Jak si vybrat novou sportovní aktivitu

Odkládáte sportování kvůli nedostatku času, pořád vás něco bolí, přemýšlíte každý rok nad sportovním novoročním předsevzetím nebo prostě jen chcete vyzkoušet něco nového? Ať už se snažíte vystoupit z komfortní zóny, zlepšit si kondici nebo jen vnést do svého života trochu zábavy, náš průvodce vám pomůže najít ten pravý sport. Přečtěte si různé rady a tipy a vyzkoušejte novou aktivitu ještě dnes!

Alena Kadlčíková
20.3.2024
Tip

Finanční náročnost

Najít si nový a zábavný koníček, u kterého vydržíte a bude vás opravdu bavit, může být úmorné. Určitě to znáte, kamarád vám vychválí svůj sport až do nebe nebo zhlédnete poutavé video na internetu, hned spěcháte do obchodu, pořídíte si speciální oblečení a potřebné vybavení. A to vše jen proto, abyste po několika týdnech zjistili, že šerm v televizi vypadal mnohem zábavněji a na horolezení nemáte ani sílu ani vytrvalost.

Abyste se vyhnuli utrácení desítek tisíc za vybavení, kterého se budete za měsíc potřebovat zbavit, zkuste prozkoumat takové sporty nebo aktivity, které nevyžadují velké počáteční investice. Jde především o sporty nenáročné na vybavení nebo takové, u nichž si vše potřebné můžete půjčit v tělocvičně nebo sportovním areálu.

U spousty sportovních aktivit v dnešní době existuje možnost zaplatit si seznamovací kurz, v jehož ceně je zahrnutý také pronájem veškeré potřebné výbavy. Můžete si tak vyzkoušet potápění, hokej či skialpinismus, aniž byste museli investovat hromadu peněz do vlastního vybavení.

Díky událostem posledních let také došlo k popularizaci nejrůznějších online kurzů. Z pohodlí domova a v oblíbených teplákách si tak může každý vyzkoušet jógu, posilování nebo třeba kruhový trénink. Nemusíte být nervózní z cvičení před cizími lidmi nebo dlouho dojíždět do sportovního studia, prostě zapnete počítač a můžete cvičit. Pokud chcete zlepšit techniku nebo mít profesionální vedení a zpětnou vazbu, poohlédněte se po individuálních online lekcích.

Některý z internetových kurzů si můžete rezervovat třeba už na dnešní odpoledne.

Cvičení s kamarády

Objevováním koníčků, které vás donutí vystoupit z komfortní zóny a naučí vás novým dovednostem, si můžete jednoduše rozšířit obzory a vymanit se ze své sociální bubliny. Někomu ale může více vyhovovat méně odvážná varianta. Pokud vám chybí odhodlání k prozkoumávání neznámých vod, přidejte se ke kamarádům nebo známým, kteří se už nějaké aktivitě pravidelně věnují.

Pokud se přidáte ke zkušenějším přátelům, naučíte se v příjemné společnosti něco nového, dozvíte se nejrůznější tipy a triky, zlepšíte přátelské vztahy a navíc ušetříte za instruktora. Zkuste se zeptat kolegů v práci, možná budete překvapeni, čemu všemu je možné se ve vašem městě věnovat.

Sportoviště v okolí

Jezdíte do práce okolo sportovního stadionu, všimli jste si v lese podivných obručí na discgolf nebo vám za domem vyrostla nová pohybová hala? Nebojte se nahlédnout dovnitř a zeptat se, jak probíhají tréninky a co je třeba udělat, abyste se mohli zapojit. Překonejte ostych a najděte si novou zálibu v komunitě sympatických nadšenců.

Čím blíž domova sportoviště objevíte, tím jednodušší pro vás bude pravidelná docházka. Podívejte se na mapu, zjistěte, co po práci dělají sousedé, nebo se projděte po okolí. Vyzkoušejte lekci jógy v komunitním centru, seznamovací hodinu plavání v místním bazénu nebo třeba hromadný běh městem. Samotné vás může překvapit, že ve skupině jde spousta věcí snáz.

Zkoušení nových sportů vám může pomoci nejen se zlepšením fyzické kondice. Kromě toho, že zůstanete fit, může pro vás nový koníček být také začátkem nečekaných přátelství.

Inspirace ve filmu nebo seriálu

Nárůst času stráveného u obrazovky se týká téměř každého z nás. V práci sedíme u počítače, cestou domů kontrolujeme zprávy na telefonu a večer sledujeme filmy v televizi. Pokud se v tomto scénáři poznáváte, nezoufejte. V televizi nebo videích na internetu totiž můžete snadno najít inspiraci. Zaujal vás taneční film, který jste viděli o víkendu? Kamarád vám poslal video z trailu nebo pumptracku a vy neustále musíte myslet na to, že byste si rádi po letech pořídili nové kolo?

Informace máme všichni na dosah ruky, zjistěte si ještě dnes, kde si můžete některý z vysněných sportů vyzkoušet, a směle do toho! Nic vám nebrání jet na ferraty, vyzkoušet si padel a badminton nebo se třeba projet na koni.

Plynulý přechod

Možná jste k objevení nového sportu blíž, než si myslíte. Pokud se už nějakému sportu věnujete, podle sportovních odborníků by pro vás mělo být velmi jednoduché přejít na typově podobnou aktivitu. Čím podobnější je nový sport tomu stávajícímu, tím jednodušší přechod bude.

Pokud se věnujete silovým statickým sportům, nejspíš vám půjde například bouldering, crossfit nebo vzpírání. Máte-li naopak vlohy k dynamickým vytrvalostním aktivitám, vyzkoušejte běh, lezení na laně či parkour. Při zkoušení podobných aktivit budete moci vypěstované pohybové vzorce využít v novém koníčku a rychleji se tak zlepšíte.

Nikde však není psáno, že vám nový sport půjde sám. Trénování a postupné nacvičování bude nejspíš potřeba, i pokud svůj dosavadní sport zvládáte na mistrovské úrovni. Zároveň by nebylo moudré omezovat se pouze na jeden druh aktivity. K posunutí na další úroveň v jednom sportu vám často může pomoci úplně jiný typ činnosti. Nejčastějšími doplňkovými sporty jsou jóga, plavání nebo třeba běh. Jejich prostřednictvím protahujete a posilujete svaly celého těla, učíte se správně dýchat a vnímat pohyby jinak než třeba při provádění izolovaných cviků v posilovně.

Sporty podobné těm, na které jste zvyklí:

Chůze – turistika, geocaching, nordic walking

Běh – triatlon, trailový běh, orientační běh

Posilování – crossfit, kruhový trénink, pilates

Tenis – stolní tenis, badminton, padel, squash

Cyklistika – silniční cyklistika, cyklokros, BMX, horská cyklistika

Box – kickbox, wrestling, judo, karate, MMA

Volejbal – beach volejbal, basketbal, házená

Snowboarding – surfing, skateboarding.

Existuje samozřejmě šance, že ačkoliv excelujete ve volejbale, neprohodíte basketbalový míč obručí a více se vám bude dařit v karate. Nelekněte se nezdaru a zkoušejte více i méně podobné sportovní aktivity.

Seznámení s různými sporty

Pokud si pořád nejste jistí, který sport je pro vás ten pravý, nesmutněte.

Na našem blogu vám poradíme, jak začít s různými sportovními aktivitami, jak si na ně vybrat vhodné vybavení nebo jaké jsou zrovna ve světě sportu nejnovější trendy. Články na naší platformě jsou tvořeny tak, aby vám pomohly co nejlépe porozumět sportům, které vás zajímají, nebo vás seznámily s těmi, o nichž jste doposud ani nevěděli.

Přečtěte si, jaké vybavení potřebujete na skialpy, co to je padel, jak vám jóga pomůže při sportu i v každodenním životě nebo třeba jak zlepšit vytrvalost při jízdě na rotopedu. Objevte v sobě lásku ke sportu, která vydrží navěky.