10 důvodů, proč začít s bojovými sporty

Podstata bojových sportů ani zdaleka netkví v kladném vztahu k násilí či touze zneužívat naučených dovedností proti komukoliv. Studium bojových sportů v sobě nese mnohem více a každému z nás může hodně dát. Nehovoříme zde pouze o asijských bojových uměních, které s sebou mnohdy nesou propracovanou filozofii, jíž se má každý bojovník řídit. Máme na mysli veškeré bojové sporty, ať se jedná o box, krav maga nebo třeba muay thai. Pojďme se podívat, proč je dobré začít s praktikováním bojových sportů!

Šimon Švábík
12/10/2023
Tip
Cvičení bojových sportů s sebou mnohdy přináší i doplňující posilování a protahování celého těla, což ve výsledku prospívá i našemu duševnímu stavu, stejně jako je tomu u kteréhokoli jiného sportu. Ne nadarmo se totiž říká, že zdravé tělo obývá zdravý duch. Avšak je třeba říci, že oproti jiným sportům nás ty bojové přece jen obohacují na více úrovních. Pojďme si to nyní v 10 bodech trochu rozebrat.

1) Disciplína

Bez disciplíny to v bojových sportech moc daleko nedotáhnete. Už při nácviku základních technik je třeba se soustředit, abyste je pochopili a následně takzvaně „do zblbnutí“ nacvičovali, jelikož je třeba, aby každý pohyb přešel do svalové paměti. Každý vynechaný trénink vás přitom vzdaluje od vašeho cíle.

2) Sebevědomí

Bojové sporty jsou zdrojem sebevědomí. Na každém tréninku zjišťujete, že nejste z cukru, a pokud jste napadeni, můžete se ubránit. Zároveň se postupně vytrácí potřeba si cokoliv dokazovat. Když si věříte, nemáte potřebu se s nikým pouštět do ostrých slovních přestřelek, které nikam nevedou, nebo se dokonce s někým „strkat“. Navíc i případný protivník pozná, že vás jen tak nevystraší, a může sice dál křičet a nadávat, ale fyzické konfrontaci se raději vyhne.

3) Fyzická prospěšnost

Bojové sporty patří k fyzicky velmi náročným sportům a představují skvělý workout pro celé tělo. Komplexní posilování a protahování celého těla bývá u bojových sportů naprostý základ. Takže kromě toho, že se učíte účinně bránit, spalujete zároveň tuky a zlepšujete fyzickou kondici.

4) Rozvoj koordinace

Pracujeme s celým tělem a pro bojové techniky je potřeba koordinované spojení pohybu různých svalových partií. Pravděpodobně po prvních trénincích pocítíte i hluboko uložené svaly, o kterých jste možná do té doby neměli ani potuchy.

5) Uvolnění stresu

Bojové sporty patří mezi sporty dynamické. Fyzická aktivita pomáhá s uvolněním stresu, a to v dnešní době, kdy je stres tichým zabijákem, ocení každý. Když „upustíme páru“, jsme schopni druhý den čelit dalším každodenním starostem lépe.

6) Zlepšení mentálního zdraví

Toto koresponduje s výše uvedeným, avšak nemáme na mysli pouze fyzickou stránku věci. Sporty obecně vedou ke zlepšení psychické kondice a stability nálad v každodenním životě. Jelikož se při bojových sportech nejenom pravidelně hýbete a zároveň získáváte sebevědomí, vybíjíte stres i vztek a učíte se novému, budete na sobě pozorovat celkové zlepšení mentálního zdraví.

7) Naučíte se bránit

V podstatě jsme to již zmínili, ale nyní to trochu rozebreme. Při studiu bojových sportů se naučíte lépe rozpoznávat nebezpečné situace a naučíte se, jak v takových chvílích reagovat. Zlepšíte svůj postřeh i reakční dobu a vaše tělo (díky svalové paměti) i hlava bude připravena odpovědět na případný útok.

Nemusíte mít schopnosti útočníka zbít jako hrdina v akčním filmu, ale můžete přinejmenším odrazit útok a útočníka třeba jen na chvíli vyřadit, abyste měli čas na útěk. Útěk ze situace, v níž může být jedna nebo druhá strana vážně zraněna, není aktem zbabělosti, nýbrž pokročilého rozumu.

8) Sociální vazby

Kluby mají často velkou členskou základnu a člověk tak může potkat lidi s podobnými zájmy. Ostatně vás bude spojovat už jen zájem o stejný bojový sport.

9) Celoroční sport

Bojové sporty mají sezonu po celý rok, tudíž se jim můžete věnovat bez přerušení. Otevírací doba tělocvičen nezávisí na aktuálním počasí. Vašemu pokroku tedy nic nebrání.

10) Člověk pozná sám sebe

Při nácviku bojových sportů pracujete s emocemi, tělesnou silou i mentální odolností, takže se člověk o sobě i něco dozví. A poznání sebe sama je jedním ze základů celkového pokroku ve vašem osobnostním vývoji.

Jak vidíte, bojové sporty vás skutečně posunou nejenom fyzicky. Prospějete i vlastní duševní hygieně. Bojové sporty vám pomohou i se sebeovládáním, což se hodí i v běžném životě, a bude se vám lépe dařit třeba i v ostřejších diskusích, protože díky vyššímu sebevědomí jen tak necouvnete. A hlavně vypusťte veškeré obavy a sebezpochybňování z hlavy. Stačí poslouchat trenéra, pracovat a výsledky se dostaví. Pokud vás tento sport zaujal a rádi byste se dozvěděli více a vybrali si jeden z bojových sportů, kterému se budete věnovat, přečtěte si náš článek 6 základních typů bojového umění, ve kterém najdete stručný přehled. Hodně štěstí!