Jak se připravit na zimní turistický výlet

K přípravám na zimní výlet nelze přistupovat stejně jako k výletům podzimním, jarním či letním. Jak jistě víte, každému výletu (a obzvláště těm delším) je třeba věnovat určitý čas ještě předtím, než vykročíme z domu. Nikdo nechce v půlce cesty zjistit, že si zapomněl nějakou část vybavení, bez níž bude až do konce strádat. A neříká se nadarmo, že štěstí přeje připraveným. Pojďme si projít pár tipů, jak se připravit na turistický výlet v zimě.

Jakub Schestag
26/10/2023
Rada

Správné oblečení

Čepice, nákrčník, rukavice – zamezte úniku tepla přes náchylné části těla, jako jsou uši, konečky prstů a velká plocha krku. S kvalitní čepicí, nákrčníkem a rukavicemi se udržíte lépe v teple, předejdete nachlazení a zajistíte si na cestě pohodlí.

Triko – ideálně tričko s dlouhým rukávem, třeba s česaným fleecem pro lepší tepelný komfort, případně merino s vyšší gramáží než 170 g\m2. Triko je první vrstvou, která vás chrání před chladem a zároveň zajišťuje prodyšnost. Důležité bude zejména pokud vás čekají náročnější úseky či intenzivnější chůze. Pokud bude triko na turistiku správně navrženo, pomůže vás udržet v teple a v suchu tím, že účinně odvede vlhkost pryč od těla.

Fleecová mikina – kompromis mezi hřejivostí a prodyšností, ideální do teplejšího počasí. Jako alternativu můžete zvolit prošívanou vatovou nebo péřovou bundu, která je určena do nižších teplot.

Bunda – kvalitní turistická bunda poskytne dobré izolační vlastnosti a ochraní před sněhem. Ideálně je opatřena gumou na každém rukávu a kožíškem na kapuci pro zamezení proniknutí sněhu k tělu. Většina zimních bund bude mít nižší vodní sloupec než bundy určené do deště. Výrobci zimních bund počítají především se sněhem, který se usadí a spíše nevsákne do materiálu jako voda. Sníh se v mnoha případech na takovou bundu vůbec nepřichytí.

Zateplené kalhoty – správné zimní turistické kalhoty jsou vodoodpudivé, tudíž poskytují ochranu proti sněhu a vodě. V ideálním případě mají opět také ochranu proti vniknutí sněhu přes nohavice, jako jsou háčky na botách, stahovací gumy nebo silikonový pásek.

Návleky – skvělí parťáci do vysokého sněhu, kteří zabrání jeho vniknutí jak do bot, tak pod nohavice.

Ponožky – ponožky na zimní turistiku by měly být vždy vyšší než boty. Měly by být hřejivé, kupříkladu z vlny merino pro vyšší tepelný komfort a eliminaci případného zápachu. Ze zkušenosti jistě víte, že při turistice jsou nohy v teple a suchu základem pohodlí.

Správné boty a doplňky

Boty – na nenáročnou túru po udusaném a málo hlubokém sněhu můžete zvolit sněhule. Pokud vás čeká proměnlivý terén, budou lepší kvalitní zimní turistické boty, které vás i lépe podpoří při cestách do kopce.

Nesmeky – zajistí snazší a bezpečnější pohyb na zledovatělých plochách. Pokud se budete na zledovatělých plochách pohybovat bez nich, riskujete v lepším případě naražený zadek a v případě horším třeba i otřes mozku. Pozor! Pokud vejdeme s nesmeky do vnitřních prostor, smekají se, tak ať si nenatlučete.

Sněžnice – perfektní pro stabilní pohyb po hlubokém sněhu. Sněžnice používáme vždy společně s turistickými holemi s větším průměrem talířků, díky kterým se hole příliš neboří do sněhu.

Nezbytné vybavení

Termoska \ food jar – pro maximální využití jejich vlastností doporučujeme před použitím termonádobu napustit horkou vodou (v létě pro studený nápoj můžeme využít stejný postup, ale se studenou vodou). Nádoba se předehřeje a udrží si pak déle vyšší teplotu.

Sluneční brýle – proti oslnění paprsky odraženými od sněhu. V zimě se od sněhu odráží více paprsků než v létě od suché země, což znamená, že v zimě na naše oči působí větší světelný nápor, což je pochopitelně unavuje a ani trochu jim to nesvědčí. Doporučujeme brýle kategorie 4 s polarizační úpravou.

Pláštěnka na batoh – na ochranu batohu a jeho obsahu před sněhem a případným deštěm. Obzvláště máme-li v batohu vybavení, které může mokro nenávratně poničit, se pláštěnka na batoh vyplatí. Ostatně můžeme také do sněhu jen upadnout a batoh zůstane díky pláštěnce od sněhu uchráněn.

Čelovka – především v případě pozdního návratu se čelovka bude hodit. Koneckonců v zimě se rychleji stmívá a vždy je lepší vidět, kam šlapeme, že?

Vždy je lepší nepodcenit přípravu, přestože nám meteorologové zarytě tvrdí, že bude takové a takové počasí. Doporučujeme si veškeré vybavení, které si s sebou na zimní turistický výlet chcete vzít, nejprve přehledně rozložit třeba na podlaze či na posteli, udělat si seznam a odškrtávat jeden bod za druhým. Díky tomu výrazně snížíte pravděpodobnost, že zapomenete něco důležitého. Přejeme vám spoustu nachozených kilometrů, z nichž každý vede k dobré náladě, pevnému zdraví a třeba i k nečekaným zážitkům.