Jak ochránit kolo před krádeží

Využívání jízdních kol se v posledních letech těší čím dál tím větší oblibě. Pro stále více lidí je kolo nepostradatelným dopravním prostředkem, který umožní jak rychlý pohyb po městě, tak i celodenní pobyt v přírodě. Abyste si mohli benefity jízdy na kole užívat naplno a co nejdéle, je třeba mu věnovat pravidelnou péči, pořídit si základní příslušenství (pumpičku, lepení, olej na řetěz, duše, apod.), a také myslet na jeho spolehlivou ochranu proti krádeži. Kola se bohužel kradou nejen v ulicích měst, ale i z garáží, společných prostor sklepů a z míst, která se mohou zdát bezpečná. Ukrást nezamčené kolo zabere jen několik vteřin, proto pečlivě vybírejte místa, kde svého miláčka odkládáte a způsob, jakým jej proti krádeži zabezpečíte. V následujícím článku se zaměříme na to, podle čeho ideální zabezpečovací prvky vybírat.

Roman Foltýn
05/09/2023
Rada

BEZPEČNOSTNÍ ZNÁMKA

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů při výběru zámku na kolo je bez pochyby bezpečnostní známka. Každý zámek má uveden stupeň zabezpečení, tzv. bezpečnostní známku. Na základě znalosti technik používaných pro odcizení kola jsme spolu s nezávislou laboratoří CNPP vypracovali postup testování zámků na kolo. Každému modelu je v rámci testů udělena známka od 0 do 10, přičemž 10 znamená nejvyšší stupeň zabezpečení.

Zámky s bezpečnostním stupněm 1–3 poskytují základní ochranu. Tyto zámky je vhodné používat k zabezpečení příslušenství, např. přilby na řídítkách. Jedná se o základní ochranu před tzv. náhodnými zloději.

Zámky se stupněm 4 a více už splňují základní ochranu zabezpečení jízdních kol. Tyto zámky už můžete používat i v oblastech se zvýšeným rizikem krádeže (veřejná prostranství, velká města, veřejné akce). Někteří výrobci uvádí i maximální bezpečnostní stupeň 15. Ten nabízí maximální ochranu a je určen na zabezpečení high-end jízdních kol, pro používání ve frekventovaných městských oblastech a pro použití v místech s vysokým rizikem krádeže. Zámky označené stupněm 15 zaručují maximální zabezpečení jízdních kol.

Typy zámků

Jaký typ zámku pro zabezpečení použít? Níže se dočtete, jaké typy zámků existují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Lankové zámky

Tyto patří k nejprodávanějšímu typu zámků. Jejich výhodou je nízká hmotnost, snadná manipulace a možnost použití prakticky kdekoliv. Zámek je složen z lanka obaleného plastem či gumou. Lankový zámek je vhodný jak k uzamknutí za rám kola, tak k zabezpečení doplňků. Pomocí speciální spojky lze zámek uchytit k rámu kola a není nutné jej vozit např. v batohu či volně zavěšený. Některé modely mají zámek na číselný kód, k jejich odemčení tedy není třeba mít speciální klíč. Nevýhoda lankových zámků spočívá v tom, že je možné je velmi snadno ucvaknout pracovními kleštěmi, nebo rozřezat pilkou.

„U“ zámky

Poskytují mnohem lepší zajištění než zámky lankové. Díky síle použitého materiálu je mnohem obtížnější jejich překonání. Nevýhodou může být jejich vyšší hmotnost a fakt, že jsou hůře skladovatelné než zámky lankové. Při jízdě je ale lze bez problémů připnout k rámu kola.

Řetězové zámky

Tento typ zámku je vhodný především k uzamčení kola ve sklepě či garáži. Řetězové zámky tvoří silné ocelové řetězy, odolné vůči svorníkovým nůžkám určeným ke stříhání ocelových výztužných mříží. Délka řetězového zámku umožňuje uzamčení 2 kol najednou. Nevýhodu představuje jejich vysoká hmotnost.

Rámové zámky

Zámek integrovaný přímo na rám kola. Při jeho použití dochází ke znehybnění zadního kola. Kolo je tedy možné odnést. V kombinaci s plug-in lankovým zámkem poskytuje rámový zámek velmi vysokou míru ochrany jízdního kola.

Skládací zámky

Jedná se o kompromis mezi „U“ zámky s vysokou mírou bezpečnosti a dobře skladnými lankovými zámky. Praktický skládací zámek lze uchytit na šrouby rámu určené na držák láhve. Ve složeném stavu jsou velmi kompaktní, díky tloušťce materiálu zároveň velmi odolné.

Délka zámku

Zámky se vyrábí v různých délkách. Od délky zámku se odvíjí počet kol, které je možné jedním zámkem zabezpečit. Délka do 80 cm: ⁠⁠zamknutí 1 kola, 80 –110 cm: 2 kola najednou, 110 cm a více: až 3 kola najednou.

Úkolem všech zámků na kolo je krádež zloději co nejvíce znepříjemnit a prodloužit. Čím víc práce dá zloději zámek překonat, tím je větší pravděpodobnost, že bude vyrušen nebo svou snahu vzdá. V každém případě platí, že je lepší alespoň nějaké zabezpečení než žádné. Proto neváhejte a pořiďte si nový zámek na kolo co nejdříve!