Vše o kamufláži

Kamufláž neboli maskování je důležitou podmínkou pro nepozorované přiblížení se ke zvířatům. Ať už chcete fotografovat, nebo lovit, maskování a nehlučný pohyb jsou klíčové k tomu, abyste se ke zvířatům dostali co nejblíže. Jak by měl vypadat ideální outfit pro myslivce, aby zůstali v přírodě co možná nejvíce nenápadní? Pojďme se na to podívat blíže.

Jan Brož
01/10/2021
Rada

Maskovací výrobky, ať už určené přímo na lov, nebo třeba na fotografování zvěře, jsou navržené s hlavním cílem: umožnit co nejbližší setkání člověka s divokým zvířetem v jeho přirozeném prostředí. Proto musí poskytovat maskování a nehlučný pohyb. Právě na tyto klíčové vlastnosti se zaměřují designéři při vývoji stále techničtějších výrobků, aby byly přizpůsobené skutečným potřebám myslivců. 

MASKOVÁNÍ

Hlavním účelem kamufláže je tedy co největší přiblížení se divoké zvěři. Maskování umožňuje viditelnému organismu nebo předmětu zůstat bez povšimnutí a splynout s okolím. Tuto metodu využívají i zvířata – mnohá z nich mají vlastní maskovací mechanismy. Jako příklady kamufláže můžeme uvést pruhy tygra, vojenský maskáč nebo motýla vypadajícího jako list. 

TYPY KAMUFLÁŽE

Aby se vytvořila vysoce účinná kamufláž, je důležité rozbít linii lidského těla a schovat tím jeho siluetu. Toho se dosahuje s využitím realistické kamufláže s různými vzory a pečlivě vybranými barvami. Tento typ kamufláže se nazývá Furtiv. Jde o technickou a účinnou kamufláž, která je inspirována přírodou. Obsahuje hloubku, která narušuje lidskou siluetu díky složité geometrii, a zároveň zahrnuje hru světla a stínu, která působí dojmem transparentnosti. Díky zvoleným barvám je univerzální ve vztahu k biotopu i ročnímu období.

Jiným typem je například kamufláž čistě hnědá s podzimními barvami. Ta je ideální na lovy na konci léta. Hodí se také na lov holubů a kachen.

Třetí častou barvou při kamufláži je zelená. Ta je ideální na letní lovy, protože splývá s hustou vegetací.

Čtvrtým typem je kamufláž reflexní, která je vhodná na společné lovy a naháňky, kde je velmi důležité zůstat viditelný pro ostatní lovce. Umožní vám tedy při skrývání se při lovu zůstat nadále viditelný pro lovce, což může zabránit mnoha problémům či zraněním.

TICHO NA LOVU

Aby bylo možné zajistit nešustivost oděvů a zároveň poskytnout jejich dobrou odolnost a ochranu před okolními vlivy, je výzkum jednotlivých složek extrémně důležitý. Díly, které se využívají, splňují většinou tři kritéria: nehlučnost, voděodolnost a prodyšnost, odolnost.

Pro nehlučnost je vnější síťovina velmi měkká, aby produkovala co nejméně hluku. Nepropustnost a prodyšnost většinou zajišťují membrány přítomné na vnitřní straně látky.

DESIGN

Pro snížení hluku je důležitý také celkový design výrobků. Čím lépe totiž sedí výrobek na těle, tím méně volných dílů může hluk vytvářet. Odstraněním materiálu z míst, kde dochází ke tření, se eliminuje nadměrné šustění. U kalhot například napomáhá snížení hluku stahovací manžeta kolem kotníků, nastavitelný pas či tvarovaná kolena pro lepší padnutí. Snížení množství látky v podpaží také značně eliminuje tření a následný hluk. 

Na českém trhu je velký výběr oblečení v různých kamuflážních vzorech, různých barvách a designu, který je přizpůsobený ročnímu období, ve kterém se zvěř loví nebo fotí. A je jen na vás, abyste si vybrali to nejvhodnější!