BEZPEČNOST PŘI ŠNORCHLOVÁNÍ A POUŽÍVÁNÍ MASKY EASYBREATH

Léto s sebou přináší možnost objevit a vyzkoušet si spoustu vodních sportů, ke kterým se během zbytku roku v některých oblastech nejspíš nedostanete. Můžete vyzkoušet různé varianty surfování, například kitesurfing nebo windsurfing či objevovat podvodní svět. Na to však potřebujete potřebné vybavení. Hloubkové potápění je jiná kapitola, tam potřebujete nejen vybavení, ale také nějaké zkušenosti nebo odborné vedení. Avšak příjemnou a velmi atraktivní variantou může být šnorchlování. K tomu vám postačí šnorchl a potápěčská maska a můžete pod vodu! Využít můžete také velmi praktickou šnorchlovací masku Easybreath. Ačkoliv je tato podvodní aktivita jednodušší odnoží hloubkového potápění i zde je několik důležitých pravidel a zásad, které je potřeba dodržovat pro zajištění bezpečnosti. Podívejme se na ně!

Tým Subea
16.8.2023
Rada

Bezpečnostní pravidla při šnorchlování

Šnorchlování je zábavným sportem pro každého, kdo chce objevovat krásy podvodního světa. Jelikož se jedná o činnost, která není provozována v našem přirozeném prostředí, je třeba při ní dodržovat následující bezpečnostní pravidla:

1) Nechoďte šnorchlovat, pokud máte nějaké přetrvávající respirační nebo kardiovaskulární potíže, např. zápal plic, astma, vysoký/zvýšený krevní tlak (hypertenze), srdeční onemocnění nebo anginu pectoris apod. V případě jakýchkoliv pochybností či dotazů se obraťte na svého praktického lékaře.

2) Dýchání skrze šnorchl je náročnější než samotné plavání. Pokud se cítíte unaveni, těžko se vám dýchá nebo se vám točí hlava, vynořte se, sundejte si masku a vylezte z vody.

3) Nikdy nešnorchlujte sami, vždy šnorchlujte s další osobou.

4) Dávejte pozor, jak daleko plavete a myslete na vodní proudy, zpáteční cesta může být vyčerpávající.

5) Opakovaný trénink nasazování a sejmutí masky před použitím může pomoci předejít zranění a úmrtí.

6) Před šnorchlováním zkontrolujte stav moře a podmínky na šnorchlování. V závislosti na počasí se chraňte před chladem či sluncem.

7) A samozřejmě se nikdy nedotýkejte mořské fauny či flóry.

Když se vydáváte objevovat podmořský svět, dejte vědět blízkým, kam se chystáte, a informujte je o svém návratu.

Správné nastavení a kontrola masky

Vždy před použitím zkontrolujte nejen svoji masku Easybreath, ale i masku vašich dětí.

1. Vezměte šnorchl do ruky a pohybujte s ním zleva doprava. Plovák (volná část uvnitř šnorchlu) by se měl bez problému hýbat.

2. Zkontrolujte, že vnitřní těsnění kolem masky není poškozené a je pevně uchycené v rámu masky.

3. Maska na obličej přiléhá.

3. Zkontrolujte, zda jsou přítomny všechny ventily, zda nejsou deformované a zda jsou pevně přitlačeny k vnitřnímu těsnění (dva ventily se nachází nad nosní částí a jeden pod bradou nebo pusou).

4. Používejte vždy pouze se šnorchlem připojeným k masce.

5. Ujistěte se, že velikost masky je správně přizpůsobena vašemu obličeji, a že nedochází ke kondenzaci v oblasti očí.

Co dělat v případě kondenzace?

Pokud dojde ke kondenzaci uvnitř masky ve výši očí, doporučujeme vám znovu zkontrolovat výše popsané kroky, znovu upravit masku a zkontrolovat, zda je velikost masky přizpůsobena vašemu obličeji. Pokud problém přetrvává, masku nepoužívejte a kontaktujte nejbližší prodejnu Decathlon.

Vybavení na šnorchlování – maska

Při šnorchlování můžete narazit na mnoho překážek: dýchání se šnorchlem není přirozené a náustek může někomu připadat nepohodlný a nehygienický. Šnorchlovací maska zase zužuje zorné pole, navíc se zorník může zamlžit, a tak brání čistému výhledu na krásy podmořského světa.

Tým značky Subea vzal vše výše uvedené v potaz a v roce 2014 přišel s revolucí ve šnorchlování: jednalo se o první celoobličejovou masku na světě, která umožňuje přirozený rozhled a dýchání pod vodou jako na souši. Maska Easybreath od značky Subea je vhodná pro celou rodinu: pro děti od 6 let až po dospělé. Nyní existuje kompletní produktová řada na všechna použití: pro uživatele šnorchlující pouze na povrchu až po průzkumníky, kteří se dokážou ponořit až do tří metrů.

Řada šnorchlovacích masek Easybreath

U šnorchlovací masky Easybreath bylo hned několik nápadů! Vzniklo na 30 variant, jejichž společným bodem bylo, aby byly zároveň kryty oči, nos a ústa. Prototyp šnorchlovací masky Easybreath č. 1 byl nefunkčním modelem, který pouze předurčoval koncept celoobličejové šnorchlovací masky.

Po několika prvních testech prototypu č. 2 zaznamenal vývojový tým anomálie způsobené zakřiveným zorníkem, který způsoboval poruchy vidění a vyvolával nevolnost.

U prototypu č. 3 došlo k vylepšení zorného pole. Nahrazením zakřiveného zorníku rovným zorníkem došlo k odstranění nedostatků. Na druhou stranu tato verze stále nevyřešila problém se zamlžováním zorníku.

U prototypu č. 4 se proto týmy zaměřily na proudění vzduchu, aby tento problém vyřešily. K nalezení řešení, které nebrání pohodlnému dýchání ani zornému poli, byla zapotřebí řada úprav. Tento 100% funkční model však ještě neprošel rukama týmu designérů.

Poslední prototyp č. 5 je funkční a obsahuje i finální designové řešení. V rámci této verze byl propracován a následně schválen design zorníku charakteristický pro masku Easybreath a další estetické detaily. Má stejné vlastnosti jako výrobky v naší nabídce (tedy varianta č. 6).

Pro zajištění jedinečného a bezpečného zážitku pod hladinou je zapotřebí provést řadu testů. Easybreath je šnorchlovací maska, díky níž můžete při šnorchlování dýchat a mít stejný rozhled jako nad hladinou. V současné době neexistuje žádná specifická norma pro masky na šnorchlování. Pro zajištění vaší bezpečnosti při šnorchlování proto spoléháme na náročné testy v našich partnerských laboratořích (INPP, IRBA, CRITT, Sport controle, DAN).

Ochrana očí je schvalována na základě normy pro potápěčské masky EN16805 a nařízení OOP (osobní ochranné prostředky) 2016/425. Respirační úsilí měříme na základě normy pro šnorchlování EN1972 čl. 3.4, a tak snižujeme rizika imerzního plicního edému, ke kterému může dojít při jakékoliv vodní aktivitě.

A konečně, abychom zajistili, že větší množství vdechovaného CO2 způsobené používáním masky nepovede ke kardiovaskulárním potížím, provádíme pod lékařským dohledem fyziologická měření na testujících ve stresových podmínkách simulujících šnorchlování. V návaznosti na výsledky těchto testů nám naši partneři z řad lékařů potvrdili, že je použití masky Easybreath bez rizika pro každého, kdo netrpí kardiovaskulárními onemocněními (zápal plic, angina pectoris, astma, vysoký krevní tlak, srdeční choroby atd.). Více informací naleznete v návodu k použití.

Vybavení na šnorchlování – sada masky a šnorchlu

Běžně jsme při šnorchlování používá sada masky a šnorchlu. Buďte však opatrní, důrazně se nedoporučuje potápět se s maskou hlavou napřed. I když je zorník vyrobený ze silného skla, vždy je zde riziko, že se roztříští a kousky skla poraní uživatele. Při nasazování masky si dejte pozor, abyste ji ve snaze maximálně zabránit pronikání vody příliš neutáhli, efekt bude opačný, a navíc vás bude maska tlačit.

Při fázi ponoru na nádech se šnorchl naplní vodou. Pro vyfouknutí vody stačí po vyplavání nad hladinu fouknout do šnorchlu. Šnorchl byl měl být po celou dobu umístěn kolmo k obličeji, aby se zabránilo vniknutí vody při šnorchlování v malých vlnách.

VYBAVENÍ NA ŠNORCHLOVÁNÍ – PLOUTVE

Šnorchlovat můžete i bez ploutví, i když poskytují větší pohodlí i bezpečnost. Jsou sice skvělou plaveckou pomůckou, ale pokud je vám ve vodě dobře a nehodláte překonávat příliš velkou vzdálenost, obejdete se bez nich. Boty do vody jsou velmi užitečné k ochraně chodidel při vstupu do vody, například po kamenech. Dávejte pozor, abyste nepoškodili zranitelnou faunu a flóru v těchto ekosystémech.

Šnorchlovací technika

Neexistuje žádná specifická technika šnorchlování. Šnorchlování závisí na vaší pokročilostní úrovni a vašem očekávání. Pokud chcete s maskou Easybreath pozorovat podmořskou faunu a flóru z hladiny, stačí jen splývat a případně udělat pár temp. Pokud se chcete podívat dál od břehu, zašnorchlovat si v masce a šnorchlu, či se dokonce potápět, i to je možné!

Pravidelná údržba

Po každém použití je potřeba věnovat se i správné a pečlivé údržbě vybavení (masky, ploutve i šnorchlu), abyste mohli v klidu a v bezpečí vyrazit na další výpravu za šnorchlováním.

Je to velmi snadné: nejdříve šnorchlovací vybavení opláchněte v čisté vodě a pak jej do ní ponořte, abyste odstranili veškerou sůl. Následně nechte vybavení uschnout na tmavém místě. Pokud používáte šnorchl nebo masku, která má ventil nebo bójku, vždy zkontrolujte, zda ve ventilu není prach či zrnka písku. Veškeré nečistoty by totiž měly vliv na těsnění výrobku.

Provozování sportovní aktivity v přírodě může být jedinečným zážitkem, zahrnuje však i faktory, které mohou ovlivnit váš příjemný zážitek.

Šnorchlování za chladného počasí

Ve vodě vaše tělo rychleji prochladne. Je proto důležité zkrátit dobu pobytu ve vodě a zvolit oblečení, které vás ochrání před chladem, např. neoprenový top či kombinézu. Oblečení by se mělo dobře přizpůsobit vaší velikosti, ale i teplotě vody. Třesete se zimou? Máte modré rty? To jsou známky toho, že byste měli okamžitě vylézt z vody, zejména děti, které jsou méně citlivé na chlad.

Zabraňte teplotnímu šoku

Do vody vstupujte pomalu a postupně, zejména pokud jste předtím trávili čas na slunci. Nejlepším řešením je namočení nejprve krku a pak i celého těla.

Předcházejte křečím a hypoglykémii

Ke svalovým křečím vede mnoho faktorů: nízké teploty, nedostatek spánku, alkoholické nápoje, námaha, nedostatečná fyzická kondice, stres, dehydratace, hlad, nebo dokonce nedostatečné vybavení. Možné křeči zabráníte tím, že se budete pohybovat pomalým pohybem ploutví, přičemž budete dbát na správné provedení pohybu.

Plovací pomůcky a rizika

Plovací pomůcky

Plovací pomůcky jsou vhodné pro děti i uživatele, kteří se při šnorchlování ještě necítí jako ryba ve vodě. Kromě toho je důležité se vždy před každým startem zahřát a na konci tréninku se protáhnout. Při šnorchlování vám doporučujeme vždy zůstávat v blízkosti pobřeží, abyste předešli dalším možným problémům. Stejně jako všechny sporty, i šnorchlování vyžaduje dostatečné energetické zdroje v závislosti na vynaloženém úsilí. Mezi znaky hypoglykémie často patří únava a křeče.

Možná rizika spojená se šnorchlovacím vybavením

Vybavení na šnorchlování je spíše základní. Přesto však existují určitá rizika spojená s jeho nesprávným použitím. Proto je nezbytné, abyste si před prvním použitím řádně prostudovali pokyny k jeho používání.

Přejeme příjemný zážitek!