Recenze: Nafukovací rybářský člun Ventus 230 Caperlan

Absolutní novinkou z produkce značky Caperlan pro rok 2021 je první nafukovací rybářský člun řady Ventus s označením 230. Na vývoji se podílelo velké množství lidí pod záštitou produktového manažera Simoneho. A právě Simone si nenechal své první velké dílo jenom pro sebe. Na rybářské čluny klade celá rybářská společnost v čele s kapraři opravdu velké nároky. Přeci jen se jedná o produkt, který drží rybáře nad vodou. A to doslova.

Jakub Klatovský
14/10/2021
Recenze

OD MYŠLENKY K VÝVOJI

Tento člun je prvním produktem tohoto typu z dílny Caperlanu. Ale nebyl by to Decathlon, abychom si vzájemně nevypomohli. Decathlon má totiž ještě jednu značku, ze které vyplul nejeden skvělý výrobek určený na vodu. Přece jen kajaky a paddleboardy značky Itiwit už mají opravdu velkou základnu spokojených uživatelů. Simone proto využil všech dostupných znalostí, technologií, testů materiálu a mnoho dalšího, aby vytvořil opravdu kvalitní a bezpečný nafukovací rybářský člun.

VZHLED

Při prvním kontaktu s člunem Ventus 230 mě na první pohled zaujalo velké množství různých poutek, úchytů a doplňků, na které u jiných člunů nejsem zvyklý. K těm se ale dostanu později při popisu celkového využití člunu. Barevně člun rozhodně nevyčnívá oproti ostatním produktům z kaprařiny. Je zhotoven v typické olivově zelené barvě doplněné černými prvky.

Použitý materiál působí již při prvním pohledu velmi odolně. Ještě než jsem stihl podrobně prozkoumat technické parametry, bylo jasné, že se nebude jednat jen o nějaký tenký materiál, ale o pořádně tvrdé „plátno”. Co mě trochu zklamalo, po kompletním nafouknutí člunu byly viditelné ohyby materiálu způsobené prvním složením člunu do přepravního obalu již ve výrobě. Na finální odolnost to však nemělo absolutně žádný vliv.

VELIKOST A DOPLŇKY

U detailnějšího popisu člunu bych se rád zaměřil na 3 faktory. Jsou to velikost, doplňky a odolnost. Nyní je člun Venus dostupný v délce 230 cm, které budou v příštím roce doprovázet další 3 varianty, konkrétně 180, 270 a 320 cm. To ale není u rybářských člunů nic neobvyklého. Co ale považuji za velmi důležitý bod, který je třeba vyzdvihnout, je celková šířka člunu. Při délce 230 cm je šířka člunu pro mě neuvěřitelných 166 cm s vnitřním prostorem 90 cm. U ostatních rybářských člunů jsem zvyklý na maximální šířku do 150 cm a ani to není vždy pravidlem. Díky takovému užitečnému prostoru je člun nejen extrémně stabilní, ale vejde se do něj velké množství různého příslušenství. A i s plným člunem je zde stále velký prostor k manipulaci.

Jak jsem již v úvodu zmiňoval, člun je osazen velkým množstvím různých úchytů a doplňků. Hliníková pádla a velké sedlo je samozřejmostí. Co je pro mě při používání velkým přínosem, jsou poutka v přední části člunu. Ta slouží k uchycení krabiček, ve kterých mohu mít během zavážení a zdolávání ryb uskladněné doplňky, jako jsou krmné návnady, nové nástrahy i s přichystanými návazci, náhradní olova a mnoho dalších nezbytných propriet.

Další vychytávkou, kterou ocení snad každý kaprař, který kdy zdolával rybu ze člunu, je integrované uchycení podběráku. Vždy mívám podběrák jen tak položený ve člunu, ale nikdy ne tak, aby mi nepřekážel a já se tak mohl po člunu pohybovat bez omezení. Uchycení v suchých zipech, ze kterých mohu snadno podběrák uvolnit, mi nejednou usnadnil manipulaci a ušetřil mnoho nervů. 

ODOLNOST

Ke všem člunům, se kterými jsem se kdy pohyboval na vodě, jsem nikdy nepřistupoval v rukavičkách. Při tvrdé kaprařině na pálavských jezerech nebo při nočním lovu nemám vždy tak jemné smysly, abych si dával pozor na každý kámen či větev ve vodě. Proto potřebuji, aby byl člun opravdu odolný a vydržel i v těžších podmínkách. Ventus 230 má viditelné vyztužení po obvodu člunu a ve spodní části, která přichází do kontaktu s nežádoucími předměty ve vodě nebo na břehu nejčastěji. Stejným vyztuženým materiálem je potažena i linie kýlu člunu, aby se ztlumil doraz člunu na dno u břehu. 

Jak bylo řečeno, na první pohled a omak je člun vyroben z opravdu pevného materiálu. Člun byl ve spolupráci s inženýry značky Itiwit zhotoven z vyztužené tkaniny o síle 0,82 mm, která už odolá opravdu mnoha faktorům. Odolnost byla vyzkoušena nejen v laboratořích, ale i v reálných podmínkách. 

Člun má vysokotlakou podlahu z materiálu Drop Stitch, která je složena ze dvou vrstev PVC materiálu, mezi které jsou všita polyesterová vlákna. S trochou nadsázky se jedná o stand-up paddleboard přesně na míru člunu. Kompozičně je podlaha téměř totožná. Stabilita a tichost pohybu je tady samozřejmostí.

SHRNUTÍ

Ještě před uvedením člunu na trh jsem měl možnost se Simonem o člunu mluvit. Přesvědčoval mě, že se bude jednat o opravdovou špičku na trhu, která bude kvalitou i materiálem srovnatelná nebo i lepší než nejoblíbenější čluny, jako jsou Raptor nebo Bota007. Samozřejmě jsem ho bral s rezervou a chtěl si udělat vlastní obrázek. O to jsem byl radši, když jsem člun poprvé viděl a měl jsem šanci si ho osahat a vyzkoušet. Celý vývojový tým i značka Caperlan mohou být náležitě pyšní, že na trh uvedli člun, který ve své cenové kategorii nemá téměř žádnou konkurenci a dosahuje těch nejlepších technických parametrů. 

Věřím, že Ventus si získá oblibu v jakékoliv velikostní modifikaci zejména u těch kaprařů, kteří hledají prostorný, stabilní a odolný člun. Ny mých kaprařských výpravách vyžadujících člun už neuvidíte jiný. A věřím, že se s ním třeba i pod Pálavu bude vydávat více a více rybářů. Doufám, že vám při rozhodování tyto řádky pomohou!