Jak vybrat autostan

Toužíte po svobodě a dobrodružství, po možnosti vyrazit na cesty a stanovat všude, kam vás auto zaveze? Poradíme vám, jak si vybrat ten nejlepší autostan odpovídající vašim potřebám, aby vaše výlety do přírody dostaly zase větší rozměr!

Quechua team
6.5.2024
Rada
Autostan je mnohem víc než jen atraktivní fotky na Instagramu: je to svoboda stanovat (téměř) kdekoli chcete, s výhledem, který vám mohou závidět i ty nejlepší hotely. Dobrou zprávou je, že tento typ stanu je v poslední době stále dostupnější a přibývá značek i modelů. Nevýhodou je, že výběr je tak velký, že není vždy snadné najít ten správný stan. My vám pomůžeme vybrat ten ideální autostan za dobrou cenu!

Proč zvolit autostan

Začněme od začátku: proč je autostan skvělým způsobem kempování bez ohledu na to, jaký typ výletu nebo pobytu v přírodě plánujete? Pokud jste již přesvědčeni, že autostan chcete, přejděte přímo k bodu 2 pro otázky týkající se vašeho vozidla. Nebo k bodu 3, pokud chcete znát kritéria pro výběr autostanu.

Proč tábořit na autě a ne na zemi?

Jednou z prvních výhod stanování ve výšce je, že se vyhnete všemu hmyzu a jiné havěti, která nám někdy dělá společnost v klasickém stanu. Nebo obecně jakýmkoli jiným zvířatům (zdravíme táborníky, které vzbudily lišky, mývalové nebo někdy i koně). V našich evropských končinách nic moc nebezpečného... ale v zemích s méně „přátelskou“ faunou se to může hodit.

Spaní na vyvýšeném místě také zabraňuje drobným záplavám při silném dešti. Ano, doby, kdy jsme si na tábořištích kolem stanů kopali malé příkopy, jsou dávno pryč. Půda musí zůstat neporušená pro další táborníky. Pokud si ještě vzpomínáte na ten kámen, který vám loni v létě bránil v dobrém spánku, výhodou spaní na střeše je také to, že budete spát na (opravdu) rovné zemi.
Už jste si při vstávání ze stanu zamumlali „Ach, jak je ta zem nízko!“? Člověk o tom tolik nepřemýšlí, ale spaní v autostanu usnadňuje vstávání! A skutečně, i když věk může někdy zvýraznit účinky gravitace na naše tělo, u autostanu vám výška a žebřík umožní mít jakýsi okraj postele, který vám usnadní přechod z lehu do stoje.

A pro ty, kteří si stále ještě pěstují své vnitřní dítě, je spaní ve stanu se střechou něco jako dospělácká verze horní palandy (nebo konečně vlastní „domek na stromě“). Pokud vás tento poslední argument nepřesvědčil, zveme vás k nahlédnutí do našeho článku, který vám s výběrem stanu pomůže.

Autostan, alternativa k životu v dodávce?

Jednou z výhod, které zastánci autostanů uvádějí, je svoboda stanovat téměř kdekoli chcete, s co nejlepším výhledem. Má to podobné výhody jako život v dodávce, jen nemusíte vybavovat interiér své dodávky či nákladního vozu, nebo rovnou investovat do nového vozidla. I když pořizovací cena autostanu není zanedbatelná, nedá se to srovnat s nákupem nebo vybavením dodávky, její údržbou a někdy i parkovacím místem, které je třeba pronajmout, když s ní zrovna nejedete na dovolenou.

Můžete parkovat a stanovat kdekoliv?

Stanování kde chcete a kdy chcete, zní to příliš dobře? Autostan vám otevírá mnoho nových obzorů, a to s minimem omezení. Jednoduše řečeno, autostan můžete otevřít tam, kde zaparkujete, a strávit v něm noc, pokud žádná část stanu neleží na zemi. I když zatím neexistuje žádná národní nebo mezinárodní legislativa, neznamená to, že je vše dovoleno! Existuje několik výjimek, například: klasifikované oblasti, okolí historických památek nebo pobřeží a samozřejmě soukromé pozemky. Měli byste si je předem prověřit.

Výhodou autostanu je, že se můžete vydat na cestu a překračovat hranice v podstatě s domem na zádech. Budete se muset informovat o předpisech v jednotlivých zemích. Ano, i dobrodružství má na začátku malé organizační potřeby, které vám později ušetří finanční náklady (co je pár minut pátrání na internetu ve srovnání s pokutou v jiné zemi nebo v jiné měně?).

Jaké vozidlo je pro stan nejlepší?

Obecně platí, že autostan kupujete podle vozidla, nikoli naopak. Naštěstí jsou všechny autostany univerzální...pokud máte střešní nosič!

Je nutné mít pro instalaci autostanu dodávku, nákladní auto nebo vůz s pohonem 4×4? Ne! Ačkoli není možné namontovat autostan na kabriolet, většina vozidel, od městských automobilů přes vozy 4×4 a nákladní automobily až po dodávky, bude schopna unést autostan a jeho uživatele. Buďte však opatrní, pokud je vaše vozidlo samo o sobě vysoké: s autostanem (i ve složeném stavu) riskujete změnu kategorie při průjezdu dálničními mýtnými branami nebo již nemusíte mít přístup na všechna parkoviště.

Potřebujete k instalaci střešní nosič?

To závisí na vašem vozidle a modelu stanu. Například nafukovací autostan Quechua na dodávky střešní nosič nepotřebuje. Jedná se však o výjimku! Naše konstrukční týmy chtěly vytvořit tento model pro dodávky, které nemohou instalovat střešní nosič kvůli výšce. Naše pevné autostany na automobily se montují na střešní nosič.

Ne všechny standardní střešní nosiče jsou stejné. Některé střešní nosiče jsou například spíše dekorativní než užitkové. Jiné střešní nosiče unesou váhu vašich zavazadel, ale ne stan a jeho obyvatele. Zkontrolujte nosnost svých stávajících střešních nosičů a v případě potřeby je vyměňte. Možná však budete muset počítat s rozpočtem na silnější střešní nosiče (i když to bude stále levnější než koupě obytného vozu...).

Tip: Například autostan Quechua MH500 pro 2 osoby je kompatibilní se schválenými střešními nosiči s minimální nosností 75 kg na tyč a účinnou šířkou 78 cm nebo více.

Kritéria pro výběr stanu

Je čas přejít k jádru věci: určili jsme kritéria pro výběr autostanu vašich snů. Budeme se bavit o číslech, rozměrech, pohodlí a počasí. Pojďme na to!

Výběr dle vozidla a jeho nosnosti

Protože autostany jsou univerzální, pokud máte střešní nosič, první kritérium jste již splnili! Zkontrolujte si v údajích o autostanu minimální počet kilogramů, které by měly jednotlivé tyče střešního nosiče unést, a porovnejte je se svým vozidlem.

Například autostan Quechua MH500 pro 2 osoby s rozměry obalu 46 × 123 × 35 cm a celkovou hmotností 52 kg (stan 45 kg + žebřík 7 kg) lze namontovat na jakékoli vozidlo, které lze vybavit dvěma tyčemi střešního nosiče, které unesou minimálně 75 kg.

V každém případě doporučujeme nahlédnout do technického průkazu vašeho vozidla, kde je maximální podporovaná zátěž uvedena. Rovněž nedoporučujeme používat autostan na skleněnou střechu, protože se tím snižuje mechanická pevnost střechy.

Poznámka: nezanedbávejte velikost uzavřeného stanu a jeho konstrukci (pevný plášť, aerodynamika), která bude mít vliv na spotřebu paliva.

Výběr dle počtu táborníků: 2 nebo 4

Stejně jako u klasického stanu existuje několik velikostí autostanů v závislosti na počtu „lůžek“. V autostanech se obvykle vyspí 2 až 4 osoby, takže obvykle máte dostatečný výběr pro dvojici nebo malou skupinu. Dejte si však pozor na to, že autostany, o nichž se uvádí, že mají velký počet lůžek, jsou často založeny na velmi malém lůžku 50 cm nebo méně na osobu! Pokud máte rádi mezi sebou a spolunocležníkem ve stanu trochu prostoru, podívejte se raději na rozměry stanu.

U autostanů rodinného typu navíc záleží na velikosti táborníků: obecně se počítají buď 3 dospělí, nebo 2 dospělí a 3 děti (teenageři samozřejmě spadají do kategorie dospělých, důležitá je velikost a hmotnost). Zvažte také vnitřní objem (tj. obytný prostor).

Výhodou autostanu použitého s dodávkou nebo nákladním vozem je, že umožňuje zvýšit kapacitu spaní, přičemž někteří táborníci mohou být uvnitř vozidla a jiní ve stanu.
Výběr dle úrovně pohodlí matrace autostanu

Každý autostan je dodáván s vestavěnou matrací, která přesně odpovídá rozměrům stanu. Nezapomeňte zkontrolovat tloušťku, ale hlavně hustotu matrace, abyste zjistili, jak je pohodlná. Některé modely mají dokonce podlážku, která minimalizuje kondenzaci vlhkosti. Pokud jde o lůžkoviny, nejlepší je vyzkoušet a otestovat vystavené modely.

Výběr dle materiálu a funkční povahy stanové textilie

Materiál tkaniny ovlivní kvalitu stanu, a tedy i jeho životnost, ale nejen to! Například 100% syntetická tkanina bude lehčí než bavlněná tkanina. Na druhou stranu bavlna a polybavlna lépe odolávají UV záření. Jsou také prodyšnější, ale jsou těžší a méně skladné.

Pořiďte stan, který byl laboratorně testován v silném dešti, aby vás během noci nepřekvapil průnik vody: hledejte zmínku o testu vodního sloupce vyjádřeného ve Schmerbers. Toto měřítko nepromokavosti je definováno ve dvou normách: EN 208111 a ISO 81.

Vhodná je také síťovina, která napomáhá větrání stanu. Mimochodem, pokud se chystáte kempovat v létě a horko a vstávání za svítání nepatří do vaší představy o ideálním pobytu, Quechua navrhla tkaninu Fresh & Black, která zaručuje 99% tmu i uprostřed dne a také pomáhá snižovat teplo uvnitř stanu. Dokonce jsme si ji nechali patentovat!

Malý bonus: některé autostany mají „okno“, takže v suchém počasí a v závislosti na teplotě můžete spát pod hvězdami v maximálním pohodlí. Co víc si přát?
Výběr dle typu stanoviště a konstrukce stanu: nafukovací, nebo pevný stan

Dobrou zprávou u autostanů je, že nejpracnější je obvykle jejich stavění na střeše. Poté jej často stačí jen rozložit a během chvilky získá svůj tvar jako „vyskakovací“ kniha.

U stanů, které se skládají ze skořápky, která se otevírá, aniž by vyčnívala z vozidla, bude stavění a rozkládání rychlé a snadné. Otevřené nabízejí poměrně malý (nebo velmi útulný, záleží na úhlu pohledu) obytný prostor.

Stany „portfolio“ nejsou volně stojící. To znamená, že horní část stanu je podepřena žebříkem. Žebřík proto musí být bezpečně zajištěn. V opačném případě se plošina naklání do prázdna a neudrží žádné zatížení. Zámek žebříku je však nezbytný pro všechny typy autostanů, které jej mají! Existují také autostany s nafukovací konstrukcí, jako je například nafukovací autostan MH900 Fresh & Black pro 2 osoby, který se nafoukne za 20 sekund. Žebřík je však stále třeba zajistit.

Výhoda nafukovacích autostanů: jsou kompaktnější, takže na střeše auta zůstává místo pro přepravu zbytku sportovního vybavení, například surfového prkna nebo kajaku. Navíc se lépe hodí na malá vozidla.

Výběr dle dostupného příslušenství a nástavců pro autostan

Autostan slouží především ke spaní. Malé úložné prostory jsou proto o to vítanější, abyste měli vše potřebné po ruce! Vchod a východ ze stanu je v podstatě venku, takže pokud něco zapomenete ve vozidle, budete si pro to muset jít ven (za tmy, v dešti atd.). Hledejte proto modely autostanů s alespoň jednou kapsou na boty.

Pokud chcete zvýšit pohodlí a mít vlastní „terasu“, která se spojí s vaším vozem, zvolte model autostanu, který lze prodloužit. Je to taková kempingová obdoba známého „volného pokoje“. Například připojená markýza Quechua kompatibilní s autostanem MH500 vás ochrání před horkem a deštěm, když půjdete nahoru po žebříku, nebo si jednoduše sednete na zem a vychutnáte si nápoj.

Je lepší autostan koupit nebo pronajmout

Nejste si jisti, zda budete autostan používat pravidelně? Nebo máte omezený rozpočet, ale přesto se chcete vydat za dobrodružstvím? Řešením, jak skloubit rozpočet a zábavu, může být pronájem autostanu! V tom případě pak ani nemusíte řešit jeho skladování v případě nepoužívání.

Kolik byste měli zaplatit za dobrý autostan? Pořizovací cena autostanu není zanedbatelná, i když je opodstatněná. Orientačně se ceny mohou pohybovat v řádu několika desítek tisíc. Cena bude záviset na velikosti stanu, jeho materiálech, místě výroby atd.

K pronájmu lze najít malé autostany již od pár korun na den. Je to skvělé řešení, jak stan vyzkoušet a zjistit, zda je to pro vás to pravé a budete chtít do tohoto vybavení investovat. Nebo si je můžete pronajmout čas od času, podle toho, jak se vám to hodí.

Autostany v Decathlon Rent

V Decathlonu se snažíme zpřístupnit sport a kempování není výjimkou! Vydejte se za dobrodružstvím, aniž byste si museli vyprázdnit bankovní účet. Nabízíme vám možnost zapůjčení sportovního vybavení. Kromě toho, že tím ulehčíte svému rozpočtu, ušetříte si také hlavu s hledáním místa, kde to všechno uskladnit.

Díky Decathlon Rent budete vědět více o výběru správného autostanu odpovídajícímu vašim potřebám, ať už se jedná o pravidelné výlety nebo příležitostná malá dobrodružství. Vyzkoušejte něco nového a užijte si dobrodružství a kempování trochu jinak!

A pokud stále váháte nad koupí či zapůjčením, možná vám v rozhodování pomůže recenze na autostan MH 500 od just_trippers, kteří tento autostan vyzkoušeli. Přečtěte si, jak byli spokojení!