Jak pečovat o běžecké boty

Pohodlná běžecká obuv je nejpodstatnější část výbavy každého běžce. Proto je po výběru ideálního páru běžeckých bot neméně důležité i to, jak o ně následně pečujete. Přitom není třeba dělat mnoho! Jde jen o tu trochu péče navíc, která vám zajistí nejenom trénink v pohodlí, ale zároveň prodlouží vaší běžecké obuvi životnost. Vy pak nebudete muset příliš brzy sahat do peněženky a pořizovat si nový pár. V tomto článku se s vámi podělíme o pár užitečných rad, jak pečovat o své běžecké boty tak, aby sloužily co nejdéle a stále poskytovaly optimální podporu a pohodlí.

Barbora Rajnoch
25/10/2023
Rada

Vázání a střídání bot

V první řadě je důležité, abyste se v běžeckých botách cítili pohodlně, což úzce souvisí i se správným vázáním tkaniček. Správné vázání je klíčové pro pohodlný, ale také bezpečný běh, výkon i celkový prožitek. Není přece příjemné se každou chvíli zastavovat, protože se nám pod nohy plete rozvázaná tkanička nebo nás bota škrtí.

Pro lepší upevnění kolem kotníku využijte přidanou dírku ve vrchní části boty, kterou už má dnes většina bot. Pamatujte na to, že noha by měla být stabilizovaná, ale ne příliš stlačená. To bychom pak mohli těžko hovořit o pohodlí, že? Nesprávné vázání tkaniček může vést k nepříjemnému tření, oděrkám a třeba i k velice bolestivým a pohyb omezujícím puchýřům.

I přesto, že máte své oblíbené běžecké boty, je dobré je občas střídat s jinou, dobře padnoucí obuví. Nejen, že to prodlužuje životnost vašich běžeckých bot, ale také tím snížíte riziko vzniku bolestí nebo i zranění způsobených opakovaným tlakem na stejná místa chodidel.

Pravidelné čištění

Udržovat své běžecké boty v čistotě je základním krokem k jejich dlouhé životnosti. Po každém tréninku či závodu byste měli nechat boty dobře vyschnout. V ideálním případě co nejvíce roztáhněte tkaničky, nebo je úplně vyšněrujte, a nezapomeňte vyjmout vložky, aby mohly boty volně „dýchat“. Pokud nejsou zrovna zanesené blátem, není nutné je po každém tréninku umývat, postačí pouze otřít vlhkým hadříkem.

V případě trailových bot je to jiné. Jsou-li vaše boty zanesené větším množstvím nečistot, potom je důkladné očištění opravdu na místě. Nečistoty můžete odstranit jemným kartáčem nebo pod proudem vody. Nezapomeňte opět na vložky, které můžete vyčistit například starým kartáčkem na zuby. Poté nechte boty dobře vyschnout. Co se týče sušení, nedávejte boty na přímé slunce (hlavně v létě) nebo na horký radiator či do blízkosti horkých kamen. Většina dnešních modelů běžeckých i jiných bot je lepených, což znamená, že by přehnané působení tepla mohlo způsobit rozlepení podrážek nebo švů. Použijte raději staré noviny, které do boty nacpete. Nasáknou vlhkost a obuv se dříve a důkladně vysuší.

Při běhu se ne vždy vyvarujeme nějakého toho bláta nebo vody. Každý někdy zmokne, proto je dobré investovat i do kvalitní impregnace. Díky ní zůstanou vaše boty prodyšné, ale zároveň budou chráněny před vlhkostí zvenčí.

Závěrem můžeme zopakovat, že správná péče o běžecké boty má vliv na vaši pohodu a bezpečnost během tréninků i závodů. Nejedná se tedy jen o estetickou či hygienickou záležitost. Dodržováním výše zmíněných rad můžete prodloužit životnost svých běžeckých bot a užít si mnoho kilometrů soustředěného a příjemného běhu. Pamatujte, že každý krok navíc v péči o boty je investicí do vašeho běžeckého zážitku.