Jak začít s golfem

Pokud jste se rozhodli, že se vydáte po golfové cestě a nebo si chcete tento sport pouze vyzkoušet, abyste zjistili, jestli je tato aktivita vhodná právě pro vás, přináším vám pár rad do vašich prvních golfových měsíců. Podíváme se na to, kam by měly vést vaše první kroky, co byste měli mít s sebou, jak se v golfovém areálu chovat a čemu se naopak vyhnout. Golfová komunita bývala dříve poměrně uzavřená. Dnes však vítá každého nadšeného potenciálního golfistu.

Tomáš Hofman
13/11/2018
Rada

PRVNÍ GOLFOVÉ KROKY

První věcí, která by vám mohla velice pomoci, je porozhlédnout se po vašem okolí, jestli kolem sebe nemáte někoho, kdo už má s golfem nějaké zkušenosti. Nemusíte se přátelit zrovna s profesionálním golfistou, ale kamarád, který už párkrát navštívil alespoň cvičnou louku by vám mohl předat pár zkušeností, případně doporučit golfové hřiště.

V případě, že kolem sebe nikoho nemáte, máte několik dalších možností. Nejvíce bych vám doporučoval navštívit stránky www.bavsegolfem.cz. Jedná se o velice zajímavý balíček, kde za minimální investici (300 Kč) získáte tři lekce s kvalifikovaným trenérem, zapůjčení vybavení, vstup na tréninkové plochy a míče pro vaše první odpaly. Na stránkách-najdete veškeré informace o tomto jedinečném projektu.

Druhou možností je podívat se na zákaznické recenze různých klubů ve vašem okolí. Na základě spokojených návštěvníků a vašich preferencí stačí zavolat na recepci a domluvit si lekci s trenérem. Tato volba bude téměř jistě dražší, než ta předchozí, ovšem získáte individuální přístup a můžete si golfovou výuku zcela přizpůsobit vašim potřebám. Trenér vám poskytne veškeré informace, provede vás areálem a odpoví na všechny vaše otázky. 

Třetí možností je začít s golfem ,,na vlastní triko”. Výhodou v tomto případě je samozřejmě minimální náklad, protože platíte pouze vstup do areálu a půjčení holí, pokud nemáte své, případně míčky. Ovšem, jak jsem psal v minulém článku, golf je poměrně složitý sport na techniku, takže v případě, že se rozhodnete učit sami bez odborného dohledu, je velká pravděpodobnost, že si osvojíte zlozvyky, které se pak špatně odstraňují. Váš golfový odpal se nebude zlepšovat, takže ztratíte motivaci do dalšího snažení. Také možná přehlédnete nebo nebudete znát pravidla chování na golfovém hřišti, což vás může dostat do nepříjemné nebo trapné situace. Tuto možnost tedy nedoporučuji. 

JDEME NA ÚVODNÍ GOLFOVÝ TRÉNINK

Jak už jsem napsal výše, na první trénink golfu není potřeba mít žádné vybavení, ale pár zásad byste dodržet měli.

Golfové oblečení Dress code není nikterak striktní a především dámy potěší, že golf je velice barevný sport. Na džíny však v golfovém klubu zapomeňte. Místo toho zvolte raději golfové kalhoty nebo kraťasy. Dámy mohou samozřejmě zvolit golfovou sukni během horkých dní. Místo sportovního trička oblečte golfové polo triko, případně golfový svetr během chladnějších dní. Nebojte se experimentovat s barvami. V golfových klubech uvidíte spoustu barevných kombinací outfitů. 

Boty – V žádném případě není nutné kupovat na první tréninky golfové boty. Stačí vám jakékoliv sportovní boty, ideálně s nízkým vzorkem. Pokud máte v plánu hrát golf pravidelně, doporučuji je však pořídit jako jednu z prvních položek. Díky speciálnímu gripu vám nebude noha při švihu prokluzovat a to bude mít velký vliv na zlepšení techniky vašeho odpalu. Některé boty se také vyrábějí v nepromokavé úpravě, což oceníte nejen během deštivých tréninků, ale také ráno, kdy je na trávníku rosa.

CO POTŘEBUJE ZAČÍNAJÍCÍ GOLFISTA?

Základní znalost chování v golfovém areálu – Ve článku Golf: objevte zelený svět jsem psal, že golf je hra gentlemanů. Tato vlastnost se na hřišti i mimo něj projevuje vhodným chováním k ostatním návštěvníkům, personálu i k vybavení areálu. Každého koho potkáte, pozdravte. Ke všem přistupujte s respektem a úctou a chovejte se šetrně k vybavení i trávníku. Golfová komunita je stále relativně malá, tak se vám časem stane, že budete na hřišti potkávat známé tváře a potenciální spoluhráče (nebo soupeře). Je důležité uvědomit si, že golf je nejenom sport, ale také relax. Vaším chováním byste tedy neměli narušovat příjemný pocit ostatním golfistům a oni by ho zase neměli narušovat vám. 

Něco málo z golfových pravidel – Nebojte se, než začnete hrát vaše první golfové flighty [flajty] (hry) nebo dělat zkoušky na zelenou kartu, není potřeba dokonalá znalost pravidel golfu. Zde bych chtěl vyzdvihnout snad jen slovo ,,fore”  [fór], které zavoláte v případě, že váš míček nabral neočekávaný směr a mohl by ohrozit jiné golfisty. Pokud vy sami toto krátké, ale nepříjemné slovo zaslechnete, doporučuji přikrčit se, případně se za něco schovat. Více o golfových pravidlech se dozvíte v mém dalším článku.

V případě, že už máte za sebou své první tréninky, zamilovali jste si tento sport a máte v plánu vydat se po zelené cestě, doporučuji pořídit vlastní golfové vybavení.

Golfový set – Tím nejdůležitějším nástrojem každého golfisty je set golfových holí. Můžete si koupit jednotlivé golfové hole zvlášť a namixovat si tedy obsah golfového bagu dle vašich preferencí, ale začátečníkům bych doporučil již připravené golfové sety. Kromě toho, že jsou většinou levnější než individuální hole, máte také jistotu, že vám nebude v setu nic chybět. Pro začátečníka není důležité, aby vlastnil hned plný set (většinou 14 holí), bohatě stačí půlset (7 holí), který vám vystačí na několik prvních let. Pro začínajícího golfistu je prakticky zbytečné vlastnit plný set holí, protože ho nevyužije a bude se akorát tahat se spoustou železa (a grafitu) navíc. Před samotnou koupí se můžete podívat na můj článek Jak vybrat golfové hole.

Golfový bagK vašemu setu je potřeba pořídit také golfový bag. V nabídce jsou kompaktní bagy, které jsou skladné a lehké, tak i velké a těžší bagy, které kromě holí pojmou i další golfové vybavení, jako golfové míčky, týčka, ručník a další.

Golfové míčky Předtím, než půjdete na hřiště, si míčky půjčujete přímo v areálu. Některá hřiště mají dokonce v podmínkách, že se na jejich tréninkových plochách smí používat pouze jejich míčky. V momentě, kdy poprvé stoupnete na pravé golfové hřiště, musíte si na týčko postavit míček vlastní. 

Další golfové vybavení a doplňky – Nejedná se o nezbytné vybavení, ale může vám hodně zpříjemnit hru. Golfová rukavice zamezí otlakům a je tak ideálním doplňkem. Zde jen pozor při výběru rukavičky. Praváci nosí rukavici na levé ruce a leváci na pravé. Pokud se chystáte na hřiště, nezapomeňte na týčka. Ta se budou hodit při první ráně na každé jamce. Doporučil bych také pořídit golfový pásek. Ten kromě jeho praktické funkce také doplní váš outfit. Golfová kšiltovka nebo kšilt vám zase ochrání oči.

To by bylo asi tak vše, co budete do začátků potřebovat. Samozřejmě, golfového vybavení a příslušenství je spoustu, ale ne všechno je nutné mít během prvních měsíců s golfem. Přeji vám hodně štěstí během prvních úderů a hodně trpělivosti při tréninku. Stojí to za to.