Jak vybrat snowboardové boty

V minulém článku Jak vybrat snowboard jsem vás provedl výběrem nového prkna. S ním se neodmyslitelně pojí také boty, které by měly se snowboardem ,,ladit”. V tomto příspěvku se tedy zaměříme na to, jak si vybrat ty správné tak, abyste je po hodině na svahu neproklínali nebo abyste nevynaložili enormní částky za vlastnosti, které nevyužijete. Budeme vybírat boty, které odpovídají vaším snowboardingovým dovednostem a cílům. Zaměříme se především na jejich tuhost, zpevnění, pohodlí, systém zapínání a nakonec také na volbu správné velikosti.

Lukáš Neuman
21/12/2020
Rada

TUHOST BOTY

Tuhost boty, neboli flex, je pravděpodobně nejdůležitější parametr, který bude mít vliv na kvalitu a pohodlí vaší jízdy. Každá značka uvádí údaj o tuhosti v trochu jiné formě, ale nejčastěji se můžeme setkat se stupnicí 1 až 10, kdy 1 je nejměkčí a 10 naopak nejtužší. Výhody a nevýhody jednotlivých tuhostí jsou následující:

Měkké boty (1/10–3/10) – U měkkých bot dominuje pohodlí. Bota je na noze velice příjemná a ani začátečník nemá problém v ní strávit celý den. Vzhledem k základnímu zpevnění se ani peněženka tolik neprohne. Nevýhodou je však nižší kontrola prkna ve vysokých rychlostech a nižší citlivost ovládání. Měkké boty bych určitě doporučoval pro začátečníky, jelikož jsou příjemné na učení a také odpouští chyby. 

Středně tuhé boty (4/10–7/10) – Kompromis mezi tuhými a měkkými botami. Stále jsou relativně pohodlné, i když už můžeme cítit výraznější výztuhy, které zajistí lepší přenos energie do snowboardu a zvyšují citlivost při ovládání. Doporučuji je jak pro těžší začátečníky, tak pro pokročilé snowboardisty, které láká pojezt na červených či černých sjezdovkách. Pokud je vaším cílem návštěva snowparku, přikláněl bych se také k této úrovni tuhosti.

Tuhé boty (8/10–10/10) – Tyto boty jsou zaměřené především na výkon a pohodlí ustupuje do pozadí. Svou tuhostí už hraničí s lyžáky. Dokáží perfektně přenést energii těla do prkna a ovládání ve vysokých rychlostech je velice citlivé. Na druhou stranu, díky výraznému zpevnění je noha silně fixována. I cena se bude díky použitým materiálům pohybovat výše než u předchozích kategorií. Cílový uživatel pro tyto boty je zkušený snowboardista, který jezdí carvingové oblouky a vyhledává vyšší rychlost. Zároveň to bude jasná volba pro vyznavače freeride.

Pozor! Před vypékáním se vždy poraďte s odborníkem, zda se daná bota dá vypéct, na kolik stupňů a jak dlouho, případně si nechte poradit celý postup. Zdaleka ne každá bota je pro tuto úpravu vhodná a mohlo by dojít ke zničení bot.

ZPEVNĚNÍ A SYSTÉM UTAHOVÁNÍ

Snowboardové boty nabízí velkou škálu systémů na utažení boty. Kromě klasických tkaniček se v dnešní době můžeme setkat se sofistikovanějšími způsoby utažení. U většiny prodejců dnes můžete nalézt tyto možnosti:

Fast Lock – Tento systém využívá speciální rychloutahovací tkaničky. Ty dobře fixují nohu a utahují se snadněji, než klasické tkaničky. Zároveň se ani peněženka tolik neprohne. Pokud tedy nemáte v plánu intenzivní jízdu, případně časté obouvání a vyzouvání, může to být ta správná volba.

Cable Lock/Boa –Zavazování typu cable lock, případně boa se provádí za pomoci speciálního kolečka, kterédokáže botu perfektně a rovnoměrně utáhnout. Fixace je lepší než v případě klasických tkaniček i systému fast lock. Vzhledem k lepší technologii však počítejte  vyšší cenovkou. Pokud jezdíte rychle a je pro vás perfektní kontrola prkna zásadní, jistě botky s tímto systémem využijete

2x Cable Lock – V případě, že hledáte skutečně perfektní fixaci, můžete si pořídit si boty, které disponují dvěma systémy cable lock, kdy se zvlášť dotahuje oblast u kotníku a zvlášť u lýtka. Bota zd k noze skutečně dobře přilne a přenos energie je perfektní. Získáte vysokou citlivost ovládání prkna a budete schopni ve vysokých rychlostech velice  rychle reagovat. Nutno podotknout, že cenovka bude pravděpodobně vyšší. 

POHODLÍ

Co se týče pohodlí, lze říci, že obecně jsou boty na snowboard pohodlnější než lyžáky, ale díky potřebě alespoň minimálního zpevnění (u měkkých bot) nemůžeme čekat podobný komfort jako u klasických tenisek. Již dříve jsme si řekli, že měkké boty budou pohodlnější než tuhé.

Jako další aspekt, který má vliv na pohodlí, je vycpávka. Tento aspekt pak zhodnoťte už při zkoušení nových bot v prodejně. Ale pozor. Vycpávka se může tvarovat, ale mějte na paměti, že bota se nemůže zvětšit. To znamená, že pokud při zkoušení pocítíte, že vás tlačí palec nebo naopak, že je noha hodně sevřená ze stran, sáhněte po jiném modelu, případně po jiné velikosti 

Mezi další vlastnosti boty pak patří tepelná izolace. U měkkých a středně tuhých bot se můžeme především u dámských modelů setkat s kožíškem, který oceníte při delší neaktivitě, ať už na lanovce nebo při odpočinku. Dále to mohou být různé izolační vrstvy, jako například ALU vrstva, která velice dobře udržuje vyprodukované teplo. 

Pro ty z vás, kteří si chtějí botu maximálně přizpůsobit, je tady také možnost vypékání. Nutno však říci, že ne každá bota je pro tuto úpravu vhodná a obecně platí, že pokud vám bota nesedí, nebude sedět ani po vypečení. Základem tedy je vybrat si botu, která bude sedět velice dobře a teprve po pár dnech na sjezdovce byste měli uvažovat o vypečení. 

Vypékání je proces, kdy botu tvarujeme za pomoci tepla (konkrétně trouby na pečení). Bota je z materiálu, který je při vyšší teplotě poddajný a po vytvarování a opětovném zchladnutí drží nový tvar.

Pozor! Před vypékáním se vždy poraďte s odborníkem, zda se daná bota dá vypéct, na kolik stupňů a jak dlouho, případně si nechte poradit celý postup. Zdaleka ne každá bota je pro tuto úpravu vhodná a mohlo by dojít ke zničení bot.

SPRÁVNÁ VELIKOST

Pokud si vyberete správnou botu, je potřeba také najít tu správnou velikost. U každého dobrého prodejce byste měli najít přesné měřáky nohou. Pokud kupujete boty na internetu, měl by vám být k dispozici průvodce pro správný výběr snowboardových bot. Vzhledem k tomu, že boty na snowboard nejsou tenisky, nebojte se požádat obsluhu o pomoc s volbou správné velikosti. 

Během zkoušení pak vždy myslete na to, že boty je nejlepší zkoušet vždy v ponožkách, ve kterých budete i na sjezdovce. Při zkoušení utáhněte botu tak, aby v ní byla noha pevně zafixovaná. Při pohybu by se noha v botě neměla samovolně pohybovat a nesmí být uvolněná pata. Vždy zkoušejte obě boty a nějakou dobu v nich zůstaňte. Pokud se noha nebude pohybovat ani neucítíte tlačení či jinou bolest, našli jste velikost právě pro vás.

To by bylo k volbě snowboardových bot vše. Jak vidíte, není to nic složitého. Doporučuji vždy výběru věnovat dostatek času. Je to dobrá investice, která vám může ušetřit spoustu trápení nebo vyhozených peněz. Přeji vám úspěšnou snowboardovou sezónu plnou krásných zážitků jak na svahu, tak v parku či volné přírodě. A pokud jste fanoušky spíše dvou prkýnek než jednoho, podívejte se na článek mého kolegy Michala Jak vybrat sjezdové lyže, případně na příspěvek od zkušené lyžařky Kačky Jak se obléct na lyže a snowboard