Jak vybrat fairwayové dřevo

Fairwayové dřevo je neodmyslitelnou součástí výbavy každého golfisty. Kromě driveru má každý ve svém bagu alespoň jednu hůl tohoto typu. Jejich charakteristickými znaky jsou dlouhý grafitový shaft, objemná hlava a nižší loft. Díky tomu se ideálně hodí na dlouhé rány, ať už z fairwaye nebo z týčka. Pojďme se společně podívat na to, jak vybrat to správné dřevo, které bude odpovídat vašemu hernímu stylu.

Daniela Proroková
15.6.2023
Rada

Konstrukce

Jak již název napovídá, dřeva se původně vyráběla ze dřeva. Na rozdíl od železa je dřevo lehčí a má jinak rozložené těžiště. Postupem času se dřevo začalo nahrazovat modernějšími materiály. Nejdřív se na dřevěnou hlavu přidávala kovová vložka, postupně se celé dřevo nahradilo kovem. V nejmodernějších dřevech dnes naleznete spoustu různých kompozitních materiálů, které mají zajistit, abyste odpal měli co možná nejvíce pod kontrolou, jak co se vzdálenosti týče, tak směru.

Před výběrem

Golfová dřeva se dělí podle čísel. Čím vyšší číslo, tím větší loft a tedy vyšší a kratší rána s menším doběhem. Nejčastěji v bagu nalezneme dřevo #3 (3W) nebo dřevo #5 (5W). Méně časté je pak dřevo #7 a #9 (7W a 9W). Pokud se rozhodnete pořídit si golfový set, většinou bude obsahovat 1 nebo 2 dřeva (záleží na výrobci, velikosti setu a také přítomnosti hybridu). Pokud si ale skládáte svůj vlastní set, můžete si pořídit buď jednotlivá dřeva anebo celý set dřev. Ten je však méně častý a většinou se setkáte s nabídkou jednotlivých holí. A nyní už přejdeme k samotnému výběru správné hole. Zde nás budou zajímat především 3 parametry: hlava hole, loft a shaft.

Hlava

Hlava hole má oblý tvar, který je „seseknutý”, čímž vytváří poměrně velkou odpalovou plochu. Díky tomu jsou dřeva obecně tolerantnější než například železa, kde je hlava užší. I zde však nalezneme rozdíly. Užší hlavy budou vyhledávat především zkušení golfisté, jelikož zde stoupá riziko chybného úderu. Za cenu užší hlavy však získáte nižší odpor a tedy i rychlejší švih při stejné síle úderu. To dokáže přidat pár metrů, které jsou na expertní úrovni velice cenné. Pro začátečníky bych naopak volila hlavy širší, jelikož odpouští chyby při špatném trefení míčku. Rána ovšem nepůjde tak daleko jako s užší hlavou.

Loft

Fairwayové dřevo má větší loft než driver, a tudíž je jednodušší a přesnější. U dřev může míček, oproti driveru, dosáhnout až dvojnásobného spinu (rotace). Loftem označujeme úhel, který svírá úderová plocha hole s pomyslnou svislicí k zemi (natočení úderové plochy). Čím je loft větší, tím výše míček poletí. Loft se pohybuje v rozmezí 15–⁠22 stupni. Pomocná dřeva však mají loft i nad 22 stupňů. U moderních holí bývá možnost si loft nastavit. Líc je obvykle zpevněný a může mít drážky, které omezují rotaci míčků. U konkrétních holí nejčastěji nalezneme následující lofty:

Dřevo #3 – 13 až 16 stupňů,

Dřevo #5 – 18 až 22 stupňů.

Pomocná dřeva nám pak do určité míry suplují železa, a to následovně:

Dřevo #4 = železo #2,

Dřevo #5 = železo #3,

Dřevo #7 = železo #4,

Dřevo #9 = železo #5.

Nastavování loftu je možno až o 5 stupňů, a to díky zařízení „hostel”, které dokáže upravit loft a natočení hole. Natočení líce hole může napomáhat hráčům, kteří mají menší problém se směrem odpalu.

Shaft

Shaft bývá u dřev delší než u ostatních holí. Výběr délky závisí na tělesných proporcích a schopnostech hráče. Každý výrobce disponuje svým vlastním průvodcem při výběru délky hole. Materiál pak určuje hmotnost celé hole a také její tuhost. Tuhost (pružnost) se člení jako u ostatních typů holí, proto jsou pro hráče s nízkou rychlostí švihu určeny pružnější shafty a pro hráče s vysokou švihovou rychlostí ty tužší. Shafty se dle tvrdosti a označení dělí následovně:

J – junior, L – ladies, A – senior, R – regular, S – stiff, SX – extra stiff.

Nesmíme zapomenout, že výběr dřev je stejně důležitý jako výběr driveru. Často jsou využívána nejen pro odpaly z týčka, ale i z fairwaye, především na pětiparech. Zvlášť v poslední době pro dřeva představují konkurenci hybridy, což jsou hole, které jsou jakýmsi kompromisem mezi dřevem a železem. Čím dál tím více hráčů je natrvalo přidává do svého bagu. Pokud váháte, zda si pořídit dřevo anebo hybrid, je ideální si obě varianty vyzkoušet a pak se rozhodnout. Ideální je však mít v bagu obojí. Většina hráčů má v bagu driver, hybrid a jedno nebo dvě dřeva, což je ideální složení pro pokrytí všech delších vzdáleností.

Doufám, že vám mé rady s výběrem dřeva pomohly a vy sáhnete po tom, co ideálně odpovídá vašemu hernímu stylu i dovednostem. Pokud váháte i s výběrem dalších holí, doporučuji podívat se na můj článek Jak vybrat driver nebo Jak vybrat putter. Přeji vám mnoho úspěchů na hřišti i během tréninku, především se správně zvoleným dřevem.