Jak vybrat golfová železa

Železa tvoří největší skupinu holí v bagu každého golfisty. Existuje totiž mnoho typů golfových želez, které se liší způsobem výroby, použitými materiály i designem, a každé z nich se více hodí na něco jiného. Abyste si pro své účely vybrali správně, hodí se o železech něco vědět. V tomto článku se na výběr želez podíváme blíže!

Daniela Proroková
14/08/2023
Rada
Golfová železa jsou prodávána nejčastěji v setech a jejich číslování je 1–9 včetně holí označovaných jako wedge P, G, A, S. V prodávaných setech obvykle nalezneme S (sand wedge) a P (pitching wedge). Železa 1–3 bývají k vidění méně, jelikož se s nimi hraje obtížněji a často je nahradí dřeva nebo hybrid.

Druhy želez podle způsobu výroby

Kovaná železa – Jak název napovídá, tato železa získají svůj tvar kováním. Pokud si představujete urostlého kováře, jak kladivem mlátí do golfové hole, bohužel vás musíme zklamat. Dnes již takovou práci obstarávají stroje. Výsledkem je jednolitá hlava železa se sníženým sweet spotem.

Litá železa – Ta se odlévají do forem a celkově jsou na výrobu levnější. Formy dávají výrobcům více možností při tvarování a vyvážení hlavy. Litá železa jsou také vhodná pro skládání z více materiálů (kompozit).

Shafty želez dle použitého materiálu

Grafit – Grafitová železa mají výhodu pro svoji lehkost a pružnost. Umožňují nám zvýšit rychlost švihu a dosahovat delších odpalů. Využívají je nejčastěji ženy, děti a senioři.

Ocel – Ocelová železa můžeme označit za nejpoužívanější. Jsou samozřejmě pevnější než grafitová, ale jsou také nevyhnutelně těžší. Rozdělit je můžeme do 3 kategorií: lehké (85–100 g), střední (100–120 g) a těžké (nad 120 g).

Designy želez

Blades (žiletky) – Jde o železa určená spíše zkušenějším hráčům. Mají úzký líc, horní polovinu hlavy i úderovou plochu a váhu dobře rozloženou do celé hlavy.

Cavity back (s dutinami) – Tato železa mají v zadní části hlavy dutiny a výklenky, tudíž mají váhu rozloženou více po celém obvodu. Hůl díky takovému zpracování více odpouští. Hole s tímto designem jsou určeny hráčům s vyšším handicapem.
Hlavy pro rekreační hráče – Cílem je nabídnout hole, které mají vysokou toleranci k chybám při odpalech z různých povrchů a zároveň dosahují relativně dobré vzdálenosti. Díky hlavě, která má hmotnost rozloženou po svém obvodu, je odpal snazší vzhledem ke stabilnějšímu pohybu hlavy. Zároveň je zde také větší úderová plocha, která umožňuje čisté odehrání míčku i při nedokonalém trefení.

Železa u těchto rekreačních holí jsou odlišná v závislosti na délce rány. Dlouhá železa mají širší patku a těžiště dále od úderové plochy. Střední a krátká železa se poslední dobou začínají podobat železům pro pokročilé hráče. Progresivní design vám pomůže dosahovat větší vzdálenosti, u dlouhých želez bude výrobce počítat s doběhem míčků. U krátkých bude míček zastavovat do několika stop. U shaftů je důležitá váha a tvrdost.

Je důležité vybrat si hole tak, aby rovnoměrně pokrývaly všechny vzdálenosti. Hráčům, kteří už mají něco odehráno, doporučujeme zajít do obchodu, kde vám pro výběr ideálních želez udělají fitting. To znamená, že změří všechny důležité parametry a výběr jim přizpůsobí.

Začátečníkům doporučujeme taktéž poradit se s odborníkem, ideálně přímo na prodejně. Díky tomu minimalizujete pravděpodobnost koupě nevhodných želez.

Ať už jste začátečník nebo zkušený golfista, výběr správných želez a i ostatních golfových holí pro vás bude klíčový. Pokud váháte při výběru jiných typů golfových holí, můžete si přečíst další články z této série například Jak vybrat wedge, Jak vybrat driver, Jak vybrat putter nebo Jak vybrat fairwayové dřevo. Tak hurá na green!