Technika šlapání: jak optimalizovat výkon

V každém sportu se postupem času vyvinuly techniky, které sportovcům pomáhají dosahovat lepších výsledků prostřednictvím šetření energie, správného provedení pohybu, přesnosti, práci s dechem a tak dále. Avšak podobně jako u muzikantů, kteří se učí správnou techniku hry na nějaký hudební nástroj, tak i ve sportu chvíli trvá, než ty či ony postupy plně zvládnete, než se vám takzvaně „dostanou pod kůži.“ Ani cyklistika není výjimkou a v textu níže si povíme něco o správné technice šlapání a s ní spojené optimalizaci vašeho výkonu na kole.

Tomáš Gromnica
28/11/2023
Tip

Správný posed

Nesmírně důležité je naučit se správnému posedu na kole. Ten se buď provede profesionálně a se vší důkladností na bikefittingu (proces nastavení posedu dle individuálních potřeb cyklisty), nebo můžete začít se „základem“ a postupem času, kdy nasbíráte dostatek zkušeností a vědomostí, dojdete k tomu správnému posedu, který bude vyhovovat jak po stránce pocitové, tak i technické. Zmíněným „základem“ mám na mysli následující:

1) nasedněte na kolo,

2) zacvakněte boty do pedálů,

3) kliku dejte do vodorovné polohy se zemí,

4) spusťte kolmou osu od čéšky kolene k zemi,

5) ujistěte se, že osa protíná střed pedálu.

Pakliže je posed nastavený správně, můžete pokračovat k samotné technice šlapání.

Správná technika

Zvládnout správnou techniku šlapání na kole je nezbytné pro posouvání vašich výsledků a optimalizaci výkonu. Každý sportovec si prokáže obrovskou službu, když se naučí, jak při provozování svého oblíbeného sportu šetřit energií, aniž by musel nároky na výkon snižovat.

Šlapání by mělo být v první řadě plynulé, neměli bychom při něm být napjatí ani zbytečně přepínat svalstvo. Mělo by jít o uvolněný kruhový pohyb.

Je důležité netahat nártem pedál nahoru. Obzvláště u začátečníků je to častá chyba. V okamžiku, kdy jde noha nahoru, necháváme ji volně, do pohybu nevkládáme energii.

Ohlídejte si, aby byla chodidla v ideálním případě vodorovně se zemí. Častou chybou je prošlapávání paty nebo špičky při pohybu dolů. V okamžiku, kdy nohou zabíráme, nebo přesněji řečeno v hlavní záběrové části pohybu, by měla být pata v rovině se špičkou, případně může být o kousek níže. Pokud šlapete příliš přes špičky, hamstringy a hýžďové svaly vám nepomohou tolik, kolik by mohly. Je tomu tak z důvodu horší pozice pánve.
Pro optimalizování výkonu je také důležitá kadence. Silovější typy jezdců jezdí okolo 90 šlapů/min, méně siloví pak okolo 120 šlapů/min. Je důležité, aby si každý sportovec našel kadenci, která mu vyhovuje. Provést to může tak, že se bude při trénincích soustředit na porovnání rychlosti, kadence a tepu pro dosažení co nejefektivnějšího šlapání.

Technika tu není proto, aby ubírala sportu na zábavnosti, nýbrž proto, aby vám pomáhala posouvat se efektivně dál. V mnoha případech tak můžete předejít i zdravotním problémům, které by bez jejího používání mohly vzniknout. Pokud si dáte záležet s dodržováním zásad správné techniky hned na začátku, brzy zafunguje svalová paměť a podpoří vás. Časem už budete mít vše natolik zažité, že pro vás bude každý pohyb i náklon automatický.