Co s sebou do batohu na kolo

Cyklobatoh je nedílnou součástí zkušeného i rekreačního horského cyklisty. Vybavení takového batohu je zásadní pro pohodlí a bezpečnost vaší cesty. Během výletu se může stát nějaká nepříjemnost, avšak se správným vybavením vás nic nepřekvapí. Podělím se s vámi o to, co vozím ve svém batohu já a co se mi už mnohokrát osvědčilo. Zaměříme se nejen na vybavení, ale i na jídlo a oblečení, které by vám nikdy nemělo chybět.

Kristian Zimany
11/04/2020
Rada

ZÁKLADNÍ VĚCI

Možná vám to přijde zbytečné zmiňovat, ale stává se, že i zkušený cyklista některé z těchto věcí zapomene. Jsou to tak základní věci, že jejich sbalení považujeme za automatické, a proto se občas stává, že nám vlastně ani nedojde, že jsme si je zapomněli. Jedná se o věci, které vás mohou na vyjížďce zachránit. Mám na mysli nabitý mobilní telefon, hotovost a doklady. I z parádní vyjížďky se může stát zlý sen v případě, že uvíznete někde v lese 20 km od nejbližší vesnice s neopravitelnou závadou a bez telefonu. Podobné to je v případě závažnějšího zranění, kdy bude nutné přivolat si pomoc. Peníze zase oceníte pokud budete potřebovat více vody, než kolik jste si s sebou vzali nebo bude nutné dokoupit náhradní díl v cykloservisu. V případě nouze se také dá nasednout na vlak, pokud jste přecenili své síly nebo počasí nabralo ne zrovna očekávaný směr. Jako poslední věci bych zde ještě uvedl zámek na kolo pro případ nutného ponechání kola bez dozoru a světla, pokud hrozí návrat v pozdních hodinách. Nepsané pravidlo říká, že zámek by měl odpovídat přibližně 10 % ceny kola. To by vám mělo zaručit, že je dostatečně bezpečný a potenciálního zloděje odradí.

NÁŘADÍ

A nyní už přejdeme k ryze cyklistické výbavě. Nejčastější závadou během vyjížďky je defekt, neboli píchnutí duše. V případě, že máte s sebou správné vybavení a víte co a jak, je výměna duše otázkou pár minut. Proto s sebou vozím následující:

MontpákyJe podivuhodné, kolik trápení dokáží ušetřit tyto malé kousky plastu za pár korun. S jejich pomocí se vám snadno povede nasadit pneumatiku zpět na ráfek a to bez kapky potu.

Opravná sada na dušePokud vyloženě nechvátám a mám podmínky k opravě píchlé duše, za pomoci opravné sady to lze velice jednoduše provést. Stačí jen nalézt díru (většinou polonafouklou duši ponořím do vody a vidím, kudy utíkají bublinky) a podle návodu místo ošetřit. 

Náhradní dušeObčas není čas na opravu píchlé duše. V ten moment rovnou vyměním celou duši a starou schovám do batohu. Doma je pak spousta času na její zalepení.

PumpičkaKdyž už duši opravíte, je potřeba do ní znovu dostat vzduch. Na trhu je k dostání mnoho modelů velice kompaktních a lehkých pumpiček, které vám v batohu nezaberou moc místa.

CO₂ bombičkaJedná se o alternativu k pumpičce. Při použití této bombičky se do duše dopraví požadované množství vzduchu. Duše má tedy správný tlak a rozměry během několika vteřin. Nevýhodou je zde cena a nemožnost regulace množství vzduchu. Bombičky jsou navíc jednorázové a vy po jejich použití musíte koupit novou. Tuto metodu používám v případě, že opravdu chvátám.

Kromě defektu se vám může přihodit celá řada méně či více závažných problémů. Špatně trefený klacek může rozladit přehazovačku, prudký záběr zase přetrhne řetěz a mnoho dalšího. Proto mám s sebou následující nástroje:

MultiklíčDokonalý pomocník v případě široké škály servisních chyb. S jeho pomocí dokážete dotáhnout jakýkoliv šroub na kole, nastavit posed, opravit řetěz. Mezi základní koncovky multiklíče patří imbus (2 až 8 mm), torx T25 (na kotouče) a různé šroubováky. Některé modely mohou obsahovat i nýtovačku na řetěz a centrovací klíč. Díky tomuto nástroji s sebou nemusíte mít spoustu nářadí, ale stačí vám jeden kompaktní kus.

Nýtovačka na řetěz + rychlospojkyV momentě, kdy vám praskne řetěz a vy nemáte možnost ho opravit, nebo nemáte s sebou náhradní, je po výletě a vás čeká nepříjemná a mnohdy dlouhá cesta na nejbližší vlak. Abyste se takové situaci vyhnuli, je užitečné mít s sebou nýtovačku, díky které rychle odstraníte z řetězu poškozený článek. Ten pak jednoduchým zacvaknutím nahradíte rychlospojkami. Oba tyto nástroje jsou velice lehké a malé, takže pokud nemáte tuto funkci ve výbavě multiklíče, rozhodně doporučuji přibalit. 

VÝŽIVA A HYDRATACE

Tato složka vaší cyklovýbavy bude pravděpodobně velice individuální. Každý cyklista má své hydratační a nutriční zvyky. Co se týče hydratace, zde máme na výběr mezi vodou a speciálními sportovními nápoji, které vám kromě tekutin dodají také potřebné ionty, minerály a vitaminy, o které během aktivity přicházíte. Ať už zvolíte vodu nebo iontové nápoje, vždycky dbejte na pravidelnou a dostatečnou hydrataci. Převážně v letních měsících má dehydratace zásadní vliv na výkon, pozornost i bezpečnost. 

Co se týče výživy, zde je dobré mít s sebou především jídlo bohaté na rychlé cukry, které jsou schopné vám dodat energii během pár minut. Může to být například ovoce (banány, sušené ovoce) nebo speciální sportovní tyčinky a gely

Více se dočtete ve článku od mé kolegyně Andrey Výživa a hydratace během cyklistiky.

OBLEČENÍ

Díky vysoké rychlosti na kole pocitová teplota při cyklistice značně klesá. I během teplých dnů s sebou vozím rezervní vrstvu oblečení, a to převážně dvě věci:

Cyklistickou pláštěnku – Je to rychlá a skladná ochrana před deštěm, který může přijít opravdu rychle a příjemný pocit z vyjížďky úplně zkazit. Nemluvě o tom, že pokud promoknete a prochladnete, je s cyklistikou na pár dní až týdnů utrum. 

Cyklistickou větrovku Jistě to znáte. Vystoupáte prudký kopec, nahoře vás přepadne nepříjemný a překvapivě silný vítr. Vás čeká dlouhý sjezd zpět do údolí, při kterém se prakticky nehýbete a zároveň jste zpocení z předchozího stoupání. Ideální podmínky na ošklivé nachlazení. Proto je dobré mít s sebou cyklistickou vestu nebo větrovku, která vás před chladem a větrem ochrání.

JAK TO VŠECHNO ZABALIT

Nyní máme vše potřebné, co s sebou můžeme během vyjížďky potřebovat. Pokud si to všechno vyskládáte před sebe, zjistíte, že je toho poměrně hodně. V případě, že vyrážím na trénink na silničním kole, servisní nástroje sbalím do podsedlové kapsy, vodu nebo sportovní nápoj dávám do cyklistických lahví přímo do košíků na lahve, jídlo a osobní věci uložím do zadních kapes cyklodresu. Pokud jedu na horském kole, používám cyklobatoh. V terénu je riziko komplikací vyšší než na silnici, takže zde nechci dělat kompromisy ohledně výbavy. Prostorný batoh mi umožňuje sbalit vše, co potřebuji. Díky hydrovaku přímo v batohu mám také tekutiny neustále po ruce.

Možná vás napadnou ještě další věci, které je dobré s sebou mít a se kterými máte dobré zkušenosti. Budu rád, když nám je napíšete do komentářů. Já vám přeji spoustu příjemných kilometrů v sedle, minimum defektů a závad, a hlavně bezpečné návraty domů.