Cvičení na rotopedu 1/3: Šetrné, ale efektivní!

Rotoped je fitness stroj vhodný prakticky pro každého, kdo se chce udržet ve formě. Jelikož při cvičení na rotopedu nedochází k tělesným otřesům, může na něm cvičit kdokoliv bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici. Rotoped se dokonce využívá i v rehabilitaci za účelem zlepšení kondice a posílení a obnovení hybnosti končetin. To, že při cvičení nedochází k otřesům, ale neznamená, že cvičení není účinné. Můžete měnit zátěž, délku tréninku nebo intenzitu. V prvním ze série článků se společně podíváme na to, co všechno při tomto druhu pohybové aktivity posilujete.

Lenka Wolfová
21/06/2021
Tip

ZDRAVÉ TĚLO A SRDCE

Domácí rotopedy se řadí do skupiny kardio strojů, což znamená, že cvičení na nich pomáhá budovat vytrvalost a posilovat srdce. Jak? Při pravidelné kardio aktivitě si vaše srdce zvyká na námahu. Díky tomu se snižuje klidová srdeční frekvence a srdce se tak méně opotřebovává. Po dvou až třech měsících cvičení se tak můžete dostat do formy. Myslete na to, že silné srdce je jedním z klíčů k dlouhověkosti!

Kromě posilování srdce si také celkově pozitivně ovlivňujete krevní tlak a tím si postupně můžete zajistit lepší funkci krevního oběhu. Nemusíte se tedy tolik obávát těžkých nohou a namodralé kůže na dolních končetinách. Myslím si, že už toto jsou dostatečné argumenty, proč začít s tímto druhem cvičení. Je toho ale ještě mnohem víc! Cvičení na rotopedu také přispívá ke zvýšení kapacity plic a tím pádem k lepšímu dýchání. Pokud tedy máte pocit, že i při běžných aktivitách se velice rychle zadýcháváte, rotoped pro vás bude skvělou volbou, která vám pomůže ke zlepšení. Uvidíte, že brzy vyjdete schody, aniž byste měli pocit, že jste právě uběhli maraton.

PEVNÁ STEHNA, HÝŽDĚ A LÝTKA

Chcete mít pevné svaly, zejména pak na stehnech a hýždích? Hledáte cvičení zaměřené právě na partie dolních končetin? Pokud ano, s rotopedem nemůžete šlápnout vedle. Není to nejspíš žádné překvapení, ale při šlapání na kole i rotopedu zabírají nejvíce právě svaly dolních končetin, zejména pak svaly na stehnech – čtyřhlavý sval na přední částí stehna a tzv. „hamstringy” na zadní části. Ty zajišťují pohyb v koleni a v kyčli a tím umožňují plynulé šlapání. Cvičením se tyto svaly budou zpevňovat a zároveň získají i na síle. Výsledky mohou být znatelné již po velmi krátkém období pravidelného tréninku.

Další dobrou zprávou je, že při jízdě na rotopedu zabírají i hýžďové svaly. Nemusíte denně vyšlapat několik desítek pater a tisíce schodů. Stačí hodinka na rotopedu a jste svému cíli zase o něco blíž. Nejvíce se tyto svalové skupiny zapojují v pozici tanečnice, tedy při šlapání ve stoje. Stačí tuto pozici držet několik minut v průběhu každého tréninku a brzy pocítíte rozdíl. 

Třetí partií dolních končetin jsou lýtka, u kterých se zejména ženy bojí, aby při této aktivitě příliš nenabyla na objemu. Není čeho se bát, abyste měla lýtka jako profesionální cyklistka, k tomu je potřeba opravdu hodně intenzivního tréninku a nespočet naježděných kilometrů. Avšak jejich zpevnění a větší síle při záběru se nejspíš nevyhnete. A to je dobře, zejména pokud se chcete neustále posouvat, zlepšovat, jezdit rychleji a s vyšší intenzitou.

POSILOVÁNÍ BŘIŠNÍHO SVALSTVA

Svalovou skupinou, do které byste to třeba neřekli, že se také zapojuje při jízdě na rotopedu, je oblast trupu a břišní svaly. Díky nim držíte své tělo ve vzpřímené pozici. Pokud máte v této oblasti nějaké dysbalance, může to mít za následek bolesti zad a v případě nesprávného pohybu se můžete i snadněji zranit. Při cvičení na rotopedu se proto snažte mít břicho vždy zpevněné: nejen, že tím zlepšíte celkové držení těla, ale můžete získat i pevné ploché bříško a mezi námi, kdo by to nechtěl, že? Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, návod je snadný: zvyšujte si zátěž. Samozřejmě ne naráz. Obzvlášť pokud začínáte, musíte přidávat postupně. I malé kroky vpřed jsou pohyb dopředu!

PEVNĚJŠÍ PAŽE

Poslední partií zapojující se do celého cvičení na rotopedu jsou paže. Samozřejmě zátěž je pro ně mnohem menší než na dolní končetiny, ale i ruce pracují, a to tím, že drží řídítka. Důležité jsou zejména v již zmiňované pozici tanečnice, kterou doporučuji, pokud si chcete zvyšovat výkonnost. 

V neposlední řadě nezapomeňte, že samotné cvičení není vše. K celkové kondici přispívá i vyvážená strava a zdravý životní styl. To mějte vždy na paměti, i když zrovna necvičíte.

OMEZENÍ VZNIKU CELULITIDY

Celulitida je často tabu, řeší ji ale většina žen. Důvodů existuje několik: hormony, špatné návyky, zadržování vody, špatná cirkulace krve, genetika… Není lehké se celulitidy definitivně zbavit, ale jsou zde možnosti jak ji určitým způsobem zmírnit.

Především je důležité dodržovat zdravou životosprávu a dostatečně pít. Jinak nebude mít cvičení takový efekt. Při cvičení na rotopedu je pohyb zaměřen primárně na spodní část těla, což je také partie, kde se celulitida vyskytuje nejčastěji. Právě proto je cvičení na rotopedu ideálním spojencem v boji proti tomuto nepříjemnému pomerančovému vzhledu kůže. Při šlapání totiž podporujete svalové napětí, což zlepšuje celkovou cirkulaci krve.

Není však třeba cvičit každý den. Zaprvé je zde velké riziko, že nastavené tempo nevydržíte, ztratíte motivaci a s cvičením přestanete a zadruhé svaly potřebují nejen cvičení, ale také regeneraci. Obecně se doporučuje ze začátku cvičit třikrát týdně po dobu 45 minut. Pusťte si ke cvičení oblíbenou hudbu, podcast nebo seriál! Díky vašemu úsilí se tělo začne postupně formovat!

HUBNUTÍ

Pokud vaším hlavním cílem je především hubnutí, jistě jste narazili na různé zázračné diety. Chcete radu? Pryč od toho. Zdravá, pestrá a vyvážená strava je důležitá, ale dlouhodobé hladovění a tyto způsoby hubnutí nejsou dlouhodobě udržitelné. Spíše svému organismu škodíte a mohou vám i chybět důležité živiny. Nejlepší a nejzdravější cestou jak zhubnout, je kombinace již zmíněného vyváženého jídelníčku a cvičení

Cvičení na domácím rotopedu patří mezi vhodné aktivity pro hubnutí. Spojuje se v něm kardio i posilování. Samozřejmě pokud chcete optimální výsledky je třeba cvičit podle určitého plánu. HIIT, což je vysoce intenzivní intervalový trénink, je nejlepší způsob, jak spálit maximum kalorií. Při takovém tréninku se střídají intervaly o vysoké a nízké intenzitě cvičení. Jen pro představu: při takovém tréninku se lze dostat až na 500 spálených kcal za hodinu. 

Pokud jste si mysleli, že při jízdě na rotopedu zapojujete pouze stehna a lýtka, teď už víte, že je toho mnohem víc. Již znáte všechny přínosy této kardio aktivity a nezbývá než přizpůsobit trénink vašim cílům. Ve druhém díle se podíváme na 4 rady, jak si při cvičení udržet motivaci nebo jak se zaměřit na zlepšení vaší vytrvalosti!