Cvičení pro děti 1/2: Jak je motivovat?

Pro malé děti je pohyb velmi důležitý. Nejen že pomáhá udržovat aktivní životní styl a snižuje riziko vzniku obezity a nadváhy, ale také pomáhá udržovat dobré mentální zdraví dětí, snižuje stres, úzkosti a zlepšuje sociální interakci dítěte pomocí neustálého kontaktu s kolektivem a prostřednictvím spolupráce, her a zábavy. V tomto dvoudílném seriálu si řekneme, jak děti k fyzické aktivitě motivovat, jaké jsou pozitivní přínosy sportu nebo jaké jsou nejvhodnější sporty do začátků!

Adriana Máchová
18/08/2022
Tip

FYZICKÁ I DUŠEVNÍ PREVENCE

Vést aktivní život a být zdravý je zásadní pro každého, zejména pro děti. Většina dětí má naštěstí přirozenou touhu hrát si a objevovat, a proto je důležité podporovat je v různých sportech a cvičení, aby veškerou svou energii kvalitně využily.

Obezita je stále větším problémem, stejně jako vysoký krevní tlak, srdeční choroby a cukrovka. Aktivní pohyb dětí od útlého věku jim může pomoci vyrůst ve zdravé dospívající a dospělé. Mnoho dětí však bohužel bojuje také s duševním zdravím. Některé mohou pociťovat úzkost z určitých situací, mohou se vyrovnávat se ztrátou blízké osoby nebo se změnou životní situace. Zapojení do sportu nebo fyzické aktivity jim může pomoci posílit sebedůvěru a soustředit se. 

Děti do 7 let by se měly denně věnovat přirozené fyzické aktivitě, jako je běhání, skákání a poskakování. Děti ve věku 7 až 17 let by měly cvičit dostatečně intenzivně, aby se jim zvýšila tepová frekvence, a to alespoň hodinu denně, 5 dní v týdnu.

JAK DĚTI MOTIVOVAT K POHYBU

Děti by měly mít alespoň 30 minut pohybu během školního dne a 30 minut mimo školu. Pokud však vaše dítě dává přednost chytrému telefonu před fotbalovým míčem, jak ho můžete přimět k větší aktivitě?

Existuje mnoho způsobů, jak motivovat děti k pohybu, a jedním z nich je přivést je k jakémukoliv sportu. Sportování podporuje zdraví a pohodu nejen v dětství, ale po celý život. Je proto dobré, aby si děti na aktivní životní styl navykly již v útlém věku a pohyb se tak pro ně stal automatickou přirozenou součástí jejich života. S pohybem jde ruku v ruce i zdravá strava a děti si tak díky sportování mohou lépe uvědomit, že si mají vybírat zdravé potraviny, což je pro celkové zdraví a pohodu úplně stejně zásadní jako pohyb. Zde je několik tipů, jak děti povzbudit ke každodennímu pohybu a aktivitě:

Buďte příkladem – nejen děti, ale i dospělí, se nejvíce naučí pozorováním a napodobováním druhých. U dětí to platí dvojnásob a jejich návyky jsou tvořeny sledováním těch vašich. A samozřejmě toto zrcadlení funguje nejen u těch dobrých návyků, ale i u těch špatných. Pokud vás tedy děti vidí sportovat a žít aktivní život, je velmi pravděpodobné, že si jej osvojí také a sport se tak stane přirozenou součástí jejich života. 

Zapojte celou rodinu – sport a cvičení je aktivita, kterou velmi dobře můžete praktikovat společně jako rodina. Spousta sportů je týmových, skupinových a i sporty pro jednotlivce se dají kreativně přizpůsobit tak, aby se zapojili všichni. Hry pro celou rodinu, ať už jde o společnou práci, nebo o zdravé soutěžení, vám umožní strávit společně kvalitní čas. Můžete si třeba zahrát fotbal nebo kriket v parku nebo si společně zaplavat či zalézt na skále. Snažte se vybrat aktivity pro všechny věkové kategorie, aby se mohli zapojit i ti nejmenší. 

Hlavně zábavně – nejlepší způsob, jak děti motivovat ke sportu, je udělat z cvičení zábavu! Je pravděpodobnější, že u sportu zůstanou, pokud budou dělat činnost, která je baví. Pomocí jednoduchých rekvizit, jako jsou obruče, pytle s fazolemi, kužely a švihadla, můžete vytvořit zábavnou překážkovou dráhu. Nebo můžete uspořádat společné skupinové cvičení s kamarády a cvičit podle videí pro děti. 

Zapojte hudbu – cvičení při hudbě bude mnohem zábavnější a nabude úplně jiných rozměrů. Děti se mohou do hudby ponořit a odpojit se od všeho, co by je mohlo stresovat nebo znepokojovat. Navíc zapojíte všechny jejich smysly a pohyb si tak užijí o to víc!

Cesta jako příležitost ke sportu – choďte s dětmi do školy, na hřiště nebo na návštěvy za rodinou pěšky. Pokud by vyžadovaly zábavnější formu, využijte třeba kolo nebo koloběžky. Zkrátka pokud se můžete vyhnout veřejné dopravě, autu či vlakům, využijte to! Toto je velmi snadná cesta, jak dětem podvědomě a nenásilně přivlastnit aktivní styl života. Zařadíte tak jakýkoliv pohyb do jejich každodenní rutiny a přijde jim přirozenější přepravit se jinak než autem. 

Omezte televizi – snižte čas, který všichni trávíte u televize a počítačů na minimum. Příliš mnoho času u displejů a monitorů totiž nejen snižuje jejich celkovou aktivitu, ale zároveň to negativně ovlivňuje i jejich spánek a je těžké konkurovat zábavným pořadům, děti se tak častěji spíše uchýlí do pohodlí gauče, než aby vyrazily ven. 

Zdravé soutěžení – udělejte ze cvičení soutěž mezi vámi a dětmi, kdo udělá více sedů-lehů, dřepů či kliků nebo kdo rychleji uběhne určitý úsek. Dejte vítězi cenu a každý den vyzkoušejte novou aktivitu. Nejen že budete stále v pohybu, ale zároveň budou vaše děti moci objevit a poznat spoustu různých nových sportů a vybrat si tak ten nejoblíbenější, kterému se časem mohou věnovat i více.

Sportovní dárky – i dárky k narozeninám nebo Vánocům můžete využít jako příležitost k vedení ke sportu. Když místo nové virtuální počítačové hry koupíte dítěti kolo, trampolínu nebo fotbalový míč, uděláte mu tím velkou radost a zároveň podnítíte touhu k aktivitě místo k sezení u televize.

Fantazii se meze nekladou! Čím kreativnější budete, tím větší chuť budou vaše děti mít do jakéhokoliv pohybu. Důležité je, aby sport byl zábavou a děti jej nedělaly čistě z donucení. Pokud by to byla jen povinnost, kterou si musí splnit a odškrtnout, mohou si k pohybu vypěstovat spíše odpor a nechuť. V tom případě by u sportu nezůstaly a ani by z něj nečerpaly všechny pozitivní přínosy, které sport nabízí. O tom, co vše může fyzická aktivita ovlivnit a jaké jsou její benefity, si přečtěte v druhém díle seriálu o cvičení pro děti: Přínosy a sporty!