7 badmintonových úderů pro ovládnutí kurtu

Zvuku badmintonového míčku odrážejícího se od dobře vypletené rakety se nic nevyrovná. Jednou z možností jak posunout své schopnosti zase na vyšší úroveň je trénování jednotlivých úderů. Aby vás v dalších sezónách nic nepřekvapilo, představíme si jednotlivé údery, které v badmintonu existují. Znáte je všechny? Víte, jaký je rozdíl mezi smečí a kraťasem? A odkud se jaký úder hraje? To vše si shrneme v tomto článku!

Ondřej Helar
01/09/2022
Rada

ÚDERY Z PŘEDNÍ ČÁSTI KURTU

Údery se rozdělují podle toho, z jaké části hřiště je odehráváme. Můžeme totiž hrát vpředu u sítě, na středu hřiště anebo badmintonový míček odpálit úplně ze zadní části. Začneme tedy první variantou a tou je sada úderů hraných přímo od sítě: 

Kraťas – první úder, který si představíme, je kraťas. Kraťas je úder hraný v přední části kurtu zpátky do přední části kurtu soupeře. Snažíme se tím soupeře vytáhnout k síti a odkrýt si tak zadní část kurtu soupeře. Kraťasové výměny jsou více typické pro dvouhru, vzhledem k tomu, že při čtyřhře je síť mnohem více pokrytá a každá menší nepřesnost se trestá. 

Výhoz/lob – dalším úderem, který můžeme zahrát u sítě, je lob. Jedná se o úder, který hrajeme zespoda, ideálně až na zadní čáru soupeřova hřiště. Lob můžeme zahrát s různými křivkami letu. Vysoký oblouk hrajeme většinou v případě, že jsme pod tlakem a potřebujeme získat čas na přípravu obranného postavení. Plošší křivku pak hrajeme ve chvíli, kdy chceme soupeře rozhodit a dostat pod tlak. 

Sklep/netkill – dobře provedená smeč či drop málokdy vedou přímo k bodu, ale často tím donutíme zahrát soupeře nepřesný úder na síť, kde výměnu dohrajeme sklepem neboli netkillem. Jedná se tedy o úder hraný u sítě shora dolů potom, co soupeř zahraje na síť nepřesný, vyšší úder a dává nám tím možnost výměnu ukončit. 

Zkuste střídat smeče zahrané k čárám a na tělo soupeře. Místo, které se nejsložitěji brání, se nachází pod pravým ramenem hráče (případně pod levým, pokud hráč hraje levou rukou).

ÚDERY ZE STŘEDU KURTU

Ze středu hřiště se nejčastěji hraje pouze jeden úder:

Drajv – úder hraný ze střední části kurtu, který je typický pro párové disciplíny. Drajv je rychle zahraný úder s plochou křivkou letu. Úder se většinou hraje kolem úrovně ramen a létá těsně nad páskou sítě. Drajvem se snažíme vytvořit nátlak na připravenost soupeře a získat tak ve výměně převahu. 

ÚDERY ZE ZADNÍ ČÁSTI KURTU

Poslední sada úderů, která v badmintonu existuje, se hraje ze zadní části kurtu:

Smeč – každý nejspíš ví, co si pod tímto úderem představit. Smeč je útočný a nejrazantnější úder. Snažíme se dostat soupeře pod tlak a získat tím ve výměně klíčovou výhodu. Častá chyba, kterou hráči dělají, je, že se soustředí především na razanci úderu a nestarají se o jeho umístění. Umístění smeče je přitom zásadní a je mnohdy mnohem účinnější než samotná razance.

Můj tip: Zkuste střídat smeče zahrané k čárám a na tělo soupeře. Místo, které se nejsložitěji brání, se nachází pod pravým ramenem hráče (případně pod levým, pokud hráč hraje levou rukou).

Drop – jedná se o technicky poměrně náročný úder. Drop je úder, který hrajeme v zadní části kurtu ze shora dolů do přední část kurtu soupeře. Cílem takového úderu je soupeře rozpohybovat. Jako u většiny ostatních úderů můžeme u dropu hrát různé křivky. Ve dvouhře se drop často hraje, aby dopadl těsně za síť a soupeře tím víc rozpohyboval. Ve čtyřhře se naopak využívá častěji prudší křivka, aby měl soupeř méně času na přípravu.

Clear – úder hraný ze zadní části kurtu do zadní části kurtu soupeře. Clear se používá převážně ve dvouhře a v párových disciplínách se prakticky nevyužívá. Cílem clearu je většinou rozpohybovat soupeře, dostat ho do zadní části kurtu a uvolnit si tak prostor u sítě. I clear se dá hrát s různými křivkami, přičemž plošší křivku hrajeme většinou v momentě, kdy máme výměnu pod kontrolou a snažíme se soupeře dostat pod tlak. Vyšší křivku pak hrajeme v situaci, kdy se sami nacházíme pod tlakem a snažíme se získat čas na znovuzískání dobré pozice.

V rámci tréninku taktiky a samotné hry je dobré čas od času trénovat i jednotlivé údery. Můžete například na začátku před samotnou hrou nebo naopak na konci tréninku postupně vystřídat všechny typy úderů. Každý několikrát zopakujte na obě strany, tedy vyzkoušejte jak jejich odpal, tak jejich příjem. Pilujte provedení, razanci a umístění úderu tak dlouho, až budou vaše údery vítězné. Trénink dělá mistra!