Jak správně nastavit dalekohled

Seřízení loveckého dalekohledu se může zdát snadné, ale ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Abyste mohli svůj lovecký dalekohled využívat na maximum, musíte jej umět správně seřídit. V tomto článku vám poradím s údržbou dalekohledu a v pěti krocích vám ukážu, jak na jeho seřízení!

Kateřina Garetová
09/07/2021
Rada

ČIŠTĚNÍ DALEKOHLEDU

Před použitím dalekohledu je důležité, aby byly okuláry i objektivy čisté. Po každém použití je očistěte hadříkem na brýle, abyste odstranili všechny otisky prstů a prach. Tento krok je důležitý a jeho opomenutí se nevyplácí, protože kvůli otisku prstu na objektivu můžete ztratit až 20 % propustnosti světla, což se možná nezdá, ale je to opravdu hodně.

Základní obecné doporučení k čištění zní: používejte speciální optický kartáček a hadřík na čištění otisků prstů. Nepoužívejte k čištění chemikálie, nečistěte dalekohled cípem oděvu, jak se často dělá u brýlí, a čistý prach a zbytky vždy očistěte kartáčkem. 

NASTAVENÍ VZDÁLENOSTI MEZI OČIMA

Po vyčištění vnějších ploch objektivů a okulárů je prvním krokem úprava mezipupilární vzdálenosti. Tento krok je klíčový pro dokonalé vidění skrz dalekohled. Pro ideální viditelnost musí být vaše oko dokonale v souladu s cíli. Špatná úprava výrazně zhorší vidění a na okrajích obrazu se objeví stíny.

SEŘÍZENÍ OSTROSTI

Dalekohled se ostří pomocí dvou koleček: jedno najdete na pravé očnici dalekohledu a druhé uprostřed. Nejdříve ostříme pro pravé oko tak, že zavřeme levé oko a zaostříme prostředním kolečkem.

Chcete-li ostře a zřetelně sledovat váš objekt, otáčejte centrálním nastavovacím kolečkem doleva a doprava, dokud nezískáte jasný obraz. Mějte ale na paměti, že čím větší je přiblížení, tím nižší je ostrost sledovaného objektu. Čím je přiblížení nižší, tím ostřejší obraz vidíte.

Chcete-li zjistit zvětšení sledovaného objektu, podívejte se na dalekohled na střední zaostřovací kolečko. Jedná se o první číslo v zapsaných hodnotách, například 10×42 znamená, že zvětšení je 10násobné

SEŘÍZENÍ MEZERY MEZI OČIMA

Velmi důležité je i seřízení vzdálenosti mezi očima. Vezměte si dalekohled oběma rukama a jemným tahem nahoru nebo dolů si jej nastavte tak, aby mezera přesně odpovídala vzdálenosti mezi vašima očima. 

NASTAVENÍ DALEKOHLEDU PRO VAŠE OČI

Pokud nosíte brýle, další krok vám umožní dosáhnout ostrého obrazu. Jedná se o výsuvné očnice. Některé dalekohledy mají systém očnic, který umožňuje nejlepší přizpůsobení při omezení způsobeném nošením brýlí. Pokud brýle nenosíte, musíte očnice otočením co nejvíce povytáhnout. Pokud je nosíte, zašroubujte očnice proti tělu dalekohledu.

Stačí tedy 5 základních kroků a pravidel, aby byl váš dalekohled v co nejlepší formě a vy jste si mohli užít pozorování přírody na maximum. Důležité je starat se o dalekohled pravidelně a uchovávat jej ideálně v ochranném obalu, aby nedošlo k jeho poškození či zašpinění, které pak snižuje jeho funkčnost. Tak hurá do lesa pozorovat tamní faunu a flóru nebo na louky pozorovat za jasných nocí nebe plné hvězd!