Hydrofoil a Wing - křídlo na větrný pohon

Hydrofoil je typ plavidla, které využívá principu vznášení k umožnění plavby rychleji a s menším odporem vody než běžná plavidla. To se děje díky křídlům, která se nacházejí pod trupem lodi a vynášejí ji nad hladinu. Wing je spojení kiteboardového draka a windsurfové plachty. Další způsob, jak využít větrné podmínky pro sportovní aktivity.
Skip categories and go to listing products Skip categories and go to filters
9 999 Kč
Surfařské prkno na foil 4'7" 38 l
OLAIAN

Surfařské prkno na foil 4'7" 38 l

Není k dispozici online, ověřte skladové zásoby na prodejně
3.4/5 podle 132 Hodnocení z webu a z prodejen

FOILOVÁ PRKNA (SURFOVÁ PRKNA, SUP-BOARDY,...)

Ať už se jedná o SUP-foiling, surf-foiling, wing-foiling nebo e-foiling, u všech foilingových prken je kladen důraz na krátké a rychlé pohyby s cílem dosáhnout vznášejícího se stavu. Prkno by mělo mít širokou a zvednutou špičku. Široký „nose" pomáhá při pohybu a rocker vás chrání před pádem.


FUNKČNÍ PRINCIP FOILU

(Hydro)foil je celá konstrukce křídla, která umožňuje surfování nad hladinou vody. Tato převážně modulární konstrukce se skládá z finboxu, stěžně (základna foilu, podobná ploutvi), trupu (nosný rám pro obě křídla) a předního a zadního křídla. Jinými slovy, bez (hydro)foilu se prkno nemůže pohybovat po vodě. Čím rychleji se surf pohybuje, tím větší vztlak může hydrofoil vytvářet.


HYDROFOIL – KONSTRUKCE

Jak již bylo popsáno, hydrofoil se skládá z ploutve (adaptéru ploutve), stěžně (základny foilu), trupu (nosného rámu pro obě křídla) a předního a zadního křídla (dvou hydrofoilů).
U foilu je adaptér finboxu (konektor) umístěn v místě, kde je u běžných windsurfingových prken umístěna ploutev. Základna foilu, která vždy vyčnívá směrem dolů, se nazývá stěžeň. Tento stěžeň může být v závislosti na prkně různě dlouhý, a proto určuje skutečnou hloubku křídel ve vodě. Na straně finboxu je stěžeň přišroubován ke konektoru, který odpovídá finboxu, na druhé straně k trupu (nosnému rámu) pro křídla. V závislosti na tvaru, velikosti a uspořádání křídel lze dosáhnout různých jízdních vlastností.
V konstrukci foilu se rozlišují modulární a pevné součásti. Pokud chcete vyzkoušet různá místa za neustále se měnících podmínek, jsou modulární foily dobrou volbou. Lze je kdykoli a kdekoli vkládat a vyměňovat. Pokud je tomu naopak a na svém foilu nejste neustále na různých místech a za měnících se podmínek, jsou pro vás vhodné foily s pevným stožárem.


NE VŠECHNO JE STEJNÉ – NOVÁ DEFINICE LÉTÁNÍ NAD VODOU

Rozlišuje se e-foiling, wing-foiling, SUP-foiling a windsurf-foiling. O hlavních rozdílech a vlastnostech se můžete dozvědět zde.


E-FOILING

Na první pohled e-foily připomínají běžná surfová prkna nebo kiteboardy, ale jakmile se začnou pohybovat a nabírat rychlost, je patrný obrovský rozdíl. Při e-foilu se surfař s prknem vznáší ve výšce až půl metru nad vodní hladinou. E-foil boduje nejen maximální rychlostí. Na rozdíl od klasických foilových prken lze e-foily používat kdykoli individuálně, bez ohledu na počasí a vlny.


WING-FOILING

Wing-foiling je kombinace křídla, které držíte v ruce, a surfového prkna, na kterém stojíte. Wing-foil je křídlo, které je upevněno pod surfovým prknem a při určité rychlosti začne ve vodě stoupat. Okamžik, kdy se surfové prkno zvedá z vody, se nazývá wing-foiling.


SUP-FOILING

SUP foiling je název pro foiling na paddleboardu. Výhodou tohoto typu foilu je, že můžete surfovat i na menších a méně silných vlnách, než je obvyklé u běžného SUP prkna. Kromě toho se SUP foil vizuálně liší od klasického SUP prkna, protože místo klasické ploutve se zde používá foil, který surfaři a jeho prknu dodává určitou rychlost, aby se prkno zvedlo z vody.


WINDSURF-FOILING

Díky hydrofoilu mohou windsurfaři téměř létat nad vodou a nepotřebují k tomu ani silný vítr. Windsurf-foilová prkna lze používat i jako normální windsurfingová prkna.

dárkovou kartou

Darovat dárkovou kartu