Nástrahy na kapry: Jak vybrat a která je nejlepší?

Kapři obecně dovedou přijímat potravu ve všech vrstvách vodního sloupce – přímo z hladiny, ve vodním sloupci, ale nejčastěji přijímají potravu ze dna, kde ryjí a nalézají různé drobné živočichy, sladkovodní měkkýše, rostlinné zbytky a další zdroje potravy. Těmto přirozeným zdrojům potravy se snaží konkurovat rybáři různými nástrahami, kterých se během desetiletí vývoje rybářského sportu a cíleného lovu kaprů objevilo bezpočet typů. Nelze obecně říci, která nástraha je nejlepší, protože pro každý styl rybolovu a každé přírodní podmínky se hodí jiný typ. Pojďme si teď představit ty nejzákladnější z nich.

Josef Vychytil
18/05/2021
Rada

BOILIES

Boilie je nástraha, která vstupem do rybářského sportu způsobila v lovu kaprů revoluci. Těžko byste v současnosti hledali rybáře, který by o těchto kuličkách alespoň neslyšel. Jejich základem jsou různé druhy rostlinných a živočišných mouček, které bývají doplněny dalšími složkami zvyšujícími atraktivitu pro ryby, jako jsou nutričně bohaté přísady, esence a aromata, sladidla, sůl, barviva, semínka a jiné hrubší složky. Do suché směsi se přidávají vejce a v případě potřeby i voda a zpracované těsto se poté tvaruje do podoby různě velkých kuliček nebo krátkých válečků (tzv. dumbells). Ty se nakonec povaří ve vodě. Z anglického slova „boil“, které znamená vařit, ostatně pochází i jejich název – boilies

Na trhu dnes najdeme boilies v široké škále aromat, barev a velikostí, takže na tyto nástrahy se dá chytat prakticky ve všech ročních obdobích a na všech typech vod. Podle stupně tvrdosti se rozlišují boilies měkké, které jsou vhodné na krátké vycházky nebo na zakrmení, a tvrdší, které vydrží ve vodě i několik desítek hodin a jsou vhodné na dlouhé výpravy. Boilies je také možné dále sušit a tím zvyšovat jejich tvrdost. 

V současnosti také existují boilies s různou úrovní potápivosti. Podle množství přidaných látek, které zvyšují jejich vznášivost, můžeme boilies rozlišovat na škále od klasických potápivých nástrah přes neutrálně vyvážené nástrahy, tzv. wafters, až po plovoucí boilies, tzv. Pop-up nástrahy. Neutrálně vyvážené nástrahy jsou vhodné na lov opatrných kaprů. Díky svému vyvážení nejsou potápivé ani plovoucí, takže mají ve vodě přirozenější pohyb a kapři je mohou snáze nasát. Plovoucí nástrahy často podněcují zvědavost kaprů, proto mají často syté nebo dokonce reflexní barvy. Hodí se také při lovu na bahnitém dně nebo v zarostlých vodách, kde se vznáší nad zvodnatělou vrstvou bahna nebo rostlinami a pro kapry jsou tak snáze viditelné. S těmito nástrahami samozřejmě nelze klasicky vnadit, používají se pouze jako součást montáže.

PELETY

Peleta je stlačená obilná nástraha, která se nejčastěji používá na začátku rybolovu pro nastartování krmného místa. Lze ji však použít i jako nástrahu pod háček při krátkých vycházkách. Je to „rychlá” nástraha, která se začíná rozpadat rychleji než třeba boilies, takže uvolňuje atraktanty ihned a má tedy okamžitou účinnost. Nevýhodou této rychlosti rozpadu je však potřeba častější výměny pod háčkem. Tato nástraha se vyrábí v mnoha průměrech, barvách a aromatech, může mít i otvor pro nastražení na vlasovou montáž.

PARTIKL

Partikl je souhrnný název pro různé druhy semínek, které jsou použité v krmení. Tvoří univerzální součást krmných směsí – lze je kombinovat s boilies nebo peletami i užívat samostatně nebo ve směsích různých zrn. Mohou se používat i na zakrmení nebo jako nástraha. Níže si uvedeme některé z nejpoužívanějších typů. 

Vlčí bob – semínka lupiny mnoholisté, někdy též zvané vlčí bob mnoholistý. Mají univerzální využití a díky svým relativně velkým rozměrům fungují jako selektivní nástraha na velké kapry.

Tygří ořech – semínka šáchoru jedlého. Jejich výhodou je, že i po uvaření jsou křupavá. Kapři jsou zvědaví tvorové a když se jeden začne krmit, ostatní se začnou o tutéž potravu také zajímat. 

Kukuřice – tato semínka jsou velmi rozšířená a používaná. Kukuřice se často používá jako nástraha na háčku či vlasovém přívěsu i jako součást zakrmovacích směsí. Sehnat ji můžete v klasické podobě i v různých barevných a aromatických úpravách. Je účinná hlavně na bílou rybu a samozřejmě i na kapry. 

Všechna semínka je nezbytné před použitím dostatečně uvařit, aby změkla a nebyla pro ryby nebezpečná. Například nevařený tygří ořech může mít po rozdrcení kaprovými požeráky tak ostré hrany, že mu při cestě trávicím traktem potrhají střevní sliznici a ryba poté hyne. Jiná nevařená semínka zase mohou v trávicím traktu ryby bobtnat, což může opět vést k jejímu úhynu. 

Aby byl partikl pro ryby ještě atraktivnější, často se k němu při vaření přidává cukr nebo různá aromata. Jeho výhodou navíc je, že přitahuje kapry na poměrně velké ploše, aniž by je překrmoval. Rybář si tak může dovolit několik zakrmení za sebou, aniž by si celé loviště „zničil” překrmením. 

PŘÍRODNÍ NÁSTRAHY A NÁVNADY

Nejrozšířenějšími živými přírodními nástrahami jsou červi a žížaly. Jsou bohaté na bílkoviny a jsou velmi účinné. Jejich účinnost se nejvíce projevuje na málo prochytávaných vodách s malým nebo žádným rybářským tlakem, kde je velmi obtížné v kaprech vzbudit důvěru v komerčně vyráběné nástrahy. Jejich velkou nevýhodou je však jejich neselektivnost, jak co se týče lovených druhů, tak co se týče jejich velikosti. 

Doporučená strategie krmení je smíchat 80 % partiklu s 20 % boilies. Pro nástrahu pod háčkem je také možné kombinovat různé typy nástrah a tím využívat kombinace různých vlastností. Je například možné použít boilies v kombinaci s jedním nebo dvěma zrny partiklu, peletu s půlkou plovoucího boilies apod. Možností je nespočet a každý je může kombinovat, jak uzná za vhodné.

Představili jsme si základní a nejpoužívanější typy nástrah a návnad pro lov kaprů. Každý rybář se pak musí rozhodnout, která z nich nejlépe odpovídá zvoleným podmínkám, druhu a velikosti cílového úlovku. Doufám, že vám článek toto téma trochu osvětlil a těším se na případná setkání na chodovské prodejně nebo třeba přímo u vody!