Discgolf: Spojení létajícího talíře a golfu

V minulém díle jsme si pověděli něco o frisbee a základech k výběru správného disku. V následujících dvou dílech se zaměříme na velmi populární discgolf. Řekneme si třeba, co je to za disciplínu, jak se hraje a jaké máme typy discgolfových disků.

Ultimo Frisbee shop
26.4.2024
Představení sportu

Co je discgolf?

Discgolf je atraktivní sportovní disciplína a stále více oblíbená volnočasová aktivita. Jedná se o obdobu klasického golfu – místo holí a míčků se používají speciální létající disky (frisbee), místo jamek pak speciální koše na discgolf. Frisbee golf, jak je také někdy tento sport označován, vznikl v 70. letech v USA a od té doby získal již statisíce příznivců po celém světě. Discgolf je nenáročný rekreační (ale i profi) sport, který se naučíte hrát poměrně rychle.

Jak se discgolf hraje?

Cílem hry je, stejně jako v golfu, dokončit hřiště co nejmenším počtem hodů. Disk se hází z určeného výhoziště na cíl – jamku, která je zpravidla tvořena discgolfovým košem. Obvyklá délka jedné jamky bývá 50–150 metrů a průměrný hráč by ji měl běžně dokončit třemi hody (záleží na tzv. paru jamky). Po prvním výhozu hráč pokračuje z místa, kam disk dopadl, a takto hází, dokud se netrefí do koše.

Hřiště bývají navržena tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře či vodní plochy, a ukázali svoje schopnosti házet různé hody. Vítězem se stává hráč, který dokončí celé hřiště (nejčastěji sestávající z 9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.

Výbava na discgolf

Oproti klasickému golfu nepotřebujete k frisbee golfu drahé vybavení. Do začátku vám vystačí jeden disk, který pořídíte už od cca 300 Kč. Nemusíte být členem žádného klubu a většina hřišť je přístupná naprosto zdarma. Můžete tak začít opravdu hned a prakticky zadarmo.

Na discgolf se používají zpravidla plastové disky o průměru 20–22 cm a hmotnostech od 130 do 180 g. Stejně jako se v klasickém golfu používají různé hole, také v discgolfu záleží na výběru disku. Některé létají rychle a daleko, další pomalu a rovně a jiné se používají na dohazování.

Kde se discgolf hraje?

Discgolf můžete hrát víceméně všude, kde je dostatek místa a vhodný terén. Ideální jsou větší městské parky nebo příměstské oblasti s volnými, křovinatými i stromy porostlými plochami. Hřiště na discgolf často najdete v zámeckých parcích, lesoparcích, na lyžařských svazích, ale i v lázeňských či hotelových komplexech a podobných rekreačních areálech. Terénní překážky na hřišti, např. různé kopečky, stromy, rybníčky či potoky jsou vítaným zpestřením hry.

Ve světě již existují tisíce discgolfových hřišť s pevně instalovanými koši. Nejvíce, okolo pěti tisíc, se jich nachází v USA, kde se discgolfu věnují desítky tisíc lidí. V Evropě jsou nejdále skandinávské země a v našem regionu je na tom s hřišti nejlépe Německo a Česká republika. U nás se nachází již přibližně 150 hřišť s obvykle 9 až 18 pevně umístěnými koši a další stále rostou.

Pro koho je discgolf vhodný?

Jednoduše pro každého. Discgolf je ideální sport na nedělní odpoledne pro celou rodinu. Bez problému jej mohou hrát malé děti i jejich prarodiče. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku ani fyzické zdatnosti. Dokonce nepotřebujete ani discgolfové hřiště, stačí si jen zvolit cíle ve vhodné vzdálenosti a můžete začít soutěžit.

Jako rekreační sport v sobě frisbee golf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou, pomáhá člověku držet se v kondici a odreagovat se od starostí všedních dní. Discgolf je také finančně nenáročný. Kromě disku nepotřebujete žádné další vybavení. Vstup na 95 % všech hřišť v ČR je bezplatný.

Typy discgolfových disků

Základní rozdělení discgolfových disků

Stejně jako golfisté používají různé hole pro různé typy úderů, discgolfisté používají celou řadu disků, které se liší svými letovými vlastnostmi. V tomto článku si ukážeme to nejzákladnější rozdělení discgolfových disků, a to dle typu disku. Discgolfové disky obvykle dělíme do čtyř základních kategorií, které se liší zejména délkou doletu.

Puttery (často také Putt and Approach)

Putter je disk, který se používá na dohazování do koše (puttování), nebo na kratší příhozy (approach). Jsou jednoduše ovladatelné, létají zpravidla rovně a ne moc daleko. Putter, oproti driveru, na konci letu téměř nezatáčí doleva (pro backhand pravou rukou). Na dohazování do koše se typicky používají puttery v základních plastech, protože se dobře drží a disky se na krátké vzdálenosti tolik neopotřebovávají. Pokročilí hráči používají puttery (většinou v lepším plastu) i na delší hody, kdy potřebují, aby disk letěl opravdu rovně a přesně.

Co se týče konstrukce, puttery mají zpravidla vysoký a úzký rim (zahnutý okraj disku). Díky tomu dobře padnou do ruky, ale na druhou stranu jsou méně aerodynamické a nedoletí tak daleko jako ostatní typy disků.

Midrange disky

Midrange je disk určený na střední vzdálenosti. Je rychlejší než putter a dolétne tedy dále. Stále se však lehce ovládá a letí rovněji než driver. Konstrukce disku je relativně podobná putteru (vysoký profil a úzký rim, který je však tvarovaný více aerodynamicky), a midrange disky proto obvykle taktéž padnou skvěle do ruky. Rovný midrange je ideální disk pro začínající hráče, jelikož se dobře ovládá, je vhodný pro široké spektrum hodů a díky delšímu doletu je univerzálnější než putter. U profesionálních hráčů můžeme běžně vidět házet midrange disky více než 100 metrů daleko a přitom naprosto rovně.
Drivery

Drivery jsou disky určené k hodům na ty nejdelší vzdálenosti. Driver je často první disk, který hráč hází z výhoziště, tedy na začátku jamky (ale záleží samozřejmě na délce a technické obtížnosti jamky). Drivery se pak ještě dělí podle délky doletu a ovladatelnosti disku na:

Fairway drivery

Fairway driver (někdy také control driver) je disk na dlouhé vzdálenosti, který je pomalejší a lépe ovladatelný (a tedy přesnější) než distance drivery. Oproti svým rychlejším kolegům mají zpravidla užší rim, jsou stabilnější a létají rovněji. S rychlostí 6–9 se jedná o dobrý kompromis mezi midrange diskem a distance driverem. Pokud jste začátečník, rozhodně sáhněte nejprve po fairway driveru.

Distance drivery

Distance driver je disk na dlouhé vzdálenosti s rychlostí typicky 10–15. Jedná se zpravidla o hodně ploché disky s širokým rimem, které ve většině případů nedokážou letět tak rovně jako výše popsané typy. Velká rychlost znamená dlouhý dolet, ale to jen v případě, že už jste pokročilejší hráči a máte zvládnutou techniku hodů.

Distance driver potřebuje získat velkou počáteční energii k tomu, aby nabral dostatečnou rychlost a letěl tak, jak má. V opačném případě se ihned po vyhození začne stáčet doleva (v případě pravorukého backhand hodu) a skoro nikam nedoletí. Pokud tedy neumíte hodit pomalejší disk dál než cca 50 metrů, distance driver kupovat zatím nedoporučujeme, i když vás to jako začátečníka bude pravděpodobně lákat.

Nyní už víte, co je to discgolf a pravděpodobně i tušíte, zda by vás tato sportovní disciplína mohla bavit. Orientujete se také v typech disků, avšak abyste si vybrali ideální disk, bude třeba se přece jen dozvědět trochu více. V příštím díle našeho Frisbee rádce vše potřebné probereme!