Jak vybrat jezdeckou bezpečnostní vestu

Jezdectví je vznešený a elegantní sport, který skýtá spoustu krásných, ale i náročných a nebezpečných zážitků. Každý se při jízdě na koni vystavuje riziku úrazu, a měl by proto myslet na ochranu svého zdraví. Základem jezdeckého vybavení je kvalitní jezdecká bezpečnostní helma. Hlava však není to jediné, co je třeba chránit. Pokud si chcete při rozličných jezdeckých disciplínách zajistit co nejlepší možnou ochranu, pořiďtě si kromě kvalitní přilby také dobře padnoucí bezpečnostní vestu a další jezdecké doplňky.

Zuzana Vernerová
24/07/2023
Rada

Proč nosit vestu či jinou ochranu páteře?

Při jízdě na koni se jezdec vystavuje nebezpečí pádu z výšky, při němž hrozí poranění páteře, žeber a klíčních kostí. Používání nejrůznějších ochranných prvků pomáhá zmírnit následky pádu a minimalizovat riziko ochrnutí při případném poranění páteře.

Pád hrozí jak jezdcům na rekreačních vyjížďkách, tak profesionálním žokejům. Každý zkušený jezdec potvrdí, že ho kůň nejednou katapultoval ze sedla. Zvíře se může leknout hmyzu, udělat nečekaný pohyb nebo proběhnout pod příliš nízkou větví a setřást i ostříleného koňáka. Bezpečnost v sedle se týká jak dětí, tak dospělých, a dokonce i ten nejlepší a nejzkušenější jezdec může mít po pádu z koně trvalé zdravotní následky.

Abyste minimalizovali riziko poranění, nepodceňte výběr správného vybavení. Pro dosažení perfektní ochrany páteře a horní poloviny těla můžete vybírat ze dvou alternativ: jsou jimi bezpečnostní vesta a páteřní chránič.
U většiny modelů vest nastavitelných pomocí suchých zipů najdeme tzv. „červené zóny“. Ty značí, kdy už je zvolená velikost příliš malá, protože suchý zip je zachycen na příliš malé ploše a mohl by se při pádu rozepnout.

Bezpečnostní vesta

Bezpečnostní vesta poskytuje kompletní ochranu páteře, žeber, klíčních kostí i břicha. Komplexní ochrana, kterou vesta nabízí, přijde vhod obzvlášť v případě pádu pod koně, který na vás může omylem šlápnout. Bezpečností vesta pomůže rovnoměrně rozložit jeho váhu a zamezit životu nebezpečnému poranění. Některé modely vest mají prodlouženou zadní část a chrání i kostrč. Pro děti do 16 let účastnící se závodů (oficiálních i hobby) pod ČJF je bezpečnostní vesta povinnou součástí výbavy.

Aby mohla být jezdecká vesta uvedená na trh, musí splňovat evropskou normu EN 13158/2018. U vest rozlišujeme mezi třemi stupni ochrany dle BETA (British Equestrian Trade Association):

BETA 1 – lehké vesty s nejnižším stupněm ochrany,

BETA 2 – střední ochrana ideální do jezdeckých klubů,

BETA 3 – nejvyšší standard, pro disciplíny s vysokým rizikem zranění (vozatajství a všestrannost).

Na trhu je stále častěji možné setkat se s jezdeckými vestami s airbagem (používají se například při motocyklových sportech). Jedná se o velmi lehké vesty připojené pružným popruhem k sedlu. V případě nedobrovolného opuštění sedla se aktivuje mechanismus, který během sekundy nafoukne všité vzduchové polštáře (airbagy). Ty vytvoří ochranný krční límec a zafixují páteř a hrudník. Norma upravující airbagové vesty byla jako první přijata ve Francii s označením NF S72-800-202. Airbagové vestě se budeme věnovat v samostatném článku.

Jak vybrat bezpečnostní vestu?

Správnou velikost bezpečnostní vesty je možné vybrat podle hodnot získaných změřením obvodu hrudníku, obvodu pasu, délky od žeber přes rameno a délky zad. Většina výrobců uvádí minimálně tři ze zmíněných rozměrů.

Správně nasazená vesta by neměla překážet v pohybu, dotýkat se hlavy ani se zvedat při dosednutí do sedla. Správnou velikost lze jednoduše vyzkoušet při sedu obkročmo na židli či lavičce. Různé bezpečnostní vesty mohou mít odlišné systémy zapínání. Některé modely se nastavují pouze pomocí suchých zipů, jiné disponují klasickým zipem v kombinaci se suchými zipy nebo šněrováním. Při zkoušení vesty nezapomeňte využít všechny její možnosti nastavení. Dobře padnoucí vesta neodstává na ramenou ani v pase, ale těsně obepíná tělo, aniž by jakkoliv tlačila.

Můj tip: U většiny modelů vest nastavitelných pomocí suchých zipů najdeme tzv. „červené zóny“. Ty značí, kdy už je zvolená velikost příliš malá, protože suchý zip je zachycen na příliš malé ploše a mohl by se při pádu rozepnout.

Všechny bezpečnostní prvky zaručují tu nejlepší ochranu jen když vesta perfektně sedí. Pokud jde o bezpečnost, nedělejte kompromisy a vyvarujte se při koupi modelu, do kterého jezdec „určitě doroste“ nebo který „alespoň vydrží i na další sezonu“. Vesty i chrániče páteře nejlépe fungují, jsou-li co nejblíž tělu. Doporučujeme na to myslet také při vybírání zimní výbavy a pod vestu nenosit tlusté mikiny či zimní bundy.

Chránič páteře

Chránič páteře neboli páteřák na rozdíl od bezpečnostní vesty chrání pouze oblast zad a okolí páteře. Páteřní chrániče neslouží na oficiálních akcích ČJF pro děti do 16 let jako adekvátní alternativa pro ochranu horní části těla. Chrániče páteře neposkytují dostatečnou míru ochrany, i tak ale platí, že alespoň nějaké opatření je lepší než žádné.

Páteřní chrániče (jezdecké i ty pro další sporty – např. lyžování či snowboard) jsou certifikovány dle normy EN 1621-2, která upravuje technické požadavky pro ochranné oděvy pro motocyklisty.

Jak vybrat chránič páteře?

Páteřní chránič by měl plně chránit oblast páteře v co největší délce. Nesmí ale nikde přečnívat. Chránič příliš dlouhý v oblasti kostrče bude narážet do zadní rozsochy sedla. V případě, že je páteřák delší v oblasti krční páteře, může při pádu vytvořit nebezpečnou hranu. Při vybírání oblečte páteřák na záda jako batoh a nastavte ramenní popruhy, následně zapněte popruh na suchý zip na břiše. Dbejte na dostatečnou velikost styčných ploch. Při nedostatečném zajištění hrozí za jízdy jeho rozepnutí a ztráta funkčnosti.

Zdraví je to nejdůležitější, proto na bezpečnost dbejte za každých okolností. Kromě bezpečnostní vesty či chrániče páteře je důležitá také jezdecká helma. Jak správně vybrat si můžete přečíst v článku Jak vybrat jezdeckou helmu. Součástí bezpečnosti je také správná péče a údržba vybavení, o které si můžete přečíst v článku Jak se starat o jezdeckou helmu a bezpečnostní vestu!