Běhání v létě: na co si dát pozor?

V teplých letních měsících jsou ulice, parky i lesy plné nadšených běžců. Příznivé počasí láká ven věčné začátečníky i ostřílené vytrvalce. Pro zlepšení fyzičky a provětrání hlavy po dni v kanceláři není nic jednoduššího, než si obout boty a vyběhnout na čerstvý vzduch. Běh v letním období má ale i svá úskalí a než vyrazíte, je dobré se pečlivě připravit. Nachystali jsme si pro vás několik tipů, díky nimž zvládnete i ty nejnáročnější letní podmínky a užijete si naplno každý kilometr.

Ondřej Čtvrtečka
21/07/2023
Tip

Kdy v létě běhat?

V létě mají bez pochyby výhodu všechna ranní ptáčata. Pokud máte možnost vyběhnout hned po ránu, příjemně nastartujete tělo na celý den a vyhnete se příliš vysokým teplotám.

Běh je ideální aktivitou na rozcvičení těla, protože díky němu můžete během pouhých několika minut nastartovat tělo i mysl na vše, co je přes den čeká. Kromě toho, že se skvěle protáhnete, vás celý den může těšit pocit z fyzické aktivity, kterou byste jinak kvůli úmorným vedrům možná museli vynechat.

Pokud spíte dlouho a vstávat za ranního kuropění vám způsobuje muka, můžete si počkat na večer. Ve večerních hodinách už nesvítí ostré slunce a vzduch je příjemnější. Večerní běhání je ideální k vyčištění hlavy a zaručuje příjemnou relaxaci po náročném dni. Pozdní běhání ale není radno nechávat na chvíle těsně před spánkem. Fyzická aktivita totiž rozproudí krev, kvůli čemuž mohou někteří sportovci mít problémy s usínáním.

Každý je jiný a je důležité vyzkoušet, co vám nejlépe vyhovuje. Někteří si rádi přivstanou, pro jiné horké letní počasí nemusí být překážkou a mohou bez problémů vyběhnout v poledním žáru. Ať už patříte k první nebo druhé skupině, přečtěte si, jak se na běh v letních měsících co nejlépe připravit.

Oblečení

V horkých dnech se všichni více potíme. Na běh (i ostatní aktivity) je tedy dobré zvolit lehké a prodyšné tričko či tílko a šortky z funkčních materiálů, které dobře odvádí pot. Materiály používané při výrobě sportovního oblečení zaručují dobré odvětrávání a schnou rychleji než například bavlna, z níž se většinou vyrábí oděvy na běžné nošení. Kromě trička a kalhot je důležité zvolit pohodlné a prodyšné spodní prádlo.

Pokud svítí silné slunce, nezapomínejte na pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací krém.

Tekutiny

Pocení funguje jako termoregulační nástroj těla, jímž se lidské tělo ochlazuje. V létě vypotíme při stejné aktivitě o hodně více vody než při nižších teplotách, a proto je důležité tekutiny pravidelně doplňovat. V ideálním případě začněte už několik hodin před vyběhnutím pít více než obvykle. Při delším tréninku nebo po něm je vhodné sáhnout po iontovém nápoji pro doplnění potřebných minerálních látek.

Vhodné množství tekutin je individuální, při běhu v teplém počasí je ale doporučeno vypít alespoň 500 ml za hodinu. Při výbězích do 30 minut si tekutiny s sebou brát nemusíte, vyrážíte-li ale na několik hodin nebo dokonce velkou část dne, myslete na to, abyste měli po ruce vždy dostatek vody nebo jiných nápojů. Pro zajištění dostatečné hydratace v průběhu aktivity je vhodné pořídit si běžecký batoh nebo vestu. Jejich součástí bývá hydrovak nebo speciální měkké lahve. Měkké nádoby na vodu jsou velmi lehké, snadno je vměstnáte i do malých batohů a po vypití obsahu nezaberou téměř žádné místo.

Volnější tréninky

Je důležité si uvědomit, že s vyšší okolní teplotou se zvyšuje i tepová frekvence a trénink je tak mnohem náročnější než v chladnějším počasí. Tréninkový plán je nutné teplotám přizpůsobit a v případě vyběhnutí v extrémním teple se nesnažit lámat osobní rekordy. Pokud s během začínáte, stačí velmi krátká aktivita s dostatečným odpočinkem. Pokud vám vysoké teploty nedělají dobře, zkuste běhat brzy ráno, pozdě večer, nebo se začátky s novým sportem počkejte na příznivější teploty.

Běh v přírodě

V centru města, kde je málo zeleně a spousta aut, bývají často extrémně vysoké teploty. Pokud máte možnost, vyběhněte do přírody. V lesích a parcích je dostatek stínu a příznivější podmínky. Prostředí je příjemnější také v okolí vodních ploch a toků, v nichž se po běhu můžete rovnou osvěžit.

Běh v létě je náročná, ale také velmi uspokojující a prospěšná aktivita. Navzdory stoupajícím teplotám a zvýšené vlhkosti výhody letního běhání převažují nad jeho negativy. Dodržováním základních pravidel, jako je správná hydratace, úprava rozvrhu, používání vhodné výbavy a přizpůsobení tréninku svým fyzickým schopnostem, si můžete své letní výběhy naplno užít a posouvat své hranice. Běh v letní sezóně pomáhá zlepšit kardiovaskulární vytrvalost a budovat sílu. Lidský organismus se dokáže skvěle přizpůsobit různým podmínkám a vytrénovat k mimořádným výkonům, které demonstrují účastníci nejrůznějších extrémních závodů. Ať už chcete překonávat rekordy, nebo se jen tak protáhnout po dlouhém dni v kanceláři, se správnou přípravou to zvládnete i horkých letních dnech!