťasů a návleků, které jsou dostupné v různých délkách. S přicházející zimou však bude lepší sáhnout po zateplených cyklistických kalhotách. Ty se rovněž vyrábí v různých variantách, buď jako „čapáky“ se šlemi, nebo jako legíny. Pro ty, kteří nemají rádi klasické upnuté cyklistické legíny, se hodí volné cyklokalhoty určené na jízdu na horském kole. Tyto kalhoty bývají větruodolné i voděodolné a díky svému střihu a pružným materiálům při jízdě nijak neomezují v pohybu. Nabídka MTB dlouhých kalhot se rok od roku rozrůstá, takže si každý cyklista přijde na své.

ABY RUCE NEMRZLY

Již jsme zmínili, že nejnáchylnější k prochladnutí jsou ruce a nohy. Během jízdy se totiž tolik nehýbou, takže se příliš neprokrvují a nemají šanci se prohřát jako například při běhání. 

U rukavic dbejte na to, aby dobře seděly a neklouzaly. Materiál by měl být větruodolný a ideálně i vodoodpudivý. Opět si můžete vybrat více či méně zateplené rukavice podle toho, jak moc jsou vaše prsty choulostivé na chlad. Důležité je, aby kromě hřejivosti zajišťovaly také dostatečnou citlivost při kontaktu s řídítky. Pro dobrý úchop a bezpečné řazení a brzdění potřebujete volný pohyb prstů. Většina cyklistických rukavic je také vyrobena tak, abyste v nich mohli ovládat dotykový displej svého mobilu nebo GPS.

NOHY V TEPLE

Existují cyklisté, kteří si vystačí se silnějšími ponožkami a jezdí v letních botách celou zimu. Pokud k nim však nepatříte a hledáte lepší řešení, než jsou mikrotenové sáčky v botách, mohly by vám posloužit speciální cyklistické návleky na boty

Návleky existují ve všemožných variantách: různě hřejivé, větruodolné, vodoodpudivé, na silniční tretry i na MTB boty. Důležité je, aby vám na botách opravdu dobře seděly a během jízdy se nevyzouvaly

Pokud však máte v botníku trochu místa, vyplatí se zainvestovat do nákupu speciální cyklistické zimní obuvi, která udrží nohy v teple a ušetří vám čas při obouvání. 

KULICH NENÍ HELMA

Cyklistické helmy bývají konstruované tak, aby zajišťovaly dostatečnou ventilaci během jízdy, což v létě jistě oceníme. Jakmile se však ochladí, zjistíme, že nám do helmy nepříjemně fouká. A náš oblíbený zimní kulich se do ní rozhodně nevejde. To však není důvod, abychom vyměnili helmu za čepici! Existují totiž speciální tenké čelenky, čepice a kukly, které se pod helmu krásně vejdou a spolehlivě chrání uši i dutiny před chladným vzduchem. Většinou jsou vyrobeny z funkčních materiálů, takže navíc odvádějí pot a udržují hlavu v suchu

I když je chladno, může svítit slunce. Pokud je navíc sníh, odrážející se sluneční paprsky oči velmi namáhají. Nezapomeňte tedy na ochranu očí, nejlépe cyklistickými brýlemi s UV ochranou. I když je zataženo a sychravo, je důležité oči chránit. Sluneční brýle nahraďte cyklistickými brýlemi s čirými skly, které brání slzení a uvidíte v nich spolehlivě i v lese a za šera. 

TIPY NA ZÁVĚR

Na podzim je méně světla a stmívá se o dost dříve, takže výkonnější blikačky, přední světlo a reflexní prvky určitě přijdou vhod. Myslete na to, abyste byli dostatečně vidět ze všech stran a abyste si sami měli čím posvítit na cestu. Přední světlo by však nemělo být příliš silné, aby neoslňovalo protijedoucí cyklisty, auta či chodce. 

Trasy podzimních a zimních vyjížděk plánujte tak, abyste se stihli projet ještě za světla a bez zbytečných prostojů, které by mohly způsobit nevítané prochladnutí. A teď už jen zabalit svačinu a hurá do sedel!