Nepromokavé outdoorové bundy

Nepromokavé outdoorové bundy jsou určeny pro ty, kteří se vydávají ven za nepříznivých podmínek a chtějí být co nejlépe chráněni před deštěm a větrem. Tyto bundy jsou vyrobeny tak, aby nepropouštěly vodu a zároveň umožňovaly odpařování vlhkosti od těla. Design bundy se zaměřuje na volnost pohybu a moderní vzhled. Prohlédněte si také naše zimní outdoorové bundy.
Skip categories and go to listing products Skip categories and go to filters
Muž v dešti v turistické bundě.
JAK VYBRAT TURISTICKOU BUNDU Bunda je nejdůležitější součást vašeho turistického outfitu. Potřebujete ji mít u sebe prakticky celý rok...
2 899 Kč -10%
2 599 Kč
*Od 17. 1. 2023 až do vyčerpání zásob
499 Kč -20%
399 Kč
*Od 17. 5. 2023 až do vyčerpání zásob
2 899 Kč -13%
2 499 Kč
*Od 17. 1. 2023 až do vyčerpání zásob
1 999 Kč -25%
1 499 Kč
*Od 21. 9. 2022 až do vyčerpání zásob
4.5/5 podle 10409 Hodnocení z webu a z prodejen

Nepromokavé outdoorové bundy

Nepromokavé outdoorové bundy jsou nejlepším společníkem do deštivého počasí, ať je jakákoliv roční doba. Tvoří svrchní ochrannou vrstvu oblečení, která má za úkol udržet svého majitele v suchu a teple. Aby však naplno plnila svůj úkol, je třeba neopomenout ani ostatní vrstvy, jako je funkční oblečení z merino vlny, které odvádí pot, či na střední hřejivou vrstvu, kterou může být například outdoorová mikina či péřová bunda.Existují dva základní druhy odolnosti vůči dešti, kterými jsou vodoodpudivost či voděodolnost.

VODOODPUDIVOST VERSUS VODĚODOLNOST

Vodoodpudivost je speciální úprava na svrchní vrstvě materiálu nepromokavé outdoorové bundy, jejíž nevýhodou je, že je pouze dočasná a je potřeba ji pravidelně obnovovat sprejem či jinou formou impregnace. Lze ji také obnovit sušením v sušičce po dobu 10 min na nízkou teplotu. Jak vodoodpudivost funguje? Je to schopnost tkaniny odolávat vodě po určitou dobu. Na povrchu materiálu se při dešti tvoří izolované kapky, které dále stékají, aniž by se vsakovaly. Materiál tak zůstane lehký a prodyšný. Při delším či intenzivnějším dešti však nakonec látka vodou nasákne a promočí se. Do této kategorie zařazujeme například nepromokavé outdoorové bundy se zátěrem. Výhodou těchto produktů je nižší cena, nevýhodou je náchylnost k poškození zátěru (protože jde jen o úpravu vnější vrstvy, nikoliv typ látky) a tím časem ztráta nepromokavosti (které však lze předcházet pravidelnou aplikací impregnace) a také nižší prodyšností materiálu. Pro obnovu impregnace můžete například použít impregnační sprej.

Voděodolnost je vlastně to samé co nepromokavost. Většinou bývá součástí bundy vrstva ze speciální látky –⁠ membrána (například gore-tex), což je umělá tkanina s mikroskopickými póry. Ty jsou příliš malé na to, aby jimi kapka vody prošla, avšak dostatečně velké, aby mohla projít molekula páry. Jinak řečeno, odvádí pot a vlhkost od těla, ale déšť se skrz ni nemá šanci dostat. Díky tomu je nepromokavost trvalá až do konce životnosti výrobku, pokud je výrobek ošetřován správně. V namáhaných spojích však může dojít k opotřebování například na ramenech pod popruhy batohu. Tomuto poškození však lze částečně předcházet pravidelnou péčí o bundu a také pravidelnou impregnací, zvláště po praní. Do této kategorie zařazujeme nepromokavé outdoorové bundy s membránou, které jsou sice dražší, ale jejich výhodou je právě výše zmíněná déle trvající nepromokavost a zároveň mnohem lepší paropropustnost a prodyšnost než mají bundy se zátěrem.

Na závěr je ještě důležité zmínit, že ani bunda z nejlepší membránové textilie nebude plně sloužit svému účelu, pokud nebude mít vodotěsně opatřené i švy. Je tedy důležité nezaměňovat „nepromokavost materiálu“ (látky) s „nepromokavostí výrobku“ (celé bundy včetně švů a zipů). Veškeré naše bundy jsou proto testovány metodou shower–⁠test, která zajišťuje, že je nepromokavý celý výrobek.

CO JE TO VODNÍ SLOUPEC?

Výška vodního sloupce je údaj udávaný v milimetrech, který vyjadřuje schopnost tkaniny či jiného materiálu odolávat tlaku vody. Měří se v laboratořích, kde se na kus materiálu, který má být změřen, položí válec, který se postupně začne plnit vodou. Čím více vody ve válci je, tím více se navyšuje jeho hmotnost a tím pádem i tlak. Výška vody ve válci, kdy ještě nedošlo k průniku skrz materiál, je udávaný vodní sloupec.

dárkovou kartou

Darovat dárkovou kartu