Poznejte skialpinismus 1/3: Jak na to?

Skialpinismus. Určitě to slovo neslyšíte poprvé. Nejen díky období zavřených lyžařských center došlo v posledních letech k rozmachu skitouringu, skialpinismu a ostatních zimních sportovních disciplín. Narozdíl od klasického lyžování na skialpech nepotřebujete vleky, lanovky, ani upravené sjezdovky. Můžete se prostě sebrat a vyrazit, kam vás nohy ponesou. Co všechno byste měli vědět, než se vydáte do hor, do jakého vybavení zainvestovat a jaké oblečení si pořídit? To vše se dozvíte v sérii článků napsaných ve spolupráci s ambasadorem značky Simond, horským vůdcem Standou Bartoškem.

Alena Kadlčíková / Stanislav Bartošek
18/12/2023
Představení sportu

CO JE SKIALPINISMUS

Skialpinismus znamená pohyb na lyžích se stoupacími pásy mimo upravené sjezdovky. Jde o zimní sport, který v sobě kombinuje sjezdové lyžování a turistiku, ale také lezení. Existují nejrůznější skialpinistické disciplíny, které se liší náročností na techniku, vybavení i fyzickou kondici.

Skitouring

Skitouring je spojení nenáročné turistiky a lyžování. Na lyžích se speciálními pásy se jeho příznivci mohou pohybovat v zasněžené krajině, aniž by měli nějaký konkrétní cíl. Skitouring lze provozovat s využitím resortů i mimo ně. Jde vlastně o turistiku na lyžích, kterou může provozovat téměř každý. Kromě skialpových lyží, skialpových bot a vázání ke skitouringu nepotřebujete žádné speciální vybavení, vystačíte si s oblečením vhodným na běžnou turistiku.

Resort touring

Pro naprostou většinu lyžařů představuje resort touring vstupní bránu do světa skialpinismu. Velké množství lyžařských resortů se přizpůsobilo poptávce a umožňuje skialpinistům využívat lanovky a sjezdovky za speciální snížené ceny. Pokud vás skialpinismus láká, ale bojíte se pohybu v divoké přírodě, resort touring je pro vás ideálním řešením. V prostředí lyžařského střediska si můžete vyzkoušet pohyb na pásech a sjezdy na větších a těžších skialpových lyžích. Pokud se rozhodnete skitouring v lyžařském středisku vyzkoušet, nezapomeňte zjistit, jaká jsou místní pravidla pro pohyb na sjezdovkách i mimo ně.

Skialpinismus

Původní a nejčistší podoba skialpinismu se zrodila kvůli potřebě horolezců dostat se po zamrzlém a zasněženém povrchu k nástupům do lezeckých stěn. Jedná se o pohyb v horách a následné sjezdy volným terénem, při nichž je nutné mít dostatečnou fyzickou zdatnost a přehled o horském prostředí (a pohybu v horách jako takovém). Pokud se vydáte na skialpinistickou expedici, měli byste ovládat základy horolezectví, umět se orientovat v horách a mít přehled o meteorologické a lavinové situaci.

Závodní skialpinismus

Cílem závodních skialpinistů je zdolat co nejrychleji předem určenou trasu v horách. Při závodě záleží na rychlosti výstupu a sjezdu, ale třeba i na tom, jak rychle si závodník zvládne sundat a nasadit stoupací pásy. Závodní vybavení musí být co nejlehčí a nejagilnější a pro ostatní skialpinistické disciplíny nemusí být vhodné.

Jak začít?

Pokud vám skialpinismus učaroval a chtěli byste se sami vydat na horské vrcholky, je třeba si ujasnit odpovědi na několik základních otázek:

Co od skialpinismu očekávám? Kde chci jezdit? Jak náročné to má být?

Otravuje vás celodenní čekání ve frontě a sezení na lanovce a máte pocit, že si sjezd potřebujete zasloužit, nebo sníte o sjíždění prašanu v nejvýše položených místech divokých hor? Chcete si bezstarostně užívat slunečné dny v resortech, nebo vás láká trocha nebezpečí a zasněžená divočina? Potřebujete spálit kalorie z horké čokolády, nebo si chcete sáhnout na dno svých sil? Než se pustíte do zběsilého nakupování profesionální závodní výbavy, zamyslete se nad tím, co vlastně od skialpinismu očekáváte. Na základě toho potom můžete snadno pořídit správné vybavení a zjistit potřebné informace.

Je třeba mít na paměti, že chcete-li se věnovat skialpinismu nebo skitouringu, musíte umět lyžovat. Než se přihlásíte na kurz nebo si vypůjčíte skitouringové vybavení, měli byste být schopni bez problémů sjet červenou sjezdovku. Před cestou do hor je potom nutné další vzdělání.

Bezpečnost

Při pohybu v neupraveném terénu je nutno se orientovat v lavinové problematice. Každý, kdo se chystá na skialpy, by měl vlastnit a umět používat lavinovou výbavu. Základní lavinová výbava čítá lavinový vyhledávač nebo také „pípák“, sondu a lopatu. Bez tzv. svaté trojice byste se do hor vůbec neměli pouštět. Před každým výjezdem je také třeba pečlivě připravit trasu.

Existuje množství nejrůznějších skialpových průvodců a aplikací, v nichž jsou k dispozici seznamy předpřipravených tras pro skialpinisty. V průvodcích najdete trasy seřazené podle obtížnosti, informace o sklonu, orientaci, délce apod. Volba trasy záleží především na počasí a lavinové předpovědi. Lavinová předpověď, neboli bulletin, je v zimních měsících vydávána denně a obsahuje komplexní informace o lavinové situaci. Aplikace jako Snowsafe, EAWS nebo horskasluzba.cz poskytují informace o stupních lavin, sněhovém profilu a nabízejí lavinovou předpověď v různých horských oblastech. Informace získané z předpovědí je nutné těsně před tůrou i v jejím průběhu neustále ověřovat a kontrolovat. Informace o lavinovém nebezpečí jsou přehledně shrnuty v malé brožurce Achtung, Lawine! (Pozor, lavina!) sestavené švýcarským sněhovým a lavinovým výzkumným ústavem. K orientaci v brožurce nebo v lavinových bulletinech je nutné mít základní znalosti lavinové prevence. Než se vydáte na skialpy do hor, doporučujeme vám proto absolvovat některý z lavinových kurzů. Na kurzu se naučíte používat lavinové vybavení, číst v předpovědi a bezpečně se pohybovat v horách. Laviny hrozí nejen v Alpách, ale i v Jeseníkách, přípravu tedy nepodceňujte a před výletem se ujistěte, že máte všechny potřebné informace a vědomosti.

Hory jsou krásné, ale umí být také velmi nebezpečné. Pokud jdete na skialpy poprvé, doporučujeme vyrazit s přáteli, kteří se tomuto sportu věnují, nebo si zaplatit zkušeného průvodce. V dalším díle Poznejte skialpinismus 2/3 se podíváme na to, jaké vybavení budete na tuto sportovní aktivitu potřebovat!