Informace o počasí a dalších podmínkách cesty jsou alfou a omegou pro správnou přípravu. Podle toho budete vědět, jak moc se musíte na cestu obléknout. Tím, že se turistika provozuje ve sněhu za každého počasí, je potřeba mít dostatek vrstev na těle. Pokud se obléknete zbytečně moc, tak budete akorát nadávat, že je vám horko a potíte se. Pokud zase málo, budete celou cestu poslouchat drkotající zuby. Výlet pak rychle ukončíte a pojedete zpátky domů do tepla. Je tedy důležité najít správný balanc.
K tomu, abyste se oblékli správně lze použít klasické pravidlo tří vrstev, které se užívá nejen v turistice. Vaše oblečení by mělo sestávat ze tří vrstev, z nichž každá plní jinou funkci. Doporučuji přečíst článek od mé kolegyně a milovnice lyžování Kačky Jak se obléct na lyže a snowboard, ve kterém se o vrstvení oblečení dočtete podrobněji. Ale ve zkratce:
1. vrstva – Jedná se o oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou. Doporučuji tedy volit turistické tričko, pokud máte v plánu vyrazit do opravu nízkých teplot, můžeme zvolit i hřejivé turistické triko. Jeho hlavní funkce je odvést pot od těla. Udrží vás tak v suchu i při náročné aktivitě.
2. vrstva – Nejčastěji ji tvoří turistická mikina, ale můžeme si obléci i vatovku či péřovou bundu. Funkce druhé vrstvy je udržet teplo a díky funkčním materiálům také odvést vlhkost dál od těla.
3. vrstva – Svrchní vrstva oblečení má za úkol chránit před větrem, deštěm a sněhem. Podle teploty a aktivity pak můžete volit buď nepromokavou nebo zimní bundu.
Kouzlo pohybu – Největší trik, jak se zahřát, je potom pohyb samotný, protože když se tělo hýbe, tak produkuje teplo. Dobré oblečení na snow hike je schopné velkou část tepla udržet, takže rozdíl mezi teplem v klidu a teplem za chůze je skutečně veliký, daleko znatelnější, než v létě.
Můj tip: Díky tomu, že je vliv pohybu na tepelnou pohodu tak velký, může se stát, že budete mít pocit, že můžete ,,shodit” svrchní (třetí) vrstvu. Je v pořádku na pocit tepla reagovat, ale doporučil bych určitě zbavit se spíš druhé vrstvy. Kromě toho, že má větší vliv na udržení tepla u těla, třetí vrstva je nezbytná pro boj s větrem. Může se stát, že vlivem tepla nebudete pociťovat chlad z větru, ale vaše tělo ho cítí a mohlo by dojít k prochladnutí. Jakmile potom vystoupáte na vrchol, ihned po příchodu se opět oblečte a nečekejte na pocit zimy. Pravděpodobně se budete chtít chvilku zdržet, takže budete v klidu a také na vrcholcích hodně fouká.
Když známe toto jednoduché pravidlo, tak se můžeme správně obléknout. Pokud se vydáme do parku s rodinou, kde budeme chodit většinou po rovině a nebudeme příliš aktivní, je dobré si vzít více hřejivé oblečení, protože tělo nebude produkovat tolik tepla. Pokud se vydáme na náročnější turistiku, například se rozhodnete zdolat Ještěd u nás v Liberci, je dobré se obléknout méně, protože půjdete většinu cesty do kopce.