Jak vybrat tenisový výplet

Tenis patří mezi nejrychleji se rozvíjející sport nejen v zahraničí, ale také v České republice. Jeho popularita roste každým rokem. S jeho oblíbeností roste i počet sportovců, kteří se tomuto krásnému sportu začínají věnovat. Problém ovšem bývá se správným výběrem vybavení. Kromě správného výběru rakety, kterému se budeme věnovat v některém z dalších článků, je důležité zaměřit se na to, jaký zvolit výplet, neboli strunu rakety. Nesprávně zvolený výplet může ovlivnit vaši hru až o 40 – 50 %. Pokusím se vám přiblížit nejen jak takový výplet vybrat, ale také jak si nechat raketu správně vyplést, abyste vytěžili ze své hry maximum.

Adam Fadrný
18/06/2020
Rada

TEN SPRÁVNÝ VÝPLET

Ještě předtím, než se podíváme na správný výběr výpletu, je potřeba si říct, jak často se má takový výplet měnit, abychom předešli neefektivní hře, nebo dokonce zdravotním potížím. Všeobecně platí pro výměnu výpletu tato rovnice: „Tenisový výplet měníme tak často, kolik hodin týdně strávíme na kurtu.“ Pokud tedy hrajete tenis tři hodiny v týdnu, výplet byste měli měnit alespoň třikrát do roka. Tenisový výplet totiž neztrácí své vlastnosti pouze hraním, ale i vlivem počasí. Dokonce okamžitě po vypletení ztrácí na svém napnutí, a proto si profesionální hráči nechávají vyplést raketu těsně před každou hrou. Při výběru výpletu musíme také zohlednit své zdraví, jak jsem již zmínil dříve, protože špatně zvolený výplet a jeho síla napnutí nám může přivodit nepříjemné zdravotní komplikace (tenisový loket, zánět šlach apod.). Samotné rozdělení tenisových výpletů definujeme podle několika faktorů: 

Tenisové výplety pro silové hraní – Při každém kontaktu míče s výpletem rakety dochází ke ztrátě energie. Pokud zvolíte u výpletu nižší napnutí s tenčí a pružnější strunou, získáte tím větší sílu a razanci. U méně napnuté struny totiž dochází k nižší deformaci tenisového míče a absorpcí jeho energie tak získáte maximum síly při jeho odehrání.

Tenisové výplety pro větší kontrolu – U silových tenistů s tvrdou ránou je mnohem důležitější brát ohled na přesnost a kontrolu úderu. Zde se setkáváme s pružnějšími strunami, které vyplétáme na vyšší tenzi. Díky tomu získá hráč větší cit a kontrolu pro každý svůj úder. 

Tenisové výplety pro vyšší komfort – U většiny starších hráčů, začátečníků či dětí vybíráme struny pro větší komfort a hlavně s nižšími vibracemi při úderu. Z tohoto důvodu je ideální volit měkčí struny, které daleko více tlumí vibrace a zaručují mnohem nižší náchylnost na případné zranění.

TYPY VÝPLETŮ

Technické rozdělení strun podle konkrétní specifikace je velmi široké téma. Pokud bychom ho chtěli zobecnit do několika bodů, tak by to vypadalo následovně:

Přírodní struny – Tyto struny jsou nejvíce rozšířeny mezi profesionálními tenisty. Vyrábí se z hovězích střívek a patří mezi ty technicky nejkvalitnější. Velký deficit u tohoto typu strun je ovšem jeho nízká životnost a také vyšší pořizovací cena. Hráči, kteří používají přírodní struny, je mnohdy kombinují s polyesterovou strunou, aby zvýšili její životnost. Velkou výhodou  přírodních strun je výborné tlumení úderů a tedy i vznik menších vibrací, proto jsou velmi vhodné pro hráče, kteří jsou náchylní k zánětu šlach nebo syndromu „tenisového lokte“.

Polyesterové struny – Pro hráče, kteří se často potýkají s prasknutím strun, je ideální volbou struna z polyesteru. Tento typ struny má velmi dobrou životnost, ovšem určen je především pro pokročilé a zkušené hráče a to z důvodu, že hráči neposkytují tolik síly při odpalu míče.

Syntetické struny – Jedná se o nejvyužívanější struny mezi hráči. Jejich hlavní devízou je nízká cena a vysoká životnost. Syntetické struny dále dělíme na monofilament a multifilament. Monofilament (monovlákno) je typ struny, jak už název napovídá, který je tvořen jednou vrstvou vlákna. Je velmi vhodná pro hráče, kteří praktikují silový tenis s vyšším využitím rotací. Existuje i typ monofilamentu, který jsou tvořen více vrstvami vláken a dochází tak k prodloužení životnosti struny. Multifilament (multivlákno) jsou struny tvořené větším množství vláken, ty jsou pak ještě chráněné potahem. Jejich velkou výhodou jsou skvělé tenisové vlastnosti i vyšší životnost než u strun z monovlákna. U tohoto typu strun je rovněž skvělá redukce vibrací.

Hybridní výplet – Tento typ výpletu je vlastně kombinace dvou různých strun. Většinou se jedná o strunu z přírodního vlákna se strunou z polyesteru. Velký důraz musí každý hráč, který tento typ strun používá, dát na správné rozložení strun na raketě. Hlavní tenčí struna, se používá na delší (vertikální) stranu rakety a slouží především pro technické údery jako je například spin a razanci. Příčná kratší struna má kromě životnosti dodat výpletu i více kontroly. Stejně jako u strun přírodních je ovšem problém s vyšší pořizovací cenou.

JAK SI NECHAT VYPLÉST RAKETU

Kromě volby správného typu struny je velmi důležité brát ohled na jejich průměr a také na kolik kilogramů si ji nechávám vyplést. Proto je vždy na místě se před samotným vypletením poradit s odborníkem, který vám raketu vyplétá. Tenisové výplety se vyrábějí v průměru od 0,8 mm až do 1,65 mm. Nejčastěji se ovšem setkáte s průměrem 1,2 mm až 1,35 mm.

Tenčí struny (1,2 mm až 1,27 mm) – tyto struny jsou určeny především pro profíky a velmi zkušené hráče, kteří technicky zvládají údery a potřebují co nejkvalitněji a nejpřesněji umístit míč na soupeřovu polovinu.

Širší struny (1,27 mm až 1,35 mm) – tento typ strun nabízí díky většímu průměru především vyšší životnost a proto je ideální volbou pro všechny amatérské tenisty.

Jak jsem již zmiňoval dříve, velkým problémem pro správné vypletení bývá na jakou tenzi si nechat svou tenisovou raketu vyplést. Zde ve velké části výrobci raket umisťují na krček nebo rukojeť informaci o ideální síle vypletení, která se uvádí v kilogramech nebo v librách (lbs). Také zde někdy bývá uveden i konkrétní typ struny, který je pro danou raketu nejlepší. Sílu napětí můžeme rozdělit do dvou kategorií:

Nižší síla napnutí (18 kg až 23 kg) – pro tento typ napnutí používáme termín měkčí výplet. Jeho hlavní předností je větší zesílení úderu a tedy rychlejší umístění míče na soupeřovu polovinu hřiště.

Vyšší síla napnutí (24 kg až 28 kg) – o tomto druhu napnutí mluvíme jako o tvrdém výpletu. Tvrdý výplet dodá hráčům mnohem více kontroly a proto je oblíben u velké části profesionálních tenistů, kteří potřebují umisťovat přesné míče tzv. „na čáru“. U vyšší síly napnutí musíme ale dávat pozor, jak širokou strunu volíme. Některé struny s tenčím průměrem nejsou na vyšší sílu vypletení koncipovány a mohly by se během vyplétání deformovat nebo prasknout.

Všeobecně platí, že nižší sílu napnutí volí především amatéři a méně pokročilí hráči. Naopak vyšší tenzi upřednostňují zkušení hráči, kteří mají již vytříbenou techniku úderu. U vyšší tenze vypletení doporučuji používat vibrastop na tlumení vibrací při úderech.

V případě, že uvažujete o vypletení tenisové rakety v Decathlonu, s radostí vám nabídneme kompletní servis tenisových raket ve všech našich prodejnách Decathlon. Rádi vám také poradíme s tenzí a doporučíme výplet na základě vašich individuálních požadavků. Věřím, že vám budou tyto informace nápomocné a na případné setkání se budu těšit nejen já v prodejně v Ostravě, ale také všichni moji kolegové na servisech v celé České republice.