Jak vybrat dalekohled

Dalekohled: pomůcka, kterou můžeme využít všude, kde chceme pozorovat vzdálené předměty, živočichy nebo krajinu. Jeho využití najdeme v mnoha profesích, například u bezpečnostních složek. Bez dalekohledu se neobejde žádný myslivec ani ochránce přírody. Hodí se však i jako doplněk na turistiku nebo pro návštěvníky zoo či nejrůznějších sportovních akcí. Nabízí se tedy otázka, jaký dalekohled na jakou příležitost vybrat. Připravili jsme pro vás článek, kterým vám s tím pomůže.

Filip Razák
23/09/2020
Rada

MONOKULÁR NEBO BINOKULÁR?

Na začátek je dobré si ujasnit pojmy a vysvětlit typy dalekohledů. Každý asi tuší, že monokulární dalekohled se používá pouze na jedno oko, zatímco dalekohled binokulární slouží pro obě oči.  

Monokulární dalekohled –  Je konstruován na pozorování na větší vzdálenosti, je tedy vybaven větším přiblížením než binokulární. Nicméně s větším přiblížením se zmenšuje zorný úhel a především při pozorování se zvětšením více než 12× se do obrazu přenáší i sebemenší chvění rukou. Monokulární dalekohledy se z toho důvodu používají v kombinaci se stativem. Tyto dalekohledy si tedy pořizují lidé jako například ornitologové, fotografové pro fotografování na větší vzdálenosti nebo policie především pro konkrétní činnosti a účely. 

Binokulární dalekohled – Pozorování binokulárním dalekohledem je pohodlnější, jako zdánlivá nevýhoda se může zdát menší přiblížení, nicméně právě díky menšímu přiblížení není k pozorování nutný stativ. Další výhodou je větší zorný úhel, který určitě oceníte při pozorování pohybujícího se cíle.

PŘIBLÍŽENÍ ANEB JAK SE ZNAČÍ DALEKOHLEDY

Pro správný výběr dalekohledu je dobré vědět, co znamenají čísla, kterými se jednotlivé typy dalekohledů značí. Každý dalekohled má dvoučíselné označení, například: 8×25, 10×26, 10×42, 8×56 nebo i 20–60×60

První z čísel označuje přiblížení (zvětšení). Například u dalekohledu se zvětšením 10× a při pozorování na 1000 m nám bude připadat, jako bychom předmět viděli na vzdálenost 100 m. Čím větší bude zvětšení, tím horší obraz. U ručních dalekohledů bych vám doporučil zvětšení maximálně 12×, při větším zvětšení je ideální použít stativ nebo jakoukoliv jinou oporu.  Na druhou stranu platí, že čím je přiblížení menší, tím je obraz kvalitnější. 

Druhé číslo znamená průměr předních čoček objektivu (čím větší, tím kvalitnější obraz). Čím je také číslo větší, tím lepší světelnou propustnost dalekohled má, a tím je také vhodnější do zhoršených světelných podmínek (šero, noc, mlha). Laicky řečeno, čím je přední čočka dalekohledu větší, tím více světla dokáže zachytit a je déle vidět. 

Dalším faktorem pro výběr dalekohledu může být samozřejmě i velikost nebo četnost použití. Bude vaším favoritem skladný dalekohled „do kapsy“, univerzální dalekohled nebo myslivecký dalekohled na pravidelné použití?

A CO KDYŽ NOSÍM BRÝLE?

Dobrá otázka. Všechny dalekohledy, kromě nejzákladnějších modelů mají nastavitelné neboli posuvné očnice, tudíž vám nebude dělat problém dívat se skrze dalekohled i s nasazenými brýlemi. Brýle nejsou pro pozorování žádným omezením!

Pokud si chcete sledování zvěře užít opravdu nepozorováni, vybavte se také maskovací plachtou nebo sítí, případně se oblečte do maskovacích vzorů. Jestliže se chystáte s dalekohledem v ruce strávit delší dobu, může se vám hodit skladná židlička nebo trojnožka. A pokud přemýšlíte kdy se ideálně vydat na výlety do přírody, podívejte se na článek mého kolegy Vaška Červen: měsíc myslivosti a ochrany přírody.

Doufám, že se již nyní orientujete v základních parametrech, podle kterých si vyberete ten pravý dalekohled. Přeji vám spoustu dobrodružných chvil s dalekohledem, ať už pozorujete zvěř či krajinu, rekreačně či profesionálně.