Jak vybrat nosič kol na auto

Chtěli byste vyrazit za dobrodružstvím na kole, ale cyklostezky v okruhu 100 kilometrů už znáte nazpaměť? Ať už patříte k milovníkům náročných trailů, k zarputilým časovkářům, nebo si rádi užíváte poklidné vyjížďky na trekingovém kole, vyberte si nový nosič na kola, naložte své stroje na auto a vydejte se vstříc novým zážitkům. Při výběru nosiče je důležité zvážit finanční prostředky, množství kol, které potřebujete přepravit, umístění nosiče a další faktory. V tomto článku se dozvíte výhody a nevýhody jednotlivých typů nosičů a budete si moci vybrat ten pravý přesně podle svých potřeb.

Matěj Černý
01/09/2023
Rada

NOSIČE NA STŘECHU

Střešní nosiče na kola patří k nejčastěji využívaným pomůckám pro přepravu jízdních kol. K jejich instalaci je nutné mít na autě předem připevněné příčné nosiče. Střešní nosič na kolo lze na střechu auta kdykoli namontovat, nebo jej sundat. Montáž je jednoduchá a velmi rychlá a nejnamáhavějším úkonem při využívání střešního nosiče pak představuje samotné zvednutí kola nahoru na auto. Kola se na střešním nosiči nezašpiní od bláta a nijak nepřekáží v přístupu do vozu. Výhodou střešních nosičů je také jejich univerzálnost při použití na vozech jakýchkoliv rozměrů. Převážet lze až 4 kola najednou.

Při instalaci střešního nosiče je třeba dbát zvýšené opatrnosti při projíždění pod nízkými mosty a jinými překážkami na cestách. Nosič s koly na střeše také naruší aerodynamiku vozu a zvýší odpor vzduchu a tím i náklady na pohonné hmoty.

Výhody

Příznivá cena – pro každé kolo kupujete jeden nosič; kola se příliš nezašpiní nečistotami ze silnice; při skladování nezabírají téměř žádné místo; slouží pro převoz až 4 jízdních kol; lze používat na více automobilech.

Nevýhody

S koly na střeše nezaparkujete v garáži nebo parkovacích domech; složitější montáž a obsluha především u vyšších vozů; vyšší spotřeba a horší jízdní vlastnosti auta; nutnost pořízení příčných nosičů.

NOSIČE NA ZADNÍ DVEŘE

Nosič kol na zadní dveře auta téměř vůbec neovlivňuje jízdní vlastnosti vozu a kola se do něj umísťují velmi jednoduše. Na rozdíl od střešního nosiče na kola ale omezuje výhled zadním oknem, takže jej není možné nainstalovat na vozy typu sedan. Nosič na 5. dveře je vhodný, používáte-li jej nárazově. Jeho nainstalování na auto totiž velmi ztěžuje (a v některých případech úplně znemožňuje) otevření kufru. Při instalaci kol na nosič je třeba dbát zvýšené opatrnosti, abyste neušpinili nebo nepoškodili zadní sklo.

Nosiče kol na zadní dveře je možné pořídit za dostupné ceny, s jejich pomocí můžete na autě převézt až tři kola a podstatnou výhodou také je, že složené zaberou velmi málo místa.

Výhody

Výška automobilu zůstává téměř stejná; snadná instalace a skladování; nízká pořizovací cena.

Nevýhody

Obtížný nebo znemožněný přístup do kufru po dobu převozu kol; omezený výhled zadním oknem; u některých vozů může zakrývat světla.

NOSIČE NA TAŽNÉ ZAŘÍZENÍ

Pokud máte na autě nainstalované tažné zařízení, nejlepším řešením při přepravě kol je pro vás nosič kol, který lze nainstalovat právě na něj. Nosiče jsou zcela univerzálně použitelné na jakýkoliv vůz s koulí a jejich montáž je velmi rychlá a snadná. Na nosič není problém vysadit až čtyři kola.

Tento nosič nemá vliv na jízdní vlastnosti auta, bez problému s ním zajedete do garáže, nebo projedete pod různými překážkami na silnici. Většinu nosičů na tažné zařízení lze odklopit a zpřístupnit tak kufr auta. Díky tomu jsou vhodné k pravidelnému používání.

Výhody

Poměrně snadná montáž; se sklopným nosičem lze bez problému otevřít kufr; dražší modely lze složit pro lepší skladování; lze s nimi parkovat v garáži; zcela univerzální řešení; pojmou až 4 kola.

Nevýhody

Zhoršený výhled zadním okénkem; kola jsou náchylnější k ušpinění; vyšší pořizovací cena; nutnost pořídit 3. SPZ.

NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU

Kolik kol potřebujete přepravit

Nosič kol vybírejte podle počtu přepravovaných kol. Na střeše a na nosiči na kouli uvezete až 4 kola, u nosiče na pátých dveřích je možné přepravit pouze 3 kola.

Maximální nosnost

Myslete na to, že každé zařízení má stanovenou maximální nosnost, tu je potřeba brát v potaz obzvláště v případě, že vlastníte elektrokola, která mohou být až několikanásobně těžší než klasická jízdní kola. (Hmotnost karbonového silničního kola se pohybuje okolo 8 kg, horské elektrokolo může vážit i více než 27 kg.)

Systém zamykání

Pokud víte, že budete muset auto i s koly nechat zaparkované bez dozoru, doporučujeme vám vybrat model nosiče, k němuž je možné kola zamknout. Máte-li nosič bez zamykacího systému, pořiďte si alespoň klasický zámek na kolo.

Výběr nosiče na kola není žádná raketová věda, jen je zkrátka velmi důležité ujasnit si vaše potřeby a klíčové parametry. Zvážit nejen finanční, ale i tu praktickou stránku, například zda budete jezdit ve více lidech s více koly a někdo vám tak vždy pomůže s nasazením kol na střechu auta, nebo zda budete jezdit sami, tedy jen s jedním kolem, ale veškerá logistika kola bude jen na vás. Doufám, že vám naše rozdělení a přehled výše pomohl a teď už hurá na kolo!