Nepromokavost, voděodolnost, vodoodpudivost: jaký je rozdíl?

Do jaké míry vás oblečení ochrání proti přírodním živlům, záleží jednak na materiálu, ze kterého je vyrobeno, ale také na tom, jak je celý výrobek zpracovaný. Ani ta nejodolnější tkanina vám neposlouží, pokud voda proteče zipem nebo v okolí švu. Přečtěte si, podle čeho vybírat oblečení a další vybavení do deštivých dnů.

Jakub Schestag
16/11/2023
Rada

Voděodolnost

Voděodolné výrobky jsou vyrobeny z materiálů schopných odolávat proniknutí vody. K tomu, aby se zajistila voděodolnost celého výrobku, je ale třeba i dalších úprav a opatření. Pro zjednodušení si představte třeba bundu vyrobenou z igelitového sáčku. Materiál samotný nepropustí ani kapku vody, ve švech ale vzniknou malé dírky, kterými voda může proniknout. To samé hrozí u zipů a dalších otvorů. Aby byl celý výrobek voděodolný, je nutné tato místa speciálně upravit. Kromě toho, že voděodolné oděvy chrání před vnějšími vlivy, musí být také prodyšné. To, že k vám neproniknou dešťové kapky, by totiž ve skafandru z igelitu bylo úplně zbytečné. Tkaniny, z nichž se voděodolné oblečení vyrábí, mohou být ošetřeny různými způsoby.

Zátěr

Póry tkaniny, z níž je oblečení vyrobeno, jsou zatřené polyuretanem. Látka se touto úpravou stává nepromokavou. Jedná se o levnější variantu, oblečení se zátěrem je vhodné na krátké procházky v přírodě nebo na městskou turistiku. Póry v látce jsou ucpané, takže materiál nemusí být dostatečně prodyšný.

Membrána

Membrány jsou dostupné ve dvou variantách, porézní a neporézní. Při výrobě našich oděvů využíváme především porézních membrán. Jedná se o materiál s miniaturními dírkami. Tyto dírky – póry – jsou tak velké, že jimi projde od těla ven molekula páry, zároveň jsou ale příliš malé na to, aby jimi pronikla kapka vody. Membránu je nutné vyrobit tak, aby byla z obou stran ochráněna před poškozením. Z vnější strany musí být chráněna vůči mechanickému poškození (větve, odření o skálu atp.), z vnitřní strany jednak vůči oděru, ale také proti potu vytvářejícímu po zaschnutí krystalky soli, které mohou membránu narušit a snížit její účinnost. Existují různé typy membránového oblečení:

2vrstvé membránové oděvy: vnější materiál + membrána, u těchto produktů bývá mnohdy vnitřní síťka jako ochrana membrány;

2,5vrstvé membránové oděvy: vnější materiál + membrána + imprinting, vtištění jemného povlaku na membránu, díky kterému se membrána jen minimálně dotýká kůže;

3vrstvé membránové oděvy: vnější materiál + membrána + vnitřní jednolitý materiál, vnitřní vrstva chrání celou membránu.

Aby byl celý výrobek voděodolný, je nutné provést podlepení švů a zajistit nepropustnost zipů. Pro zlepšení prodyšnosti se na oděvy přidávají nejrůznější větrací otvory nebo síťované kapsy. Větrací otvory vždy zajistí lepší prodyšnost než samotný materiál.

Péče o membránové oděvy

V případě drobných nečistot doporučujeme čistit pouze mýdlovou vodou. K čištění používejte houbičku a jemně oděv otřete. Oblečení můžete pro obnovení vodoodpudivosti naimpregnovat. V případě potřeby perte v pračce dle návodu na produktu, maximálně však na 40 °C a šetrný program bez ždímání.

Co je RET?

RET (anglicky retention of water) je hodnota určující odpor, který materiál klade průchodu vodních par produkovaných tělem. Hodnoty RET se pohybují v rozhraní 0–⁠20. Čím menší je číslo, tím lepší je paropropustnost materiálu.

RET < 6 – velmi dobrá, RET 6–13 – dobrá, RET 13–20 – uspokojivá, RET > 20 – neuspokojivá.

Vodní sloupec

Vodní sloupec je údaj, který vyjadřuje, jakému množství vody materiál odolá, než jím voda pronikne. Udává se v milimetrech a vyjadřuje tlak vodního sloupce, kterému textilie dokáže odolat, než začne voda pronikat skrz. To záleží na hustotě vláken, povrchové úpravě, použitém materiálu apod. Čím je hodnota vyšší, tím je materiál odolnější vůči tlaku vody. Odolnost materiálu může být ovlivněna třeba batohem, který zvyšuje tlak na tkaninu. Pokud tedy v silném dešti ponesete těžký batoh, budete potřebovat bundu s vyšším vodním sloupcem, než kdybyste batoh neměli.

Vodoodpudivost

Vodoodpudivost je schopnost materiálu do určité doby odolávat vodě. Voda po takovém materiálu stéká po kapkách. Funguje na bázi povrchového napětí: když je napětí v pořádku, kapky vody stékají, pokud ne, vsáknou se do materiálu. Častějším používáním materiál tuto vlastnost ztrácí, je však možné ji částečně obnovit.

Způsoby obnovení vodoodpudivosti materiálu: impregnace, v sušičce na prádlo dle návodu na produktu (teplo znovu obnoví povrchové napětí materiálu), vyžehlením bundy přes jinou látku.

Pokud se tedy chystáte na podzimní sychravé výlety nebo do oblasti s vyšší vlhkostí a výskytem přeháněk, dbejte na správný výběr oblečení, abyste zůstali co nejdéle v suchu a zároveň v pohodlí!