Jak správně používat sněžnice?
Před nazutím: sněžnice je jedna levá a jedna pravá, ujistěte se, že si je nasazujete správně. Navede vás piktogram na rámu sněžnice. Nastavení: správné nastavení a utažení sněžnic je důležité pro bezpečnou chůzi. 1) Noha musí doléhat k zarážce (přední i zadní), aby bylo zaručené optimální zpevnění. 2) Popruhy nebo přezky (v závislosti na modelu) musejí být maximálně utažené.
Výběr sněžnic dle vaší hmotnosti
Sněžnice se standardně vybírají dle váhy uživatele (ke které příp. připočtěte i váhu batohu). Jedině tak se nebudete propadat příliš hluboko. Jedná se o tzv. vztlak, příp. nadnášivost. Sněžnice se vyrábí v několika velikostech a provedeních, aby co nejlépe odpovídaly různým požadavkům jejich uživatelů. Naše doporučení:
hmotnost 15–50 kg: dětský model; 40–80 kg: malý až střední rám; 60–120 kg: velký rám.
Velikosti
Velikosti: 30−40.
Hmotnost osoby
20 > 50 kg.
Protiskluzové vlastnosti
Nastavitelné vázání. Přední drapák. 6 vzájemně zaměnitelných hrotů z oceli.
Hole pro větší stabilitu
Pro větší stabilitu doporučujeme při chůzi na sněžnicích používat hole. Zejména pokud plánujete túru do zvlněného terénu (stoupání, klesání...) nebo v prašanu, ve kterém je chůze obecně mnohem náročnější. Pokud máte na výběr mezi několika velikostmi talířků, zvolte určitě tu větší, hole se pak nebudou zapichovat tak hluboko do sněhu.
Na sněžnice zvolte prodyšné oblečení
Často máme tendenci se na turistiku zasněženým terénem obléci moc, protože se bojíme, že nám bude zima. Navíc na sněžnicích se člověk rychle zpotí. Ale vyzkoušejte raději pravidlo 3 vrstev. Díky vrstvení oblečení se pak dá lépe regulovat hřejivost dle aktuální námahy: když je vám teplo, nějakou vrstvu si sundejte, a znovu oblékněte, až když se udělá chladněji nebo si uděláte pauzu. Když je vám moc teplo, potíte se příliš a oblečení vlhne a rychleji se pak ochladí, jakmile se námaha sníží.
Pravidlo 3 vrstev oblečení
Na zimní turistiku, či jakoukoliv jinou aktivitu v zimě, doporučujeme dodržovat pravidlo tří vrstev:
1. vrstva: funkční spodní prádlo odvádí vlhkost od pokožky, aby zůstala suchá.
2. vrstva: musí být hřejivá a zároveň odvádět pot (fleecová mikina, svetr).
3. vrstva: musí ochránit před vnějšími vlivy jakými jsou déšť, sníh a vítr.
Oblečení by mělo být prodyšné, aby se mohla odpařovat vlhkost.
Jak se na sněžnice obout?
Na sněžnice potřebujete vyšší hřejivou obuv, která je zároveň nepromokavá i prodyšná. Upřednostněte také boty s přilnavou podrážkou, která se hodí na úseky, po kterých nemůžete jít na sněžnicích (např. po parkovišti, pokud je málo sněhu apod.).
Nezapomínejte na BEZPEČNOST!
Pokud se vydáváte do volného terénu, pořiďte si mapy, kompas a/nebo GPS a také nezapomeňte na lavinový vyhledávač, lopatu a lavinovou sondu. Tato „svatá trojice“ vám může zachránit život v případě zavalení lavinou, příp. můžete vy někomu zachránit život tím, že jej rychle z laviny vyhrabete. Nezapomeňte si před odchodem také zopakovat zásady bezpečného pohybu v horách.
Oprava a servis
Jako vývojáři a milovníci přírody klademe důraz na to, aby naše výrobky byly produkovány udržitelným způsobem. Proto jsou navrženy tak, aby je bylo možné opravit.
Náhradní díly (hroty, přezky...) jsou k dostání v servisech na prodejnách Decathlon. Pokud budete mít se sněžnicemi nějaký problém, nechte si je na prodejně zkontrolovat.
Záruka
Na tento výrobek se vztahuje dvouletá záruka od data prodeje uvedeného na účtence. Poškozený výrobek v záruční lhůtě zdarma vyměníme za nový. Záruka se vztahuje na všechny vady výrobku, s výjimkou vad vzniklých běžným opotřebením nebo způsobených nestandardním zacházením.