Jak vybrat trucky na skateboard

Trucky představují součásti skateboardu, které mívají nejdelší životnost. Z toho důvodu je důležité si je vybírat obzvlášť pečlivě, protože s vámi budou opravdu dlouho. Cílem tohoto článku je pomoci vám s výběrem trucků, které nejlépe odpovídají vašemu stylu jízdy, pokročilostní úrovni a fyzickým vlastnostem.

David Sluka
19/08/2021
Rada

Z čeho se skládá truck

Pro začátek je dobré si představit, co to vlastně truck je a z čeho všeho se skládá. Klasický truck má 5 částí: kingpin, hanger, osu, baseplate a bushingy

Osa – jedná se o díl umístěný symetricky po obou stranách hangeru, k němuž jsou připevněna kolečka a ložiska (ta jsou uvnitř koleček). 

Můj tip: Když se vám při nasazování na ložisko kolečko zasekne a nedokážete s ním hnout, můžete ho nasadit nadoraz tak, že kolečko nasadíte na osu a pořádně zatlačíte proti hangeru.

Bushingy – jinak též silentbloky, jsou uretanové kroužky kolem čepu. Fungují podobně jako pružiny a přenášejí tlak z nohou do trucků, čímž umožňují zatáčení na skateboardu

Hanger – trojúhelníková součástka, kterou prochází osa. Hanger musí odolat nárazům, protože právě hanger slouží ke grindování. Různé druhy grindů – například smith, feeble nebo crooked – vedou k tvorbě vrypů na hangerech, které jsou způsobeny opakovaným namáháním jednoho místa. Já osobně mám rád, když jsou trucky trochu „sjeté”, protože skateboard pak při grindování díky vyryté drážce lépe drží rovnováhu. Vytváří se tak sweet spot, který umožňuje grindovat i několik kilometrů. 

Baseplate – jde o plochou kovovou část, která se přišroubovává k desce. Právě tady se dotýká kingpin, hanger a skateboardová deska. Má velké rozměry, a proto zlepšuje distribuci váhy. Právě distribuce váhy zaručuje vyšší stabilitu a zajišťuje, že se nárazy rozloží rovnoměrně po celé délce trucku namísto toho, aby působily na jedno místo.

Kingpin – tento kovový čep prochází mezi bushingy, neboli silent bloky, a spojuje hanger s baseplatem. Na konci kingpinu je matice, kterou můžete upravovat míru stlačení bushingů, což má přímý vliv na ovladatelnost skateboardu. Čím více ji utáhnete, tím těžší pro vás bude zatáčet pomocí váhy těla. Naopak pokud matici utáhnete méně, tím bude zatáčení snadnější a „měkčí”. Než se rozjedete nadzvukovou rychlostí, pořádně trucky utáhněte! Povolené trucky mají při vysokých rychlostech tendenci vibrovat, což nemusí být každému po chuti. 

Můj tip: Pokud jste úplný začátečník, doporučuji pořídit si nejprve kompletní skateboard. Nejen že je levnější, ale na první triky a začátky s technikou vám úplně postačí.

Při otočkách a přetáčení prkna hrozí wheelbite, tedy zadrhnutí kolečka o desku skateboardu. Abyste tomuto zádrhelu předešli, doporučuji společně s nízkými trucky používat maximálně 54mm kolečka. Popřípadě lze tento problém vyřešit vložením distančních podložek mezi trucky a desku.

Šířka

Nyní už tedy k samotnému výběru. Trucky se obvykle popisují pomocí vnitřní šířky (což je šířka hangeru). Jejich rozměry jsou často udávány v palcích (inch). Převodní poměr na naše staré známé centimetry je 1 palec = 2,54 cm. Některé značky pro vyjádření šířky trucků používají také milimetry. Doporučujeme vždy vybírat trucky s osou o stejné šířce jako má váš skateboard. Trucky samotné by ale měly být o něco užší, než je šířka skateboardu. 

Výška

Druhým atributem je výška trucků. Ty mohou být snížené, klasické nebo zvýšené, ale často je poměrně složité se mezi nimi zorientovat, protože neexistuje jedno jediné rozpětí, které by používali všichni výrobci. Klasické trucky od jedné značky tak mohou být vyšší než zvýšené trucky od jiného výrobce. Čert aby se v tom vyznal, že?

Při výběru výšky trucků tak musíte mít na zřeteli dvě věci: vaši výšku a váhu a velikost koleček. Výška trucků totiž ovlivňuje velikost koleček, která můžete použít. 

Drobnější postava – pokud jste drobnější postavy, doporučuji vybrat nízké trucky, protože vám usnadní popy, což je odrážení tailem o zem během triků. Mezi tailem a zemí bude menší vzdálenost. Nicméně i vyšší jezdci mohou preferovat skateboardy s nízkými trucky, protože triky lze pak provádět rychleji. 

Můj tip: Při otočkách a přetáčení prkna hrozí wheelbite, tedy zadrhnutí kolečka o desku skateboardu. Abyste tomuto zádrhelu předešli, doporučuji společně s nízkými trucky používat maximálně 54mm kolečka. Popřípadě lze tento problém vyřešit vložením distančních podložek mezi trucky a desku. 

T-tool

Na závěr bych rád zmínil jednu nezbytnou pomůcku pro každého skateboardistu. T-tool je totiž něco jako hasák pro instalatéra nebo stetoskop pro lékaře. Díky tomuto nástroji můžete provést veškeré potřebné úpravy trucku. Jeden konec je vybaven klíčem na tři velikosti matic (10, 13 a 14), druhý konec je v podobě imbusového nástavce a poslední konec je vybaven křížovým šroubovákem. Vždy tak u sebe máte potřebné nářadí. 

Teď už si můžete být jisti, že jste vybrali správnou velikostu trucků, tak to rychle jděte rozbalit na svá oblíbená místa!