Jak být ve tmě dobře vidět

Dny se nekompromisně krátí a může nastat období, kdy se kvůli každodenním povinnostem k běhu za světla zkrátka nedostanete. A je jedno, jestli ráno nebo večer. Není však důvod ukládat běžecké boty k zimnímu spánku, přerušovat běžeckou přípravu nebo přijít o ten čas, který věnujete sami sobě. Někteří si dokonce běh za tmy vyloženě užívají. Má totiž své kouzlo, svoji atmosféru, tak proč tomu nedat šanci?

Veronika Počtová
12/09/2023
Rada

S opatrností nejdál doběhnete

Pokud se rozhodnete běh za tmy přece jen vyzkoušet, je potřeba dbát opatrnosti. Myslete nejen na své bezpečí, ale i na bezpečí ostatních. Určitě nechcete nepříjemně překvapit pejskaře, cyklistu nebo řidiče. Ani nechcete zakopnout o obrubník, kořen nebo si zvrtnout kotník o výmol. Ve tmě na běžce čeká více nástrah než za bílého dne. Se správným vybavením a zvýšenou dávkou opatrnosti se však není čeho bát.

Vidět a být viděn, to je oč tu běží

Vše záleží na tom, kde se budete pohybovat. Ve městě bude velmi pravděpodobně svítit pouliční osvětlení, takže na cestu jakž takž uvidíte, ale na druhou stranu dost možná budete přebíhat nějakou silnici. V lese naopak nehrozí, že by vás neviděl řidič automobilu, budete ale zase potřebovat silnější osvětlení, aby vás nepřekvapila nerovnost terénu. Jistě víte předem, kde budete běhat, a někdy se na vaší trase jistě vystřídá silnice s parkem, lesem a podobně. Proto se vybavte tak, abyste nejen sami viděli, ale také byli vidět.

Vidět: čelovky a svítilny

Na osvětlení cesty před sebou máte na výběr z čelovek či svítilen na hruď nebo pas. Jakou variantu zvolíte, záleží nejen na osobních preferencích, ale také na tom, kde se budete pohybovat. Mnoho lidí si pochvaluje svítilnu s tím, že na rozdíl od čelovky nikde netlačí ani jinak neomezuje. Mějte však na paměti, že svítilna svítí pouze před vás. Není tak vhodná do členitého terénu. Skvěle poslouží například na rovné silnici či cyklostezce, kde nejsou žádné výmoly. Svítilny mají navíc slabší výkon než čelovky, osvítí cestu 10 až 30 m před vámi.

Čelovka má tu výhodu, že svítí tam, kam se díváte. Máte tak přehled o nástrahách terénu, ať už se jedná o nerovnosti na silnici, kameny, kořeny či větve. Čelovky mohou (dle typu a režimu) osvítit cestu až více než 100 m před vámi. U čelovky je velmi důležité, aby dobře držela. Neměla by sklouzávat, ale ani tlačit. Výhodou může být popruh vedoucí přes temeno hlavy, který zabraňuje posunutí a čelovka tak lépe drží. Rozhodně si dopřejte ten čas a popruhy utáhněte tak, aby vám to vyhovovalo. A před samotným vyběhnutím se ujistěte, že čelovka opravdu svítí! Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení. Kromě předního světla jsou některé čelovky vybaveny i červeným světlem na týlu, čímž se dostáváme k dalšímu bodu –⁠ být vidět.

Být viděn: světla, reflexní prvky, oblečení

Kromě pro vás dobré viditelnosti je důležitá také vaše viditelnost pro ostatní. Je třeba zamyslet se nad tím, jak zajistit, aby vás vždy zavčasu viděli ostatní. Opět bude záležet na tom, kde se budete pohybovat. Víte, že podle zákona jste povinni být při pohybu za snížené viditelnosti mimo obec a při pohybu po neosvětlené vozovce v obci vybaveni reflexními prvky? Běžecké oblečení má na sobě často drobné reflexní prvky v podobě loga nebo drobných proužků, případně může mít i speciální potisk, který je vidět na umělém světle.

V případě, že vaše oblečení takovými prvky nedisponuje, zvolte reflexní pásek nebo blikačku. Toto však berte jako minimum. Pokud se budete pohybovat po silnici, je na místě použití reflexních kšand nebo reflexní vesty. V neposlední řadě je dobré zvolit i světlé oblečení, které díky své barvě a reflexním pruhům zaručuje viditelnost ve dne i v noci.

Na výběr máte tedy z několika možností. Určitě si najdete ideální variantu, která vám bude vyhovovat. Tma už vás nepřekvapí a ani vy ve tmě nikoho nepřekvapíte. A třeba to kouzlo běhu za tmy také objevíte.