Jak na cyklistiku v zimě

Jízda na kole v zimě je velmi specifická a vyžaduje důkladnou přípravu. Důležité je to, jak se na zimní cyklojízdu vybavíte vy, ale také poctivá příprava kola samotného. To, jak kolo na zimní vyjížďky připravit, se bude odvíjet od terénu, v němž se chystáte pohybovat. Jízda po namrzlých silnicích si totiž žádá jiné vybavení než jízda v zasněženém terénu. V tomto článku prozkoumáme specifika zimní cyklistiky a podělíme se s vámi o cenné rady, jak připravit kolo na chladné zimní období.

Ondřej Zelený
09/10/2023
Rada

Specifika zimní cyklistiky

Ať už plánujete točit kilometry na silničce nebo sbírat výškové metry v kopcích a na nejrůznějších sjezdech, mějte na paměti, že v zimě je všechno trochu jinak než v teplých letních dnech. Za každých okolností dbejte na bezpečnost.

Viditelnost je v zimním období podstatně zhoršená. Zimní dny jsou kratší, dříve se stmívá a světlo není tak silné jako v létě. Vybavte své kolo silným osvětlením a nejrůznějšími reflexními doplňky, abyste byli viditelní pro ostatní cyklisty, řidiče i chodce.

Brzdné vlastnosti kola se na zledovatělých površích mění. Buďte při brzdění velmi opatrní a nacvičte si pomalé, kontrolované brzdění, které vás nedostane do smyku.

Pro jízdu na silnicích i v terénu investujte do plášťů na kolo speciálně určených pro zimní jízdu. Takové pláště mají velmi výrazný dezén, některé mohou být také opatřeny hroty pro zlepšení trakce na kluzkém povrchu.

Na kolo se vždy pečlivě oblékněte. Vrstvení zaručí, že zůstanete v teple, ale zároveň předejdete přehřátí. Základní vrstva by měla dobře odvádět vlhkost, zateplená druhá vrstva oblečení vás udrží v teple a svrchní oděv vás ochrání proti větru a sněhu nebo dešti. Pokud se chcete o vrstvení oblečení dozvědět více, přečtěte si náš článek Jak správně vrstvit oblečení. V žádném případě nezapomeňte na ochranu rukou a nohou. Periferie se často špatně prokrvují a dochází k jejich rychlému prochladnutí. Udržujte své končetiny v teple pomocí zateplených rukavic a voděodolných návleků na tretry . Podrobnější návod naleznete v našem článku Jak se obléct na kolo do chladného počasí.

SILNIČNÍ CYKLISTIKA V ZIMĚ

Než se v zimě vydáte na kolo, doporučujeme provést kvalitní servis. Ten by měl zahrnovat promazání jednotlivých součástek, kontrolu plastů, řetězu a celkové seřízení. Potýkat se s problémy na kole nechcete ani v létě, natož v zimě, kdy vám zkřehlé prsty komplikují práci a zhoršují jemnou motoriku.

Na zimu i v případě jízdy na silnici nasaďte odolnější pláště. Zimní cyklistické pláště mohou být o poznání širší a méně nahuštěné než ty, které používáte v teplém počasí. Nižší tlak v kolech zajistí lepší přilnavost na kluzké vozovce a snížené riziko defektu (posypový materiál může obsahovat ostré a velké částečky).

Na zimním kole by rozhodně neměly chybět pořádné blatníky. Ochrání vás i kolo před nečistotami a zaručí tím větší pohodlí při jízdě i při péči o kolo po vyjížďkách.

Po každé jízdě v „soli“ je třeba kolo důkladně omýt a znovu namazat (po omytí a před další jízdou je nutné nechat kolo pořádně vyschnout, aby nezamrzlo). Jak na základní údržbu kola vám poradíem v článku Jak pečovat o kolo 1/3: Pravidelná údržba.

ZIMNÍ TERÉNNÍ CYKLISTIKA A JÍZDA VE SNĚHU

Stejně jako u zimní silniční cyklistiky platí, že kolo musí být před jízdou perfektně připravené, seřízené a promazané. Osadit jej můžete širšími plášti s výraznějším dezénem a kola nafouknout na nižší tlak (ve sněhu se tak neboří, lépe drží stopu a zaručují lepší ovladatelnost kola, a tím i komfortnější a bezpečnější jízdu). Pro jízdu čistě na sněhu a ledu doporučujeme nasadit pláště s hroty.

Blatníky na horské kolo je nutné vybírat tak, aby mezi pláštěm a blatníkem zůstal dostatečný prostor pro sníh a nečistoty nalepené na pneumatikách.

V brašně by vám při žádné vyjížďce neměla chybět náhradní duše, pumpička, multiklíč, nýtovačka a rychlospojka. Do kapsičky dresu přibalte energetickou tyčinku a vrstvu oblečení navíc a nezapomínejte na dodržování pitného režimu. V létě i v zimě si s sebou vždy vezměte bidon s dostatkem vody nebo třeba iontového nápoje.

Trasy zimních vyjížděk plánujte tak, abyste pokud možno nezatměli a vyhnuli se největším nástrahám počasí. V husté zimní plískanici vás před promoknutím a prochladnutím neochrání ani sebevětší blatníky. Proto jízdu pečlivě naplánujte, nepřeceňujte své síly a užívejte si každý ujetý kilometr!