Co s sebou na lezeckou stěnu

Lezení je stále populárnější a díky velkému množství lezeckých stěn si jej v dnešní době může vyzkoušet opravdu každý. Jednotlivci, páry, skupiny přátel nebo rodiny s dětmi. Ať už chcete sami na boulder nebo s rodinou na stěnu s lanem, máme pro vás rady, co si s sebou zabalit, abyste si čas strávený lezením mohli v pohodlí a bezpečí užít.

Alena Kadlčíková
10.4.2024
Rada

Pohodlné oblečení

Pokud se chystáte na stěnu, určitě si na sebe oblečte něco pohodlného. U lezení je třeba mít velký rozsah pohybu a oblečení by vás rozhodně nemělo jakkoliv omezovat. Kromě speciálního lezeckého oblečení si na sebe můžete vzít jakýkoliv sportovní oděv, který je dostatečně pružný.

V případě, že se chystáte na lano, doporučujeme zvolit lezeckého kalhoty s nohavicemi dostatečně dlouhými na to, aby sahaly až pod spodní okraj nohaviček sedáku. Pokud si oblečete příliš krátké šortky, při pádu či odsednutí může dojít k odření stehen nebo třísel. U lezkyň jsou velmi oblíbenou volbou legíny různých délek. Jsou příjemné, nijak neomezují v pohybu, nezavazí a nezachytávají se o chyty. Pro příznivce volnějšího oblečení existují také volné lezecké kalhoty nebo stylové lezecké džíny. Tričko nebo tílko zvolte podle toho, co je pro vás příjemné, jaká je na stěně teplota nebo třeba jak vám ladí se zbytkem vybavení.

Lezecké boty

To, co kromě vaší síly a dovedností nejvíce ovlivní, jak se vám poleze, jsou bezesporu správné boty. Lezecké boty, neboli lezečky, jsou speciálně navrženy tak, aby lezcům umožnily stát i na těch nejmenších stupech na skále nebo stěně a zdolávat tak ty nejtěžší úseky lezeckých cest. Mají přilnavou gumovou podrážku, těsně obepínají chodidlo a jejich tvar zaručuje, že se můžete přidržovat u stěny špičkou nohy, nebo k postupu použít třeba patu. V dnešní době jsou dostupné modely pro začátečníky, pokročilé i profesionální lezce. Různé typy bot se liší tvarem kopyta, materiály použitými při výrobě i systémy zapínání. S výběrem vám poradíme v našem článku Jak vybrat lezečky.

Pytlík na magnézium

Bouldristé, vytrvalostní lezci i rychlolezci mají jedno společné, a lezecký styl to rozhodně není. Začátečníkům, pokročilým lezcům i profesionálům se potí ruce. Nejlepším přítelem každého lezce jsou lezečky a pořádná zásoba „maglajzu“. Magnézium absorbuje vlhkost, a tím usnadňuje držení chytů. Existuje tekuté magnézium, které si lezci mohou namazat na ruce před tím, než začnou lézt. „Tekuťák“ nejčastěji používají bouldristé. Jeho účinky jsou totiž jen krátkodobé a v dlouhých cestách je třeba magnézium aplikovat vícekrát. Nejčastěji je proto možné setkat se s magnéziem v prášku. To nasypete do speciálního pytlíku, který si pomocí pásku připnete okolo pasu, a můžete „mágovat“ o sto šest. Oba dva typy magnézia lze dle libosti kombinovat.

Zpocené ruce v kombinaci s velkým množstvím magnézia znamenají zašpiněné chyty. Pokud chcete potěšit lezce, kteří budou cesty zkoušet po vás, přibalte si s sebou do batohu také speciální kartáček na čištění chytů. Po pokusu chyty pořádně očistěte a připravte cestu pro ostatní.

V případě, že míříte na boulder, váš seznam tady končí. Vždycky je samozřejmě dobré vzít si s sebou pomůcky na zahřátí svalů a šlach, vodu a případně tejp nebo jiné vybavení na bolavé lezecké ruce. Vyrážíte-li ale na stěnu s lanem, čtěte dál!

Úvazek

Sedací úvazek, neboli sedák, patří k základní výbavě každého lezce. Slouží k navázání na lezecké lano a zajišťuje bezpečnost i pohodlí při zdolávání všemožných vrcholů. Existuje mnoho rozličných typů úvazků, lezecké sedáky vhodné k lezení na umělé stěně jsou lehké, odolné a většinou mají menší množství materiálových poutek. Ta jsou totiž potřeba hlavně v případě, že na sedáku musíte nést velké množství materiálu (expresek a karabin), který na stěně nevyužijete. Malé děti, těhotné ženy nebo lezci s různými handicapy by měli při lezení používat celotělové úvazky, které zaručují dostatečnou oporu v oblasti zad a zabraňují otočení vzhůru nohama v případě pádu. O různých typech lezeckých sedáků si můžete přečíst v našem článku Jak vybrat sedák.

Jistítko a karabina

Při lezení na laně se neobejdete bez jistítka. Existuje nepřeberné množství nejrůznějších jisticích systémů. Některé modely jsou vhodné k jištění, slaňování i dobírání druholezce, jiné umožňují pouze jištění. Dají se rozdělit do 2 kategorií: manuální a poloautomatické. Nejuniverzálnějším manuálním jistítkem je bezpochyby tzv. kyblík. Na stěnách i na skalách je ale stále častěji možné se setkat s různými poloautomatickými jisticími systémy. Ty jsou navrženy tak, aby se v nich lano při zatížení samo zablokovalo a zastavilo.

Manipulace s jistítky všech druhů vyžaduje specifické znalosti a zkušenosti. Pokud si nejste jistí, jaké jistítko si vybrat nebo jak s ním zacházet, neváhejte se zeptat prodavače nebo personálu lezecké stěny. Než se na stěnu vydáte sami, doporučujeme vám zaplatit si seznamovací kurz, na němž vám instruktor vysvětlí, jak se jistítko a ostatní vybavení používá.

Lano

Existují různě vysoké vnitřní lezecké stěny. I na těch nejnižších, na nichž se délka cest pohybuje okolo 8 metrů, budete potřebovat lezecké lano.

Dynamická lana určená k indoorovému lezení mají speciální oplet, díky němuž jsou odolnější při intenzivním lezení na stěně. Délka tréninkových lan se pohybuje okolo 30 metrů. Na lezení uvnitř si s sebou samozřejmě můžete vzít i „klasické“ lano ze skal. Přemotávání 80 metrů vás ale může unavit víc než kdejaká rozlezová cesta!

Občerstvení

Lezení je fyzicky náročná aktivita, při níž je důležité doplňovat tekutiny a energii. Po náročných pokusech v jednotlivých cestách odpočívejte a nezapomeňte pít vodu nebo třeba iontové nápoje. Můžete si také přibalit energetickou tyčinku nebo jinou svačinu. Součástí zázemí naprosté většiny lezeckých a boulderingových stěn je také bar nebo restaurace, v níž si můžete občerstvení koupit přímo na místě.

Lezečky, sedák, jistítko i magnézium je možné téměř na všech stěnách zapůjčit. Pokud vám ale lezecký sport učaroval a chystáte se chodit pravidelně, určitě se vyplatí investovat do vlastního lezeckého vybavení. Nebojte se vyzkoušet si různé modely a vybrat si takové kousky, které vám budou naprosto vyhovovat. Ovládnutí správné lezecké techniky trvá týdny, měsíce nebo i roky. Nezapomeňte si s sebou proto na stěnu vzít také pozitivní přístup a otevřenou mysl. Lezecká komunita je známá svou přívětivostí a na stěnách i na skalách vládne přátelská atmosféra. Kdykoliv si tedy s něčím nebudete vědět rady, neváhejte se zeptat a přiučit se od zkušenějších lezců.