Jak vybrat rajtky

Ne nadarmo se říká, že nejkrásnější pohled na svět je ten z koňského hřbetu. Jezdectví není jen sport, je to především aktivita na čerstvém vzduchu, při které si budujeme krásný vztah nejen s přírodou, ale také se vznešeným zvířetem. Nicméně tak jako na každou jinou sportovní aktivitu v přírodě je i na koně třeba se správně obléct. Materiál vašeho jezdeckého outfitu je zásadní proto, abyste se v sedle cítili co nejpohodlněji a nejpřirozeněji. Proto se v následujícím článku zaměříme na výběr jezdeckých kalhot, tzv. rajtek.

Zuzana Vernerová
03/07/2020
Rada

Rajtky jsou ikonické upnuté jezdecké kalhoty, které patří mezi základní vybavení jezdce. Od klasických kalhot se liší především tím, že nemají vnitřní švy, které by vás při jízdě tlačily. Při výběru je důležité položit si alespoň dvě základní otázky:

JAK INTENZIVNĚ JEZDÍTE?

Intenzita jízdy, tedy to, zda jste příležitostný jezdec či jezdkyně, nebo zda trávíte ve stáji a na koňském hřbetě většinu svého volného času, je důležitým vodítkem pro výběr materiálu, ze kterého jsou rajtky vyrobeny. Padnoucí rajtky z vhodného materiálu vám poskytnou pohodlí, které je v sedle nezbytné. Nikdo se přece nechce trápit v neprodyšném materiálu nebo v rajtkách, které hned promoknou. Z jakých materiálů tedy vybírat? Mezi nejčastěji používané materiály patří:

Bavlna – Bavlna je příjemný přírodní materiál, který je velmi pohodlný a cenově dostupný, proto je oblíbený především u příležitostných jezdců. Na své si však přijdou i tzv. pracovní jezdci (B-rider), kteří jezdí více koní denně a hledají především pohodlí, protože v rajtkách tráví celý den. Drobnou nevýhodou bavlny je její postupné „vytahání“. Také trvá delší dobu než uschne.

Bavlna + příměs – k bavlně je nejčastěji používanou příměsí elastan, polyamid nebo jejich kombinace. Díky elastanu a polyamidu je ke všem výhodám bavlny přidána navíc ještě pružnost, kterou v sedle jistě oceníte. Bavlna s příměsí se tolik nevytahuje jako čistá bavlna, zároveň je však zachováno pohodlí přírodního materiálu. Rajtky z tohoto typu materiálu jsou vhodné pro všechny jezdce, bez ohledu na úroveň.

Největší výhodou syntetického materiálu je pružnost, jak do délky, tak do šířky. Proto se mu také někdy říká bistrečový materiál. Nespornou výhodou syntetiky je také rychlost schnutí. Tento materiál se nevytahuje a podle hrubosti tkaní a poměru příměsí se mění jeho prodyšnost, proto je vhodný i pro letní typy rajtek. Nepromokavé rajtky pak kombinují membránu a polyester. Do syntetické kategorie patří i velmi oblíbený voděodolný softshell. Ten najdete především u zimních rajtek. Zde bych dodala, že roční období, případně přímo počasí, je také dobré při výběru rajtek zohlednit. Například zmíněné zimní rajtky mají navíc uvnitř hřejivý fleece, díky kterému si můžete vyjet i v chladném počasí a nemusíte se bát, že se na koni nachladíte. Pro výrobu syntetických materiálů se používá elastan (lycra), polyamid a polyester v různých poměrech. Tyto rychleschnoucí a velmi odolné materiály ocení jezdci, kteří se věnují jezdectví intenzivně. 

TYP SEDU NEBO RAJTFLEKŮ

Typ sedu nebo rajtfleků určuje především osobní preference, případně disciplína, které se věnujete. 

Rajtky s celokoženým sedem mají jednolitou vsadku, která se táhne od oblasti sedacích kostí přes stehna až po kotníky. Tento typ sedu je nejčastěji vyroben z umělé kůže. Existují také rajtky s celogripovým sedem. V takovém případě najdete ve výše uvedené oblasti drobné silikonové tvary, kterým se říká gripy. Tento „vzor“ může být tvořen například puntíky, čtverečky, nebo dokonce pro fajnšmekry podkovami a siluetami koně. A co jsou to vlastně ty rajtfleky? Jedná se o menší protiskluzové díly v oblasti kolen. Rozlišujeme látkové rajtfleky a silikonové rajtfleky (tzv. gripy, jak jsme si vysvětlili již výše). Rajtfleky pomáhají fixovat kolena. Rajtky s celosedem vás zase podrží po celé své délce. Obecně se dá říci, že rajtfleky jsou oblíbené pro jakoukoliv jízdárenskou práci. Celosedy pak preferují spíše drezurní a skokoví jezdci. 

Speciální kategorií rajtek, se kterými se můžete setkat, jsou tzv. rajtky „pantalon“, jejichž nohavice nejsou upnuté jako klasické rajtky. Oblíbené jsou především u westernových jezdců a na vícedenní vyjížďky.

VELIKOST A BARVA

Co se týče velikosti, moje rada zní: rajtky si pořádně vyzkoušejte a velikost vybírejte tak akorát. Není nic horšího než volné rajtky, které se krčí nebo naopak těsné kalhoty, které se zařezávají a způsobují nepříjemné odřeniny v tříslech nebo pod koleny. Správné rajtky musí být jako druhá kůže. Perfektně padnou, cítíte se v nich dobře a máte v nich možnost volného pohybu. S takovými rajtkami si jízdu užijete na maximum. 

Jezdecké kalhoty se vyrábí v nejrůznějším barevném provedení. Nejčastěji jsou k vidění černé a různé odstíny hnědé, které ladí ke koňské srsti, případně šedé nebo modré. Dámy a dívky často volí i výraznější barvy. Na trhu jsou k dostání zelené, žluté, fialové i tolik oblíbené červené či vínové. Svou barvu si najde určitě každý. Bílá? Proč ne, ale raději jen na závody. Čisté a elegantní bílé rajtky, u kterých je však třeba při běžné práci počítat s tím, že se při pohybu okolo koně a ve stáji snadno ušpiní. V kombinaci s jezdeckým tričkem nebo jezdeckou košilí tvoří dokonalý a velmi slušivý outfit splňující předepsaný dress code. 

Věřím, že nyní už budete lépe vědět, po jakých rajtkách, z jakého typu materiálu sáhnout. Pokud by vás zajímalo něco dalšího, neváhejte se obrátit na mé kolegy a kolegyně z oddělení jezdectví. Mě konkrétně můžete potkat na prodejně v Ostravě. Přeji vám příjemné letní dny strávené v pohodlných rajtkách v sedle