Jak vybrat golfové míčky

Nejstarší známé golfové míčky lze vysledovat až do 14. století. Původní ručně vyráběné primitivní koule byly ze dřeva, později sestávaly z koženého potahu vycpaného peřím. V průběhu 17. a 18. století, jak se golf těšil stále větší a větší popularitě, se poptávka po míčcích zvýšila. To vedlo k výrobě nových míčků ze sušené mízy stromu gutaperča. Měly delší dolet, byly odolnější a levnější na výrobu. Významný milník přišel v roce 1898. Míčky s pevným pryžovým jádrem obaleným pryžovou nití a pokrytým gutaperčovým potahem znamenaly zlom. Technologie výroby golfových míčků se neustále rozvíjejí, princip ale zůstává stejný. Vícevrstvá konstrukce a experimentování s krycími materiály.

Daniela Proroková
28.6.2023
Rada
Golfové míčky jsou v dnešní době pečlivě konstruovány tak, aby poskytovaly specifické výkonnostní atributy, což hráčům umožňuje dosáhnout větší vzdálenosti při odpalu a kontrolovat rotaci a celkovou konzistenci úderu. Výběr správného golfového míčku může výrazně ovlivnit váš výkon na hřišti. Při výběru hrají důležitou roli faktory, jako je úroveň dovedností, konstrukce míčku, použité materiály, dimply, typ míčku a osobní preference. V pravidlech golfu najdeme povolené velikosti a vlastnosti, které musí každý míček splňovat. Míček nesmí vážit více než 45,93 g a nesmí být menší než 42,67 mm.

Úroveň dovedností

Chcete-li vybrat ideální golfový míček, poctivě zhodnoťte úroveň svých dovedností. Začátečníci by si měli vybírat z modelů tolerujících chyby, které létají na velké vzdálenosti s nižší kompresí, což zajistí lepší kontrolu nad míčkem.

Pro středně pokročilé hráče se hodí míčky, jejichž vlastnosti zaručují dobrou kombinaci letu na velké vzdálenosti a střední úroveň rotace.

Pokročilí golfisté budou nejspíš vybírat z míčků nabízejících dokonalou kontrolu a vyšší úroveň rotace, aby mohli perfektně kontrolovat dráhu letu.

Konstrukce míčku

Golfový míček tvoří jádro, obal a důlky. Dvoudílná konstrukce s velkým jádrem a odolným krytem umožňuje dolet míčku do maximálních vzdáleností a zajišťuje skvělou odolnost. Vícevrstvé míče s měkčím jádrem a uretanovým potahem zaručují lepší rotaci a kontrolu nad letem, zejména na greenu. Vzory důlků ovlivňují aerodynamiku a umožňují míčku efektivně letět vzduchem.

Jádro může být tvořeno gumou, titanem nebo wolframem. Rozdílná je tvrdost jádra. Míčky, které mají tvrdší jádro letí při odpalu dál, u měkčího jádra má zase hráč větší kontrolu.

Obal ovlivňuje rotaci, odolnost i pocit při úderu. Měkčí obal má větší míru rotace, a je díky němu možné lépe kontrolovat ránu.

Materiál míčku

Míčky prošly nesčetnými úpravami a vývojem. Z původních vyřezávaných dřevěných míčků, kožených míčků plněných peřím a později používaných kompozitních materiálů se přešlo na odlévané míčky z polymerního materiálu.

K výrobě míčků se v dnešní době používají tyto materiály:

Balata je málo pružná kaučukovitá hmota obsažená v latexu tropického stromu, která se z něj získává nařezáváním kůry. Používá se k výrobě nejkvalitnějších míčků.

Surlyn je nejpoužívanější materiál při výrobě golfových míčků.

Elastomer je materiál používaný k výrobě obalu, který v sobě spojuje vlastnosti balaty a surlynu. Míčky obalené elastomerem jsou tedy měkké a poddajné, ale zároveň velmi odolné.

Polybutadien je základní materiál, který se zpravidla používá při výrobě dvouvrstvých míčků.

Zylinslouží k výrobě méně kvalitních míčků.

Dimply

Dimply (anglicky důlek nebo prohlubeň) jsou důlky, které vidíme na povrchu míčků. Každý golfový míček má 250 až 500 důlků, které pomáhají zlepšit aerodynamiku při letu. Jejich hlavním úkolem je udržet rychlost míčku. Počet dimplů není až tak důležitý, rozhodující je jejich hloubka. Míčky s hlubšími důlky létají do kratších vzdáleností. Míčky s mělkými důlky mají delší dolet.

Typ míčku

Jednotlivé typy míčků můžeme rozdělit do skupin podle toho, kolik mají vrstev. Čím víc má míček vrstev, tím je kvalitnější.

Onepiece – jednovrstvé míčky – jeden druh materiálu, míčky jsou vhodné spíše na trénink a nebo na zábavných hřištích pro amatéry.

Twopiece – dvouvrstvé míčky se těší oblibě především u začínajících hráčů.

Threepiece – třívrstvé míčky, které mají menší jádro. Míček je měkčí, zaručuje větší rotaci a je tedy vhodný spíše pro pokročilější hráče.

Fourpiece – čtyřvrstvé míčky. Na jádru míčku jsou 3 další vrstvy vyrobené z různých materiálů.

Fivepiece – pětivrstvé míčky se skládají z 5 různých vrstev. Tyto míčky patří k nejdražším.
Při výběru správného míčku hraje zásadní roli váš švih. Golfové míčky navržené pro nízkou dráhu mají tendenci se při dopadu více kutálet, což je ideální pro hráče s vysokou rychlostí švihu, kteří hledají míčky, které uletí větší vzdálenost.

Míčky se střední letovou dráhou poskytují rovnováhu mezi délkou letu a kontrolou nad míčkem. Míčky s vysokou trajektorií jsou vhodné pro hráče s nižší rychlostí švihu, protože pomáhají maximalizovat délku odpalu.

Hrané golfové míčky

Kromě nových míčků se můžeme setkat také s tzv. hranými míčky. Jedná se o míčky, které již byly použity, ale jsou určeny k prodeji. Na míčcích můžeme najít známky opotřebení, podle nichž je dělíme do tříd kvality:

TŘÍDA AAAA – patří do ní míčky, které jsou nejméně opotřebované.

TŘÍDA AAA – na těchto míčcích bývá zbytkové značení a často na nich nalezneme i různé skvrny.

TŘÍDA AA – míčky s oděrkami.

TŘÍDA A – viditelné opotřebení. Míčky mohou kromě oděrek mít také povrchové nesrovnalosti a zašlou barvu.

TŘÍDA B – značně poničené míčky, u kterých je vidět větší opotřebení. Tyto míčky je možné využít při tréninku.

TŘÍDA C – značně poškozené míčky. Nejsou vhodné pro samotnou hru.

Je možné se setkat se smíšenými třídami kvality:

Třída AAAA/AAA – lze je použít pro amatérskou hru.

Třída AAA/AA – míčky vhodné na trénování.

Třída AA/A – také vhodné k tréninku.

I když je výkon prvořadý, je nezbytné zvážit svůj rozpočet a osobní preference, věrnost značce, vizuální vzhled a celkový dojem. K objevení perfektního míčku musíte být ochotni experimentovat a testovat nejrůznější modely. Začínající hráči si vystačí s méně kvalitními míčky. Pamatujte ale, že výběr správného golfového míčku může zlepšit váš výkon, zvýšit vaši sebedůvěru a zpříjemnit čas strávený na hřišti. Vždy je důležité si míčky vybírat podle toho, který vám nejvíce vyhovuje.