Jak vybrat udidlo

Pokud chcete svému koni koupit udidlo, určitě vás napadá, jak vlastně vybrat to správné? Může se to zdát jednoduché, ale sehnat padnoucí udidlo je pořádný oříšek. Mohli jste už vystřídat mnoho variant a kůň stále nereaguje, jak by měl, či mu něco překáží. Navíc existuje tolik druhů udidel s různými funkcemi a různým typem působení na hubu koně. Jak se tedy v tak široké a různorodé nabídce zorientovat a dopátrat se k tomu správnému?

Jana Oravcová
16/09/2021
Rada

VELIKOST

Pro úplnost informací bychom si nejprve měli ujasnit základní pojmy, na které i při výběru určitě narazíte. Prvním jsou kroužky, což je koncová část udidla, do které se připínají lícnice uzdečky. Druhou hlavní částí je udítko středová část udidla spojující kroužky k sobě. 

Nyní se již můžeme podívat na první atribut, dle kterého je vhodné vybírat, a tím je velikost. Tento parametr se zjišťuje nejjednodušeji. Stačí vám k tomu provázek s uzlíkem na jedné straně, který vložíte do huby koně tak, aby se uzlík dotýkal jednoho koutku a vycházel na straně druhé. Tam si pak poznačíte vzdálenost. Po vyndání provázku změříte vzdálenost od uzlíku k označení. A máte hotovo! Teď máte vzdálenost, díky které snadno určíte velikost udidla, která se na něm měří od jednoho kroužku k druhému

Příklad: Když naměříte na provázku vzdálenost 132 mm, vyberete 135mm udidlo. Samozřejmě tato délka je orientační a vždy je nejlepší udidlo vyzkoušet.

LOMENÍ

První krok tedy máme za sebou, ale tím není výběr zdaleka u konce. Následně musíte přihlédnout k dalšímu parametru, a tím je lomení. Existuje několik druhů: nelomené, jednou lomené, dvakrát lomené, více lomené. Koneckonců se dá zvolit i bezudidlové uždění. Správný výběr udidla tak může být stejně těžký jako výběr padnoucího sedla. 

Zkušenějším koňákům se stačí podívat koni do huby, trochu prohmatat a dokáže určit vhodnou variantu. Pokud tedy nejste tím zkušeným vy, ale máte kolem sebe někoho takového, určitě neváhejte požádat o pomoc. Ideální je řídit se v první řadě tím, jak má kůň tvarované patro. Když je patro mělké, koni by mohlo vadit lomené udidlo, které by mu mohlo odřít horní patro. Pro takové se hodí spíše dvakrát lomené či nelomené. 

Když naměříte na provázku vzdálenost 132 mm, vyberete 135mm udidlo. Samozřejmě tato délka je orientační a vždy je nejlepší udidlo vyzkoušet.

TLOUŠŤKA UDIDLA

Kromě lomení se udidla dále dělí podle tloušťky. Vždy by se mělo dbát primárně na pohodlí koně

Úzké – toto udidlo působí na koně ostřeji než udidla tlustá. Ostřejší udidla se často používají u koní, kteří nereagují na udidlo tak, jak je to většinou prezentováno, a je lepší je používat v pokročilejších stádiích tréninků.

Široké – těmito udidly je ideální začínat. Na tenčí a ostřejší udidla můžete přejít vždy. Široká udidla jsou šetrnější, proto je to v opačném pořadí složitější, protože jakmile už jednou hubu koně otupíme ostřejším udidlem, těžko se vrací zpět a opravuje se.

Také je vhodné při výběru udidla brát v potaz plemeno koně. Je totiž rozdíl, když dáte tlusté udidlo do pusy arabskému plnokrevníkovi, nebo českomoravskému belgikovi. Co může být pro belgika tenčí udidlo, může pro arabského plnokrevníka být moc silné. Proto je potřeba vždy přihlédnout k individuálním potřebám koně.

MATERIÁL A TYP

Udidla se vyrábějí z různých materiálů. Nejrozšířenější jsou udidla kovová, můžete se však setkat i s plastovými nebo gumovými, která se používají pro remonty, což jsou mladí koně v rané fázi výcviku. Pro zatraktivnění koním bývají často i ochucená. V neposlední řadě pak existují udidla z kůže či provazu, ta se však u nás tolik nepoužívají. 

Pokud jste již vybrali udidla dle parametrů výše, zbývá poslední krok ke zvážení. Existuje totiž několik různých typů udidel s různými vychytávkami. 

Stihlové udidlo – nejrozšířenější typ, u kterého se kroužek volně protáčí.

Olivy a déčka – druhé nejrozšířenější typy, které již mají kroužek napevno přidělaný k udítku a nedají se tak protáčet.

Roubíková – jak již název napovídá, tento typ má po stranách delší ramínka, která i více působí po stranách huby koně. 

Některá udidla mohou mít i pákový efekt, například sněhulák, fuga nebo pelham. Tato udidla patří do rukou jezdcům, kteří mají klidnou ruku. Existuje mnoho dalších typů, zde jsem uvedla výčet těch nejrozšířenějších. Každý typ může mít různé lomení, velikost, tloušťku i materiál. Některá mají i speciální úpravy pro podporu slinění a další. 

Pro výběr je tedy nutné zvážit hned několik parametrů, která vás navedou na to správné udidlo. Pokud se budete držet těchto základních hodnot, určitě vyberete pro svého koně to pravé. Pokud si přece jen nejste jisti, určitě vám poradí v prodejnách jezdeckého vybavení či přímo v jezdeckém klubu. Neváhejte si nechat poradit od zkušených koňáků!