Hydrofoil a Wing - křídlo na větrný pohon

Hydrofoil je typ plavidla, které využívá principu vznášení k umožnění plavby rychleji a s menším odporem vody než běžná plavidla. To se děje díky křídlům, která se nacházejí pod trupem lodi a vynášejí ji nad hladinu. Wing je spojení kiteboardového draka a windsurfové plachty. Další způsob, jak využít větrné podmínky pro sportovní aktivity.
Skip categories and go to listing products Skip categories and go to filters
19 999 Kč
Potápěčský skútr
JOBE

Potápěčský skútr

(3)
Není k dispozici online, ověřte skladové zásoby na prodejně
9 999 Kč
Surfařské prkno na foil 4'7" 38 l
OLAIAN

Surfařské prkno na foil 4'7" 38 l

Není k dispozici online, ověřte skladové zásoby na prodejně
3.4/5 podle 132 Hodnocení z webu a z prodejen

FOILOVÁ PRKNA (SURFOVÁ PRKNA, SUP-BOARDY,...)

Ať už se jedná o SUP-foiling, surf-foiling, wing-foiling nebo e-foiling, u všech foilingových prken je kladen důraz na krátké a rychlé pohyby s cílem dosáhnout vznášejícího se stavu. Prkno by mělo mít širokou a zvednutou špičku. Široký „nose" pomáhá při pohybu a rocker vás chrání před pádem.


FUNKČNÍ PRINCIP FOILU

(Hydro)foil je celá konstrukce křídla, která umožňuje surfování nad hladinou vody. Tato převážně modulární konstrukce se skládá z finboxu, stěžně (základna foilu, podobná ploutvi), trupu (nosný rám pro obě křídla) a předního a zadního křídla. Jinými slovy, bez (hydro)foilu se prkno nemůže pohybovat po vodě. Čím rychleji se surf pohybuje, tím větší vztlak může hydrofoil vytvářet.


HYDROFOIL – KONSTRUKCE

Jak již bylo popsáno, hydrofoil se skládá z ploutve (adaptéru ploutve), stěžně (základny foilu), trupu (nosného rámu pro obě křídla) a předního a zadního křídla (dvou hydrofoilů).
U foilu je adaptér finboxu (konektor) umístěn v místě, kde je u běžných windsurfingových prken umístěna ploutev. Základna foilu, která vždy vyčnívá směrem dolů, se nazývá stěžeň. Tento stěžeň může být v závislosti na prkně různě dlouhý, a proto určuje skutečnou hloubku křídel ve vodě. Na straně finboxu je stěžeň přišroubován ke konektoru, který odpovídá finboxu, na druhé straně k trupu (nosnému rámu) pro křídla. V závislosti na tvaru, velikosti a uspořádání křídel lze dosáhnout různých jízdních vlastností.
V konstrukci foilu se rozlišují modulární a pevné součásti. Pokud chcete vyzkoušet různá místa za neustále se měnících podmínek, jsou modulární foily dobrou volbou. Lze je kdykoli a kdekoli vkládat a vyměňovat. Pokud je tomu naopak a na svém foilu nejste neustále na různých místech a za měnících se podmínek, jsou pro vás vhodné foily s pevným stožárem.


NE VŠECHNO JE STEJNÉ – NOVÁ DEFINICE LÉTÁNÍ NAD VODOU

Rozlišuje se e-foiling, wing-foiling, SUP-foiling a windsurf-foiling. O hlavních rozdílech a vlastnostech se můžete dozvědět zde.


E-FOILING

Na první pohled e-foily připomínají běžná surfová prkna nebo kiteboardy, ale jakmile se začnou pohybovat a nabírat rychlost, je patrný obrovský rozdíl. Při e-foilu se surfař s prknem vznáší ve výšce až půl metru nad vodní hladinou. E-foil boduje nejen maximální rychlostí. Na rozdíl od klasických foilových prken lze e-foily používat kdykoli individuálně, bez ohledu na počasí a vlny.


WING-FOILING

Wing-foiling je kombinace křídla, které držíte v ruce, a surfového prkna, na kterém stojíte. Wing-foil je křídlo, které je upevněno pod surfovým prknem a při určité rychlosti začne ve vodě stoupat. Okamžik, kdy se surfové prkno zvedá z vody, se nazývá wing-foiling.


SUP-FOILING

SUP foiling je název pro foiling na paddleboardu. Výhodou tohoto typu foilu je, že můžete surfovat i na menších a méně silných vlnách, než je obvyklé u běžného SUP prkna. Kromě toho se SUP foil vizuálně liší od klasického SUP prkna, protože místo klasické ploutve se zde používá foil, který surfaři a jeho prknu dodává určitou rychlost, aby se prkno zvedlo z vody.


WINDSURF-FOILING

Díky hydrofoilu mohou windsurfaři téměř létat nad vodou a nepotřebují k tomu ani silný vítr. Windsurf-foilová prkna lze používat i jako normální windsurfingová prkna.

dárkovou kartou

Darovat dárkovou kartu