Ultimate a freestyle frisbee

A je tu čtvrtý a poslední díl našeho frisbee rádce. Zatímco v předchozích dílech jsme se seznámili se samotnými frisbee disky a discgolfem, v posledním díle si přiblížíme další populární sport: ultimate frisbee. Jedná se o týmový sport, jehož popularita stále roste. Jdeme na to!

Ultimo Frisbee shop
2.5.2024
Představení sportu

Ultimate frisbee

Ultimate frisbee je kolektivní sport, kde proti sobě stojí dva obvykle sedmičlenné týmy. Smyslem hry je pomocí přihrávek dopravit disk do soupeřovy koncové zóny a jeho chycením v zóně získat bod. Jedná se o bezkontaktní, avšak velmi dynamický, zábavný a divácky atraktivní sport, který se ve světě hraje již od roku 1968 a v současnosti stále získává na popularitě. Podívejte se, jak ultimate frisbee vypadá v pohybu:

Základními předpoklady pro hru jsou vytrvalost, rychlost a hlavně schopnost přesně hodit a také chytit létající talíř. Zajímavostí je, že zápasy v ultimate, a to ani na té nejvyšší úrovni, neřídí rozhodčí, nýbrž sami hráči, kteří nesou odpovědnost za průběh hry. Celý sport je tedy hodně založen na myšlence fair play. Na turnajích zpravidla panuje uvolněná, přátelská atmosféra, samotné zápasy však mohou být velice napínavé.

Ultimate frisbee je sport pro všechny atleticky nadané jedince. Hraje se v kategoriích open (muži), ženy, mix (smíšené týmy mužů a žen), junioři (do 19 let) a masters (nad 33 let). Po celém světě hrají ultimate tisíce lidí.

Disky na ultimate frisbee váží 175 gramů a mají průměr 27 cm. Mezi nejpopulárnější značky patří Discraft a Eurodisc.

Freestyle frisbee

Freestyle frisbee je vizuálně nejatraktivnějším sportem s létajícím talířem. Jedná se o předvádění nejrůznějších akrobatických a technických triků s frisbee, při kterém je využívána především rotace disku a všechny jeho možnosti létat vzduchem.

Celá hra vychází ze základního triku zvaného nail delay, což je prosté držení vodorovně rotujícího talíře na prstu, respektive na jeho nehtu. Jakmile se člověk naučí točící se frisbee na prstu udržet, může se začít učit další triky. Roztočený disk je možné podhazovat pod nohama, přeskakovat, vytahovat za zády, nechat jej různě rollovat po těle, ale třeba do něj i kopat atd.

Možnosti jsou neomezené, záleží pouze na hráčově kreativitě a fantazii, právě proto „freestyle“. Cílem hry je spojovat jednotlivé prvky do různých kombinací a ty pak zakončovat efektivními trikovými chyty, ideálně po interakci s dalšími hráči.

Vybavení na freestyle

V první řadě potřebujete samozřejmě disk na freestyle. Nejvhodnějším freestylovým talířem je Discraft SkyStyler, který váží 160 gramů a oproti rozšířenějším ultimate diskům má o něco hlubší okraj disku (rim), což umožňuje provádění širší škály triků.

A tím bychom celou sérii Frisbee rádce ukončili. Tak jak to vidíte? Láká vás jen házení s přáteli či rodinou v parku nebo na zahradě? Nebo jste se rozhodli zkusit ultimate frisbee či discgolf? Ať tak či onak, přejeme vám mnoho sportovních úspěchů a hlavně zážitků a zábavy!

A pokud budete potřebovat poradit s výběrem disku, funkčního sportovního oblečení nebo s čímkoliv jiným, neváhejte se na nás obrátit.