Jak vybrat odrážedlo

Učení jízdě na kole má určitý předstupeň, který je důležitý z hlediska koordinace, stability, rovnováhy a dalších schopností, které jsou pro samotnou jízdu na kole bez pomocných koleček nezbytné. Kde a jak tyto schopnosti natrénovat, aby dítě bylo lépe připraveno na nasednutí na jízdní kolo? Jednou z možností může být odrážedlo, tedy kolo bez pedálů, které bude do začátků jednodušší a zmíněné schopnosti si dítě natrénuje bez zbytečného stresu a strachu z jízdy na kole. Jak takové odrážedlo vybrat? Přečtěte si v tomto článku!

Hana Zukalová
24/10/2022
Rada

VÝHODY ODRÁŽEDLA

Jak již bylo zmíněno, odrážedlo umožňuje dítěti seznámit se se světem na dvou kolech, aniž by již ovládalo veškeré potřebné motorické schopnosti. Dítě díky odrážedlu objevuje prostředí kolem sebe, učí se rovnováze a koordinaci pohybů, učí se brzdit, zkrátka si postupně osvojuje motorické dovednosti potřebné pro zvládnutí jízdy na klasickém kole. Připraví se tak na budoucí společné cyklistické výlety. Jak ale takové odrážedlo vybrat, aby přineslo více užitku než problémů?

VÝBĚR DLE VĚKU A VÝŠKY

Prvním kritériem pro výběr je věk a výška dítěte. Odrážedla disponují různými technickými vlastnostmi, a proto je důležité znát výšku a věk dítěte a na tom závislou psychomotorickou úroveň. Každé dítě je jiné a vyvíjí se svým vlastním tempem.

Pro děti od 1 roku, s výškou zhruba od 75 cm do 95 cm, jsou vhodná dvoustopá odrážedla/jezdítka. Je normální, že svou novou hračku nejprve tlačí, podlézají a používají jinak. Skvělým společníkem pro vaše dítě mohou být rostoucí odrážedla, u kterých lze mít dvoustopou i jednostopou variantu.

Pro děti od výšky 85 cm a věku zhruba 2 let je možné pořídit jednostopé odrážedlo. Vypadá jako kolo, jen bez pedálů a klik. Odrážedla se vyrábějí s různými typy i velikostmi kol (např. 10’, 12’) a s tomu odpovídajícími rámy. Při nákupu odrážedla je také dobré se dívat, jestli je na rámu místo na odložení nohou. Děti tak skvěle trénují rovnováhu a přechod na kolo pro ně bude snazší. Jakmile děti svůj stroj zvládnou, je dobré sedlo postupně zvedat tak, aby se děti odrážely jen špičkami. Předejde se tak přílišnému vytáčení kyčlí a jejich špatnému vývoji.

VÝBĚR DLE TERÉNU

Druhým kritériem je prostředí, terén, ve kterém se chystáte jezdit. Budete dítě učit na rovném asfaltové cestě? Nebo dítě už odrážedlo ovládá a chcete vyrazit na delší procházku či projížďku i do terénu?

Rovina, zabezpečené plochy

Na první zkušenosti s odrážedlem bude tento terén ideální. Zvolte proto jednoduché, lehké odrážedlo, které nemusí ani disponovat brzdou, postačí i pěnová kola která jsou snadná na údržbu. Na začátku jde o to nalézt rovnováhu a postupně si osvojovat motorické schopnosti potřebné pro tuto aktivitu. Odrážedlo by tedy mělo být snadno ovladatelné, aby si děti při jízdě užily zábavu a učily se hrou.

Město či kopcovitý terén

Podnikáte často malé výlety pěšky za nákupy, do školky nebo do školy? Jakmile vaše dítě začne ovládat své odrážedlo, můžete ho vzít s sebou. U odrážedla jako dopravního prostředku je brzda nezbytná k tomu, aby se dítě naučilo bezpečně jezdit. Bude to také ideální čas, aby si dítě zvyklo vnímat své prostředí a naučilo se bezpečnostní pravidla. Pokud je prostředí kopcovité, bude brzda nezbytná, aby se naučilo ovládat rychlost při sjezdech. Děti obvykle začínají používat brzdu kolem 2,5 až 3 let. Malí cyklisté, kteří si zvyknou brzdu používat na odrážedle, to budou mít při přechodu na velké kolo snadné. 

Výlety do přírody

Jakmile si vaše dítě na odrážedlo zvykne, bude rádo, že se bude moci aktivně zúčastnit vyjížďky. Zde je již bezesporu nutná brzda, větší odolná kola s výpletem, pláštěm a duší. To poskytne dětem lepší tlumení a přilnavost. Zároveň by mělo být odrážedlo celkově odolné, ale zároveň lehké a snadno ovladatelné. Při delších výletech je vhodný popruh na přenos kola. Je možné díky němu kolo i s dítětem táhnout, či přenést, když už dítě nebude chtít jet.

Odrážedlo je skvělou hračkou pro vaše děti. Aby je jízda na něm bavila, je dobré, když se jim bude líbit i vzhledově. Přizvěte své dítě do závěrečné fáze výběru. Ať si zvolí barvu, vyberou zvonek či klakson nebo vybaví odrážedlo košíkem či vakem. Na odrážedle lze vyvinout značnou rychlost, proto nezapomeňte na přilbu a vhodné jsou i rukavice, případně chrániče. Nemusíte se bát nechat odrážedlo dětem i v době, kdy jezdí na kole. Odrážedlo je pro ně ovladatelnou hračkou, na které mohou dělat smyky a posouvat své hranice. Podpořte psychomotorický vývoj svého dítěte a zjednodušte mu jeho budoucí začátky na klasickém kole touto fází s odrážedlem!