Jak vybrat elektrokoloběžku

V běžném provozu jsme otestovali nejrůznější elektrokoloběžky s pořizovací cenou do 20 000 Kč. Testování probíhalo ve všech ročních obdobích, na trasách dlouhých desítky kilometrů v kopcích, na rovině, na hladkých silnicích i polních a lesních cestách. Na trhu je velké množství elektrokoloběžek, ze kterých lze vybírat. Dostupné jsou kompaktní skládací koloběžky i robustní, těžké stroje s dojezdem přes 100 km. Při dlouhodobém používání elektrokoloběžek odhalíte obrovské rozdíly mezi modely různých výrobců a zjistíte, že každá má své výhody i nevýhody. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat elektrokoloběžku, která vám bude dělat radost i po týdnech a měsících používání.

Tomáš Chmelař
14/04/2023
Rada
Elektrokoloběžka vám urychlí cestu do práce, zjednoduší dopravování po městě a zajistí, že se rychle a bez námahy dostanete, kamkoliv je třeba. Koloběžku jednoduše naložíte do auta nebo MHD, díky čemuž vám bude k dispozici kdekoliv a kdykoliv. Elektrické koloběžky si může užívat každý, od malých dětí přes businessmany až po dobrodruhy objevující krásy přírody. Kdo jednou okusí svižnou jízdu bez námahy, jen těžko si odvykne.

NA CO SE ZAMĚŘIT?

Kromě designu a ceny je při výběru správné elektrické koloběžky nutné zaměřit se na několik důležitých faktorů. Patří mezi ně možnost servisování stroje, dostupnost náhradních dílů a to, jakými komponenty je vybaven. Koloběžku můžete vybírat podle typu brzd, ovládání, tempomatu, nabíjení, gripů, světel a dalšího. Rozhodujícím faktorem při výběru pro vás může být také celková hmotnost elektrokoloběžky nebo kapacita baterie tohoto moderního dopravního prostředku. Pakliže se při výběru zaměříte i na detaily, můžete si být jistí, že zvolíte elektrokoloběžku, která vám bude perfektně sloužit řadu let a bezpečně vás dopraví, kamkoliv budete potřebovat.

BRZDY

Na elektrokoloběžce se můžete pohybovat rychlostí několika desítek kilometrů za hodinu. Stejně jako u ostatních dopravních prostředků je tedy důležité, aby měly kvalitní komponenty, které zaručí bezpečnou jízdu. Pokud pravidelně zdoláváte delší úseky, brzdné vlastnosti pro vás budou jedním z nejdůležitějších faktorů.

Brzdové systémy elektrokoloběžek se různí. Brzdění může zajišťovat elektromotor, bubnová brzda, kotoučová brzda či nožní mechanická brzda. Brzdy jsou umístěny na předním i zadním kolečku. Nejúčinněji funguje kombinace elektromotoru a bubnové brzdy. Elektromotor se většinou nachází na předním kolečku a zajišťuje větší část brzdění. Pomáhá mu bubnová brzda na kolečku zadním. Výhoda bubnových brzd spočívá v tom, že systém se neznečištuje, je levnější a koloběžku zastaví mnohem účinněji než kotoučové brzdy. Narozdíl od kotoučových brzd totiž brzdění bubnovými brzdami nezpůsobuje smyk, jejich brzdný účinek připomíná ABS (protiblokovací) systém u auta a jízda je díky tomu mnohem bezpečnější.

Při výběru koloběžky dbejte na to, aby měla kombinaci dvou systémů brzdění. V kombinaci totiž fungují nejlépe a v případě, že by jeden selhal, vypomůže druhý. Snažte se vyhnout kotoučovým brzdám. Jsou poměrně náročné na údržbu a při neopatrném brzdění mohou způsobit, že se koloběžka dostane do smyku. Kotoučové brzdy jsou účinné u jízdních kol. Velký průměr kola zajišťuje lepší rozložení síly, na malém kolečku koloběžky ale tento systém není ideální.

OVLÁDÁNÍ

Ovládání koloběžky bývá umístěno na řídítkách. Existuje mnoho různých variant, některé mají barevný displej, jiné jednobarevný nebo dokonce dotykový. K dostání jsou elektrokoloběžky s několika ovládacími tlačítky nebo jen s jedním velkým ovladačem, sloužícím k zapnutí a vypnutí motoru. Nejdůležitějším prvkem ovládání je ukazatel dojezdu. Nejlépe se ovládá jedním velkým robustním gumovým knoflíkem. Složité systémy s více knoflíky působí propracovaně, při jízdě se ale hůře ovládají a v chladném počasí mnohdy ani rukou v rukavici netrefíte správné tlačítko. K otestování funkčnosti ovládání si s sebou do prodejny můžete vzít rukavici a ověřit si, jak se vám s jednotkou bude manipulovat.

Téměř žádný výrobce bohužel nenabízí koloběžky, které by zobrazovaly reálný čas dojezdu. Většinou ukazují momentální rychlost a přibližný stav baterie.

Můj tip: Někteří výrobci nabízejí spárování ovládání s telefonem. Ačkoliv vám tato funkce může připadat výhodná, nutnost manipulovat před každou jízdou s telefonem není ideální. Dá se říct, že čím jednodušší systém ovládání je, tím lépe se vám bude koloběžka používat.

TEMPOMAT

Součástí ovládání elektrokoloběžek je plynová páka na rukojeti. Některé modely nemají tempomat, a abyste koloběžku udrželi v pohybu, musíte páku neustále držet stisknutou. Při kratších vzdálenostech to nemusí vadit, zdoláváte-li ale pravidelně delší úseky, jistě oceníte funkci tempomatu. Tempomat vám umožní po pár vteřinách pustit plynovou páčku, aniž by koloběžka změnila rychlost nebo se přestala pohybovat.

DOJEZD A NABÍJENÍ

U velkého množství testovaných koloběžek údaje o dojezdu bohužel neodpovídají realitě. Často se stává, že koloběžka ujede pouhou polovinu udávaného dojezdu. Dochází k tomu proto, že dojezd stroje je výrazně ovlivněn hmotností nákladu a povrchem, po němž se pohybujete. Dítě, které bude v letním počasí jezdit po oválném hřišti, ujede na totožném modelu větší vzdálenost, než dospělý s batohem na zádech, zdolávající kamenitý úsek cesty v protivětru. Rozdíl v dojezdu se může pohybovat v řádu desítek kilometrů a vnější faktory bohužel často nejsou do výpočtu dojezdu zahrnuté.

Ačkoliv se systému nabíjení při výběru často nevěnuje pozornost, je dobré se na něj zaměřit. Pokud koloběžku používáte denně a za každého počasí, jistě oceníte, když bude napájecí otvor v horní části koloběžky (například u displeje). Umístění napájení na řídítkách zamezí zanesení otvoru nečistotami a zajistí pohodlnější přístup při každodenní manipulaci.

Můj tip: Na kvalitě nabíječky snadno poznáte, jaký typ a kvalitu komponentů výrobci používají. Hledejte koloběžku s indikátorem nabití a dlouhým, pevným napájecím kabelem.

GRIPY A SVĚTLA

Doporučujeme vybírat kvalitnější gripy s lamelami a oporou dlaně. Při každodenním používání oceníte co největší pohlcování vibrací přenášených do zápěstí a pohodlný úchop.

Pro zajištění dobré viditelnosti, a tedy i bezpečnosti, je nutné, aby koloběžka disponovala dobrým osvětlením. Důležité je především zadní světlo na blatníku, které zajišťuje viditelnost elektrokoloběžky pro přijíždějící auta. Slabé přední osvětlení nepředstavuje takový problém, stačí totiž pořídit světlo přídavné. Hledejte koloběžky, které mají pevné integrované osvětlení, které se za jízdy nesklopí dolů a nezhorší tak viditelnost.

Můj tip: Přídavné zadní světlo lze vozit připnuté na batohu či pokrývce hlavy. Ideálním řešením je používat při jízdě reflexní prvky, které zajistí, že vás ani za zhoršených viditelnostních podmínek nepřehlédne žádný účastník silničního provozu.

SKLÁDÁNÍ

Navzdory tomu, že se objevují nejrůznější inovativní systémy skládání elektrokoloběžek, nejlépe funguje základní systém prostého sklápění řídítek. To ve většině případů umožňuje ergonomická páčka s pojistkou. Tento systém se používá například u skládacích kol, je jednoduchý, bezpečný a ověřený léty aplikování i na jiných typech dopravních prostředků na dvou kolech. Nedoporučujeme pořízení koloběžky se šroubovacími systémy či zaklapávacími soustavami bez pojistek.

Po sklopení by se řídítka měla zacvaknout k blatníku, díky čemuž koloběžka drží ve sklopeném stavu a lze ji snadno přenášet. Existují jednoduché systémy, které se zacvaknou automaticky. Některé koloběžky jsou vybaveny méně praktickými řešeními, u nichž musíte záchytný systém manuálně nadzvednout a řídítka spojit se spodní částí koloběžky.

KOLEČKA A BLATNÍKY

Standardní výbavou elektrokoloběžek jsou pevná, gumová kolečka s otvory přímo v gumě. Otvory zlepšují odpružení, aniž by hrozilo, že se kolečka poškodí na nerovném povrchu nebo při průjezdu hrubším terénem. Na velikosti záleží: čím větší kolečka si pořídíte, tím komfortnější a bezpečnější jízda bude.

Blatníky by měly být vyrobeny z měkkého, nepraskavého plastu a mít výztuhu vedoucí od konce blatníku k tělu koloběžky. Nevyztužený blatník se na nerovném povrchu klepe a hrozí, že se zlomí. (Pevné vyztužení není třeba, používá-li se zadní blatník zároveň jako nášlapná brzda.)

ODPRUŽENÍ

Podobně jako kola mohou být i koloběžky vybaveny nejrůznějšími systémy odpružení. Odpružení poskytuje větší pohodlí a lepší absorbování vibrací při jízdě, zvyšuje ale cenu elektrokoloběžky a případné servisní náklady. Přední odpružení bývá nejčastěji řešeno kovovou spirálou, která je velmi odolná a ve většině případů nehrozí, že by došlo k jejímu poškození. Zadní odpružení se skládá z kovového kloubu, šroubu a spirály. Při kvalitním provedení ovšem nehrozí, že by se poškodilo. Systém je ale náročnější, a tak je dobré si ověřit stav a kvalitu komponentů.

Je ale odpružení nutné? Přední odpružení nutné není. Klasické odpružení pérem nemá dostatečnou účinnost na to, aby jej jezdec zásadně vnímal. Značnou část vibrací pohltí větší kolečka s tlumicími otvory, popřípadě lamelové či gelové gripy na řídítkách. Oproti tomu zadní odpružení může podstatně změnit zážitek z jízdy. Nejvíce otřesů se při jízdě přenáší přes paty rovnou do zad. Zadní odpružení tedy výrazně zpříjemní jízdu a zajistí, že vás nebude nic bolet.

Můj tip: Při jízdě přes hrboly doporučujeme stoupat na špičky a vytvořit tak pomocný systém odpružení. Pomoci mohou také větší kolečka, která lépe zvládnou výraznější nerovnosti.

ŠÍŘKA STOJNÉ PLOCHY

Málokdo při koupi koloběžky myslí na to, kolik bude mít místa na nohy. Komfort širokého nášlapu poznáte až při zdolávání delších tras a pravidelném používání. Stojná plocha široká tak, abyste mohli při jízdě pohodlně stát nohama vedle sebe, je ale spíše výjimkou. Na krátkých vyjížďkách to ale nemusí být velký problém. Na šířku těla koloběžky se zaměřte v případě, že na koloběžce plánujete zdolávat dlouhé úseky, při kterých by vám mohl vychýlený postoj způsobovat nekomfort a zdravotní problémy.

CELKOVÁ KVALITA ZPRACOVÁNÍ

Vedení kabelů, jejich ochrana a prostupování skrz kovové části koloběžky, zakrytování, ochrana šroubů, lícování jednotlivých částí, kvalita světel, stojánek… To všechno jsou prvky, které mohou vypovídat o celkové kvalitě výrobku. Kabely musí být vždy chráněny. Spodní kryt těla musí dobře padnout a šroubky, které drží kryt, musí být řádně zajištěny. Každá drobnost může ovlivnit, jak dlouho vám koloběžka bude sloužit a kolik na ní najedete kilometrů.

HMOTNOST

Porovnávat hmotnost různých výrobků v této kategorii bohužel není dost dobře možné. Těžší modely disponují většími bateriemi a mívají delší dojezd, lehčí koloběžka se sice může lépe ovládat, dojezd menších modelů se ale pohybuje okolo 20 km. Při výběru elektrokoloběžky je nutné řídit se tím, pro jaké účely ji budete využívat. Hmotnost stroje je závislá na velikosti a kapacitě jednotlivých komponentů.

DOSTUPNOST SERVISU

Při výběru koloběžky mějte také na paměti její pravidelný servis a s ním spojenou dostupnost náhradních dílů. Ne každý výrobce totiž těmito důležitými službami disponuje. V Decathlonu proto nabízíme pouze koloběžky, jejichž náhradní díly máme k dispozici a můžeme vám tak spolu s našimi partnery zaručit servis a případnou výměnu komponentů. Při nákupu elektrokoloběžky je dobré si již při výběru ověřit, jsou-li náhradní díly a servis k dispozici. Vyberte si model od výrobce, který mobilitou žije, vyvíjí své vlastní produkty a nabízí jejich servis a opravu.

Pokud při výběru ideálního stroje nechcete nic ponechat náhodě, nechejte si koloběžku přímo v obchodě odkrytovat a podívejte se, jak je vyřešené uložení baterie a kabelů pod spodním krytem. Vnitřní konstrukce může již na první pohled napovědět, jakou bude mít stroj životnost. Neostýchejte se vyzkoušet jízdu na různých modelech. Doporučujeme vám také otestovat, jak se vám bude skládat, přenášet a uvádět do chodu. Zaměříte-li se na všechny detaily, nezastaví vás žádná překážka a budete si moci bezstarostně užívat rychlou a bezpečnou jízdu!