Skialpinismus: Turistika na lyžích

Zavřené vleky? Otevřené vleky, ale spousta lidí a dlouhé fronty? Touha si ten kopec nejdřív vyšlápnout, než ho sjedete dolů? Nebo snad odhodlání si horské procházky a túry něčím zpestřit a nešlapat jen v turistických botách? Tak vyražte na skialpy! Tento sport zažívá v posledních letech poměrně velký boom, a proto vám ho v tomto článku trochu přiblížím. Zároveň se podíváme i na to, jaké vybavení budete potřebovat nebo kam je dobré vyrazit.

Tomáš Hofman
17/02/2022
Představení sportu

CO JSOU SKIALPY

Na úvod bychom si nejdřív měli objasnit, co to vlastně ty skialpy jsou. Jedná se o lehké lyže se speciálním vázáním, doplněné nezbytnými stoupacími pásy, které se lepí na skluznici. Právě díky tomuto vázání, které je přizpůsobené nejen na sjezd, ale hlavně i na stoupání a pásům, které jsou při stoupání nalepené na skluznici, může skialpinista zdolat řad kopců nahoru i dolů. 

Skialpy jsou v dnešní době stále populárnější, jejich historie ale sahá ke konci 19. století. Jelikož neexistovaly lanovky, horolezci se díky skialpovým lyžím snáze dostávali k lezeckým stěnám a používaly se také jako dopravní prostředek. Dnes existují 3 varianty tohoto sportu:

Resort touring – chození ve středisku po vyznačených stezkách, které vás většinou dovedou na vrchol a na začátek klasické sjezdové tratě, kterou pak můžete sjet dolů. 

Mountain touring – chození ve volném terénu i mimo vyznačené stezky. Tato varianta je již pro zkušenější skialpinisty, kteří vyhledávají strmé sjezdy, prvosjezdy a vícedenní pochody, při kterých se bivakuje ve stanech nebo v horských chatkách. Při tomto druhu skialpu je nejlákavější obzvlášť jízda v hlubokém, zatím ničím neporušeném, sněhu, která je vždy opravdu zasloužená, jelikož výstup bývá velmi náročný

Závodní skialpinismus – jak již název napovídá, jde o soutěžení v tomto sportu. Pořádá se většinou v lyžařských střediscích v denních či nočních hodinách a závod probíhá po vyznačených stezkách, na kterých se kombinuje výstup a sjezd. 

VYBAVENÍ

Od zvoleného typu skialpu se pak odvíjí také vybavení. Je dobré brát v potaz hmotnost daných produktů, jelikož při delších túrách je každý gram znát.

Základem vybavení je skialpová bota, která je na rozdíl od lyžařské boty mnohem ohebnější v komínu. Skialpové boty mají ohyb komínu 63–85°, což poskytuje vysoký komfort při chůzi. Boty jsou zároveň již připravené na pinové vázání.

Důležitou součástí celé lyže je vázání. Existuje ve dvou provedeních: rámečkové nebo pinové. Oba tyto typy jsou samozřejmě přizpůsobené jak na chůzi, tak na sjezd. Při chůzi máte zapnutou do vázání pouze špičku boty, zatímco pata je volná. Je to podobné jako u běžek s tím rozdílem, že při stoupání si na vázání přidáváte tzv. podpatky, aby noha byla co nejvíce v rovině a stoupání tak bylo jednodušší a komfortnější. Když zdoláte vrchol, vázání si přepnete na sjezd, což znamená zapnutí paty na pevno do vázání a můžete dolů. Nikdy si však nezapomeňte před sjezdem sundat stoupací pásy! 

Stoupací pásy jsou další, poměrně malou, ale za to velmi nezbytnou pomůckou na skialpy. Dříve se jim říkalo pásy tulení, jelikož se opravdu dělají z tulení kůže. Tulení srst byla totiž ideální – měla dobré vlastnosti v mrazu i vlhkosti, tedy že i za těchto podmínek byla stále měkká a držela na místě. Naštěstí díky novým technologiím se nemusí tito krásní tvorové zabíjet a vědci již našli náhražku, kterou je chlup z africké horské kozy Mountain Hair, zkráceně mohair, který má identické vlastnosti. Je odolný v mrazech, zatímco zůstává stále jemný a má skvělé skluzné vlastnosti, avšak s kratší životností. 100% mohairový pás je náchylnější na lesní podmínky proto se nejvíce používají pásy ve směsi 70 % mohairu a 30 % nylonu. To je nejlepší kompromis mezi skluzem a odolností pásů. 

Nepostradatelnou součástí výbavy jsou samozřejmě samotné skialpové lyže. Mají dřevěné odlehčené jádro a vybírají se primárně podle toho, v jakém terénu a prostředí se budete pohybovat. Například resort touring je chození po vyznačených stezkách, ty jsou již prošlápnuté a z vrcholu pak sjíždíte dolů po sjezdovce, takže na tento typ je ideální užší typ lyží, které budou mít přibližně 75 mm pod botou. U mountain touringu se již budete pohybovat ve volném terénu, v hlubokém sněhu, a proto budou vhodné lyže širší s prostorem pod botou mezi 85 a 120 mm. Taky záleží na místech, v jakých se v rámci mountain touringu chystáte chodit. Široká lyže je sice skvělá na sjezd v hlubokém sněhu, ale zároveň se s ní při výstupu více nadřete, protože prošlapuje širší stopu. 

Nepostradatelným vybavením jsou také skialpové hole. Vyrábějí se buď karbonové, nebo hliníkové a ideální jsou teleskopické, a to z toho důvodu, že si je můžete nastavit dle aktuálního terénu a stoupání pro maximální oporu a záběr. Je vhodné mít na holích u hrotu velký košík, hůlka se bude méně propadat v hlubokém sněhu. 

BEZPEČNOST

Z hlediska vybavení a zároveň bezpečnosti je základem helma. Ať už se chystáte vyrazit do českých hor nebo do Alp, bez helmy ani ránu! I když chodíte po vyznačených cestách, kde nehrozí tak velké lavinové nebezpečí, vždy je tu riziko, že můžete špatně upadnout a praštit se do hlavy. Z bezpečnostní výbavy by vám neměl chybět také lavinový vyhledávač, lavinová sonda a lopatka. Pokud chcete vyrazit do vyšších hor a náročnějšího terénu, určitě se vám bude hodit i základní lavinový kurz nebo doprovod zkušeného člověka či průvodce

ČESKÉ HORY

Když přeje počasí a je hodně sněhu, dá se v našich horách jít v podstatě všude. Samozřejmě berte v potaz, pokud jste v národních parcích a pohybujte se mimo sjezdovky jen po vyznačených turistických stezkách. Jelikož tato sportovní horská aktivita zažívá opravdu velký boom, spousta středisek se přizpůsobuje trendu a existuje čím dál tím víc značených skialpových tras. 

Pokud milujete hory, fyzickou námahu a možná vás už obyčejná horská turistika tolik nebaví, skialpy jsou výbornou alternativou, jak si výlety zase o něco zpestřit. Je důležité nepřecenit své síly a nepodcenit síly přírody, jít do hor vždy řádně vybavení a alespoň se základními zkušenostmi, případně se zkušenějšími horaly. Skialpinismus je krásný sport za dodržování určitých pravidel. Tak hurá do hor!