Základní jezdecké vybavení

Zapsali jste sebe nebo své dítě do jezdeckého kroužku? Nebo už za sebou máte první lekci? Gratulujeme, pravděpodobně jste objevili lásku na celý život! Nebo alespoň na několik dalších let. V sedle vás čeká mnoho skvělých zážitků, je ale potřeba se na ně připravit. Prohlédli jste si už nabídku prodejců jezdeckého vybavení a tak trochu se v ní ztrácíte? Všechny ty cizí názvy, zvláštní boty, návleky a kalhoty, co vypadají jen jako dražší legíny… Možná pochybujete, jestli to všechno vážně potřebujete. Rovnou vás uklidním, že nepotřebujete. V tomto článku vám představím základní nezbytné vybavení jezdce, které se vyplatí do začátku pořídit.

Andrea Nádvorníková
26/08/2021
Rada

JEZDECKÁ HELMA

A začnu rovnou tím nejdůležitějším: bezpečností. Ochrana hlavy je při jezdectví naprosto nezbytná. Podle pravidel České jezdecké federace (ČJF) je povinen mít při jízdě na koni jezdeckou bezpečnostní přilbu každý jezdec do 18 let

Na první výcvikovou hodinu vám jistě postačí helma cyklistická nebo na inline brusle, nicméně na pravidelné ježdění doporučuji pořídit si jezdeckou helmu navrženou přesně pro tento sport. Důvod je jednoduchý: mechanika pádu je u každé aktivity jiná, pád z koně není totéž co pád z kola. Jezdecká přilba je připravena chránit hlavu při nárazu z větší výšky a při větší rychlosti. Oproti cyklistické helmě lépe kryje týl a spánkové kosti, které jsou při pádu z koně ohroženy. 

Na trhu jsou dostupné helmy s nastavitelnou velikostí, která se přizpůsobuje pomocí kolečka, nebo helmy s pevným obvodem. Především pro děti se vyplatí „rostoucí“ helma, která bude po určitou dobu růst s nimi. Všechny helmy na našem trhu musí splňovat platné bezpečnostní normy Evropské unie, jinak je nelze vůbec prodávat. Nemusíte se tedy bát, i ta nejlevnější helma musí splňovat nutné požadavky těchto norem a ochrání vás. Dražší modely se liší například použitými materiály, množstvím vnitřního polstrování nebo ventilací.

VELIKOST JEZDECKÉ HELMY

Před koupí helmy je bezpodmínečně nutné ji pořádně vyzkoušet. Helma by měla na hlavě pevně držet i bez zapnutí podbradního řemínku. Můžete provést jednoduchý test: nasaďte si helmu, nezapínejte ji a zkuste se předklonit, zda helma drží a nespadne. Pokud pevně drží, zapněte podbradní pásek a upravte jeho délku. Následně simulujte prudké pohyby do všech stran. Helma by neměla ujíždět do stran ani padat do očí. Pokud jste helmu objednali přes internet, proveďte tuto zkoušku doma s dostatečným předstihem, ne těsně před odchodem do stáje. Pouze správně padnoucí helma může plnohodnotně plnit svou funkci! Pokud se chcete o výběru helmy dozvědět ještě více, doporučuji přečíst si článek Jak vybrat jezdeckou helmu.

OCHRANA PÁTEŘE

Velmi důležitá je kromě ochrany hlavy také ochrana páteře, protože i zde hrozí nejen bolestivé, ale také velmi nebezpečné a dlouhodobé úrazy. Nabízí se dvě možnosti:

Bezpečnostní jezdecká vesta – tato varianta chrání kromě páteře také žebra a klíční kosti. Tvoří jakýsi ochranný štít hrudníku nejen při nárazu o zem, ale také při nešťastném šlápnutí koně. Snadno se stane, že se jezdec po pádu ocitne přímo pod kopyty a kůň nemá žádnou šanci se mu vyhnout. Tím vás nechci strašit, jen chci upozornit, že je nezbytné si uvědomit rizika a důležitost ochranných pomůcek. 

Vesta se na těle upevňuje pomocí suchých zipů, některé modely jsou vybaveny předním zipem pro snadné oblékání. Na vestě bývá vyznačená oblast, zpravidla červeně, do které už by se suchý zip neměl zapínat. V takovém místě je suchý zip jištěn příliš malou plochou a při pádu hrozí rozepnutí vesty. Pokud tedy při zkoušení vidíte velkou červenou plochu, je to znamení, že je třeba zvolit větší velikost. Při zkoušení berte ohled také na délku. Vesta nesmí být příliš dlouhá, protože by se zasekávala o zadní rozsochu sedla, což je jednak nebezpečné a navíc to kazí správný sed. 

Chránič páteře – pohodlnější varianta, která ovšem chrání pouze páteř. Pořád platí, že nějaká ochrana je lepší, než žádná. Páteřák se navíc dá dobře použít také na jiné sporty, například lyžování nebo snowboarding. Ověřte si ovšem, že vaše jezdecká škola umožňuje dětem nosit pouze chránič páteře. Podle pravidel ČJF jsou totiž všichni jezdci do 16 let povinni nosit jezdeckou vestu. 

Jezdeckou výbavu si ukládejte do jedné vyhrazené tašky. Pach stájí je skutečně specifický a intenzivní a z některých kousků už ho nikdy nedostanete. V tašce budete mít vše pohromadě připravené na další lekci a pach stáje se vám nebude šířit po domově.

JEZDECKÉ BOTY

Jezdecké boty neboli perka jsou dalším vybavením, které si pravděpodobně budete muset pořídit mezi prvními položkami. Možná vás napadlo, že pro začátek vám přece na ježdění stačí tenisky nebo holínky. Pro vaši bezpečnost a pohodlí ale rozhodně doporučuji investovat klidně i do těch nejlevnějších perek. Proč opět apeluji na bezpečnost? Při pádu existuje reálná možnost, že se noha zasekne ve třmenu a vyděšený kůň bude jezdce vláčet za sebou. Jezdecká obuv podrážku s nízkým vzorkem a malým podpatkem, žádné nebo krátké tkaničky a přizpůsobený tvar. To snižuje riziko zaseknutí nohy ve třmenu. Boty jsou zároveň vyrobeny z materiálů odolných proti poškození hnojem a močůvkou, takže mají i delší životnost. 

K perkům se standardně nosí návleky na holeně, tzv. minichapsy. Ty mají za úkol holeň zpevnit a chránit ji při pobízení koně před odřením o třmenové řemeny. Určitě je ale nemusíte kupovat hned v začátcích. Dobře je nahradíte i podkolenkami. Nicméně je to věc, kterou doporučuji časem do jezdecké výbavy zařadit. 

Helma, bezpečnostní vesta a jezdecké boty jsou základní trojicí, kterou byste měli pořídit i do úplných začátků, nejen z hlediska bezpečnosti, ale také pohodlí a funkčnosti. Pokud se zaměříme ještě na pohodlí v sedle, doporučuji pořídit další dva kousky výbavy, které však nejsou nezbytné.

JEZDECKÉ KALHOTY

Jezdecké kalhoty, známé pod názvem rajtky, nejsou jen pěkné, ale v sedle plní i důležitou funkci. Při jízdě na koni jezdec intenzivně používá svůj sed: pohybuje pánví, drží se koleny a pobízí lýtkem. Dochází tak k velkému tření a tlaku na vnitřní straně nohou, kde jsou u běžných kalhot silné švy. Rajtky mají tuto oblast hladkou, aby nedocházelo k otlačení a poranění kůže, a navíc jsou vyrobeny z neklouzavých materiálů. Na kolenou a případně i na hýždích bývají doplněny další vrstvou, která zlepšuje kontakt se sedlem. Klasicky jde o umělou kůži nebo silikonový grip. Správnou velikost rajtek poznáte tak, že vám kalhoty těsně přiléhají na kůži, jako je tomu například u sportovních legín. Pokud chcete s výběrem tohoto jezdeckého vybavení poradit více, přečtěte si náš článek Jak vybrat rajtky

JEZDECKÉ RUKAVICE

Jezdecké rukavice nejsou jenom otázkou zimní sezony, ale svou funkci plní během celého roku. Jezdec totiž v dlaních svírá otěže, s jejichž pomocí řídí koně. Rukavice tak nemají pouze funkci hřejivou, ale také ochrannou: chrání dlaně před odřeninami a otlaky při jízdě nebo při práci ve stáji. Oproti jiným rukavicím mají jezdecké rukavice dlaň z odolné napodobeniny kůže nebo potaženou silikonovým gripem. 

Můj tip na závěr: Jezdeckou výbavu si ukládejte do jedné vyhrazené tašky. Pach stájí je skutečně specifický a intenzivní a z některých kousků už ho nikdy nedostanete. V tašce budete mít vše pohromadě připravené na další lekci a pach stáje se vám nebude šířit po domově.

To by bylo do začátku opravdu vše. V obchodech a na e-shopech najdete i další kousky oblečení: mikiny, vesty, bundy a další. Do začátku je ale skutečně nepotřebujete. Naopak si můžete nějaké pěkné tričko nechat jako dárek například k narozeninám. Nic nepotěší milovníka koní víc, než nový kousek do stáje.