Jak vybrat šipky

Šipky jsou pohodová volnočasová aktivita i vrcholový sport. Správné vybavení může znamenat zásadní rozdíl ve vašem výkonu i to, jak moc si hru užijete. Ať už jste příležitostný hráč nebo nadšenec, kterému jde o absolutní přesnost, výběr správné sady šipek zaručí, že budete podávat ty nejlepší výkony.

Matěj Cerman
28.6.2023
Rada
Každá šipka se skládá z několika částí. Jde o tělo, letku, násadku a ocelový či plastový hrot. U nejlevnějších variant se můžeme setkat s tím, že je letka spojena s násadkou. Materiály použité k výrobě šipek ovlivňují jejich hmotnost, kompatibilitu s terči, letové vlastnosti, a tím i celou hru. Vybírejte proto pečlivě, abyste naházeli maximum bodů a každou hru si užili naplno.

Typ terče

Prvním kritériem, které je nutné při výběru správných šipek zvážit, je typ terče, na který budete házet. Pokud sháníte vybavení k elektronickému terči, vybírejte ze šipek s plastovým hrotem. Do sisalových terčů a terčů určených pro šipky s kovovým hrotem zase zvolte šipky s ocelovým, wolframovým nebo titanovým hrotem.

Hmotnost

Hmotnost šipek hraje zásadní roli při určování herního stylu a přesnosti hodu. Obvykle se pohybuje mezi 12 a 32 gramy, přičemž nejběžněji používané modely váží 12 až 26 gramů. Každý má přirozeně jiné preference, a proto je dobré si šipky před koupí vyzkoušet. U šipek s ocelovým hrotem se rozmezí gramáže pohybuje mezi 12 a 28 gramy, u šipek s plastovým hrotem se častěji setkáme s hmotností 12 až 18 gramů. Existují i plastové šipky těžší než 18 gramů, jejich koupi vám ale z důvodu možného poškození terče nedoporučujeme.

Těžší šipky zaručují větší stabilitu a vyžadují silnější hod, takže jsou vhodné pro hráče s agresivnějším stylem. Lehčí šipky zase dosahují vyšších rychlostí a lépe se s nimi manévruje, jsou proto ideální pro hráče, kteří preferují jemnější přístup. Experimentujte s různými typy šipek, abyste našli tu, která bude vyvážená a bude se vám s ní příjemně hrát.

Materiál těla šipky

Těla šipek se vyrábí z nejrůznějších materiálů. Mezi běžně používané materiály patří například mosaz, ocel nebo slitina niklu a stříbra. Při výběru zvažte rozpočet a také to, na jaký terč budete hrát.

K výrobě nejlevnější varianty těla se používá ocel. Ocelové šipky jsou poměrně lehké, proto pro dosažení optimální hmotnosti musí být tělo šipky velmi široké. Nejlevnější ocelové šipky se hodí pro úplné začátečníky a příležitostné hráče.

Dalším hojně využívaným materiálem je mosaz. Díky tomu, že slitina mědi a zinku má větší hustotu, dosahují mosazné šipky vyšší gramáže; podobně jako u ocelových šipek ale platí, že mají poměrně široké tělo, a hodí se proto pro nezkušené hráče, kteří se chtějí zdokonalit v házení. Třetím typem materiálu používaného k výrobě šipek je slitina niklu a stříbra, ta je odolnější vůči nárazům. Tyto šipky jsou užší, díky čemuž se jich vejde víc do malého prostoru. Hodí se proto pro zkušenější hráče, kteří potřebují zasahovat především konkrétní malé oblasti terče.

Posledním materiálem hojně využívaným při výrobě šipek je slitina wolframu a niklu. Šipky tohoto typu jsou velmi úzké a odolné. Čím větší je podíl wolframu (70, 80, 90, 95 %), tím jsou šipky užší, ale také dražší. Šipky se hodí pro velice zkušené až profesionální hráče, kteří potřebují, aby bylo možné se trefit do jedné oblasti na terči všemi třemi šipkami zároveň.

U těla šipky rozlišujeme kromě materiálu použitého na výrobu také tvar. Existují 3 typy tvaru těla šipky:

Barrel – hmotnost šipky je směřována do středu těla.

Straight – hmotnost šipky je rovnoměrně rozložena do celého těla.

Torpedotěžiště šipky je na začátku – u hrotu těla.

Násadka šipky

Další částí, na kterou je třeba se při výběru šipek zaměřit, je materiál násadky. Nejlevnějším a nejrozšířeněji používaným materiálem je plast. U plastových násadek je ale třeba počítat s tím, že při špatném dopadu mohou prasknout. Násadky se také vyrábějí z hliníku, který má podobné vlastnosti jako plast, má však mnohem delší životnost. Po nějaké době se ale i hliníková násadka může ohnout. Nejlepší (ale také nejdražší) materiál na výrobu násadky je titan. Z titanu se vyrábějí násadky pro hráče, kteří trénují každý den a potřebují, aby byla šipka co nejodolnější.

Délka násadky šipky (část, která spojuje hrot s letkou) ovlivňuje celkovou rovnováhu a stabilitu šipky. Může se pohybovat v rozmezí od 23 mm až po 48 mm. Krátké modely poskytují větší stabilitu a jsou vhodné pro hráče s těžším hodem. Středně dlouhé násadky zaručují dobrou rovnováhu mezi stabilitou a rychlostí. Dlouhé násadky zvětšují vzdálenost mezi hrotem a letkou, což má za následek zvýšený vztlak. Neplatí žádné rozdělení vhodných délek pro začátečníky a pokročilé. Každý má jiné preference a hází s délkou násadky, která mu nejvíce vyhovuje.

Letka šipky

Letka šipku stabilizuje během letu a lehce ovlivňuje její trajektorii. Letky jsou dostupné v nejrůznějších tvarech a stylech. Standardní letky jsou nejběžnější a poskytují stabilitu a konzistenci. Tenké letky snižují odpor vzduchu a jsou vhodné pro hráče s lehčím stylem házení. Oválné letky typu pear mají větší vztlak a preferují je hráči, kteří házejí větší silou. Při výběru tvaru letky zvažte svou techniku hodu a osobní preference.

Zvlášť pokud chcete investovat do dražších modelů, je vhodné si šipky předem vyzkoušet. Jen tak zjistíte, jaký styl hry a jaké šipky budou pro vás ty nejlepší!