Přínosy jógy pro tělo i mysl

V dnešním světě plném stresu, spěchu a nejrůznějších deadlinů je stále více těch, kteří se v rámci hledání klidu a pohody uchylují k józe. Prastará indická praxe, jejíž počátky sahají do doby před 5000 lety, překročila časové i státní hranice a pomalu se stala celosvětovým fenoménem. Prostřednictvím meditace, provádění jednotlivých pozic a ovládnutí dechových technik jóga pomáhá s nabytím duševní i fyzické pohody. Přečtěte si, jaké jsou přínosy jógy pro tělo i mysl.

Alena Kadlčíková
19/09/2023
Tip

Benefity pro tělo

Co se fyzických benefitů jógy týče, nepochybně vám jako první vyvstane na mysli flexibilita. To ale není zdaleka to jediné, co by vás mělo zajímat. Prováděním nejrůznějších pozic, vědomých pohybů a dechových cvičení jóga zvyšuje fyzickou sílu a ohebnost a také pomáhá se zmírněním bolesti přetěžovaných svalů a kloubů.

Zvýšená flexibilita

Jóga je známá tím, že zlepšuje flexibilitu. Cvičením sérií jednotlivých pozic (ásan) jóga postupně uvolňuje napjaté svaly, zvyšuje pohyblivost kloubů a tím i rozsah pohybu. Větší flexibilita může pomoci předcházet zraněním a zmírňovat chronickou bolest.

Síla a vytrvalost

Navzdory tomu, že je mnohými vnímána jako odpočinkové a nudné protahování, je jóga fantastickým cvičením pro budování síly a vytrvalosti. V rámci stabilizace těla při provádění ásan zapojuje svalové skupiny, které mohou být při jiných sportech opomíjeny. Každá jógová pozice má svůj protějšek, nedochází tedy k jednostrannému přetěžování pohybového aparátu. Výsledkem pravidelné praxe jógy je zlepšení celkové síly, přesnosti a vytrvalosti.

Lepší držení těla

Jóga klade důraz na zvědomění pohybů a tím i na správné držení těla. Důsledné cvičení podporuje lepší držení těla, minimalizuje namáhání páteře a snižuje riziko chronické bolesti zad.

Vyvážený metabolismus

Některé jógové pozice stimulují endokrinní systém a pomáhají vyrovnávat hladiny hormonů. Hormonální jógová terapie (původně sestavena speciálně pro ženy v menopauze) může mít pozitivní vliv na metabolismus, regulaci hmotnosti a celkové zdraví.

Kardiovaskulární vitalita

Dynamické formy jógy, jako jsou power jóga, vinyasa nebo ashtanga, zvyšují srdeční frekvenci a zlepšují kardiovaskulární zdraví. Pravidelné cvičení může přispět ke snížení krevního tlaku a snížení rizika srdečních onemocnění.

Benefity pro mysl

Kromě zlepšení fyzické kondice je jóga především nástrojem pro práci s duševním zdravím. Meditace a zklidnění mysli může pomoci při řešení každodenních problémů. Pravidelná praxe snižuje stres, zlepšuje soustředění, zvyšuje emoční odolnost a napomáhá hlubšímu spojení s vlastním nitrem.

Redukce stresu

Jóga je mocný nástroj pro zvládání stresu. Kombinace vědomé práce s dechem (pránájáma) a meditace pomáhá aktivovat relaxační reakce těla a snižuje produkci stresových hormonů.

Zlepšení koncentrace

Všímavost a zvědomování kultivované cvičením jógy může zlepšit kognitivní funkce. Zvyšuje koncentraci a podporuje duševní jasnost, čímž pomáhá s řešením každodenních problémů.

Emoční odolnost

Jóga podporuje sebereflexi a emoční uvědomění. Pomáhá snadněji zvládat výzvy a snižuje úzkost a depresi.

Lepší spánek

Stres, úzkost a tempo moderního života pro spoustu lidí znamená narušené spánkové vzorce. Jógové relaxační techniky zlepšují kvalitu spánku a mohou pomoci s nespavostí.

Zvýšená sebedůvěra

Překonávání fyzických a psychických překážek v rámci jógové praxe se může promítat do sebevědomí v každodenním životě. Pokroky v józe jsou často patrné již v rámci jedné lekce, což výrazně napomáhá s posílením sebevědomí a sebedůvěry.

Jóga slouží jako most mezi fyzickým zdravím a duševní pohodou. Je to praktický nástroj pro zklidnění ve shonu moderního života. Ať už je váš cíl zvýšená fyzická kondice nebo klidnější a soustředěnější mysl, jóga zajistí obojí. Můžete ji provádět kdykoliv a kdekoliv, stačí najít klidné místo a ponořit se do praxe. Namasté.