Jak vybrat boty na skateboard

Aby byl požitek z jízdy dokonalý a při jízdě jste se cítili sebejistě, potřebujete správné skateboardové boty. V tomto článku si vysvětlíme, čím se boty na skateboard liší od normálních bot a pomůžeme vám s výběrem správného páru, díky kterému si jízdu na skateboardu užijete opravdu naplno!

David Sluka
14/04/2021
Rada

Skateboarding se stal světovým fenoménem. Věnuje se mu stále více lidí různých úrovní pokročilosti. Druhy jízdy jsou různé: street, což je jízda na různých předmětech připomínajících městské objekty, nebo přímo jízda na ulici, jízda na rampě, jízda v bowlu, downhill, cruising, longboarding, dancing a mnoho dalších. Letos se skateboarding také představí jako nová disciplína na Olympijských hrách! Pojďme se nyní podívat na důležitou součást vybavení skateboardistů – skateboardové boty.

Podrážka

Boty na skateboard se od klasické obuvi liší zejména použitými materiály a výrobními procesy. Nejdůležitější částí skateboardových bot je podrážka, která je zodpovědná za přilnavost, pohodlí i pocit z jízdy. Skateboardisté často vyhledávají pocit dokonalého kontaktu s deskou skateboardu. Existují dva typy podrážek skateboardových bot: 

Cupsole (prošívaná) podrážka – tato podrážka se skládá ze 3 částí: vnější podrážky, mezipodešve a vnitřní strany podrážky. Díky tomu, že se ke svršku nelepí, ale přišívá, je silnější než vulkanizovaná podrážka a lépe tak tlumí došlapy a nárazy. Současně je odolnější vůči oděru. Na druhou stranu se boty s touto těžší a tužší podrážkou déle přizpůsobují tvaru nohy a neposkytují tak dobrý kontakt s deskou skateboardu jako boty s vulkanizovanou podrážkou. Pevnost či měkkost boty však neovliňuje jen podrážka, ale i další materiál.

Vulkanizovaná podrážka – proces vulkanizace při výrobě podrážek poprvé využil Paul van Doren, zakladatel známé značky Vans, v Kalifornii v roce 1966. Při vulkanizaci se do gumy přidává malé množství síry, která se za působení tepla pevně naváže na materiál. Díky tomu se guma stává pružnější a na spojení svršku s podrážkou boty nemusí být použity švy. Kromě toho vulkanizace zvyšuje přilnavost materiálů a zajišťuje nízkou hmotnost.

Boty s vulkanizovanou podrážkou tedy zajišťují dokonalý kontakt s deskou, přesné ovládání skateboardu a vynikající volnost pohybu. Proto jsou ideální na technicky náročnější triky. Tvar skateboardových bot se vždy mírně přizpůsobí tvaru chodidla. Vulkanizované podrážky se přizpůsobí většinou rychleji a snadněji než boty s podrážkou typu cupsole.

Tento typ má však i nevýhody. Hlavní nevýhodou je tenčí podrážka, která méně tlumí nárazy při dopadech a rychleji se opotřebovává. Vzhledem k výrobnímu postupu, kdy se svršek spojuje s podrážkou za působení vysokých teplot, není při výrobě možné použít některé materiály, například pěnové, které se za účelem tlumení nárazů používají nejčastěji. Ty tedy najdeme jen u bot s podrážkou typu cupsole.

Materiály

Plátno – výhodami plátěných bot jsou především nízká hmotnost a dobrá prodyšnost. Navíc je plátno šetrnější k životnímu prostředí. Oproti semišovým nebo polyuretanovým botám mají však menší odolnost a kratší životnost. Při výběru bot je proto dobré brát v potaz, na jakou disciplínu boty potřebujete, případně kde a v jakém prostředí se chystáte jezdit. Plátěné boty jsou nejlepší na cruising

Semiš – boty s koženým semišovým svrškem jsou mezi skateboardisty velmi oblíbené. Nejčastěji se využívají na street skateboarding. Nejodolnější jsou ty ze zpracované usně. Celkově jsou boty s tímto svrškem velmi odolné a tření o grip na desce jim nijak výrazně neublíží.

Polyuretan (PU) – tento materiál patří u skateboardových bot mezi nejpoužívanější. Má vynikající odolnost vůči oděru a nenáročnou údržbu. Jelikož se snadno tvaruje, mohou se návrháři vyřádit a vypracovat různé detaily s jinou texturou nebo hrubostí povrchu. 

Nazouvací boty Slip-on a modely s tkaničkami

Slip-on jsou boty bez tkaniček, které se nazouvají jako bačkory. Toto provedení zajišťuje maximální ohebnost a pružnost, a tím pádem i dokonalou volnost pohybu a skvělý pocit kontaktu s deskou skateboardu. Kombinace typu slip-on boty s vulkanizovanou podrážkou zajišťuje pocit naprosté kontroly nad deskou, kterého si skateboardisté cení nad zlato. Navíc nemají tkaničky, které se mohou někomu zdát jako „zbytečný” komponent navíc, který může překážet a navíc se rychle opotřebovává. Jiní skateboardisté však upřednostňují modely se zavazováním, které si mohou utáhnout a přizpůsobit podle svých potřeb. Záleží tedy čistě na vás a na tom, co vám vyhovuje!

Doufám, že vám tento článek pomohl zorientovat se v nabídce bot na skateboard a poslouží vám i při výběru. Ideální je vyzkoušet si několik různých modelů, abyste zjistili, co vám nejvíce vyhovuje a jaké boty nejlépe odpovídají vašemu stylu.