Polarizační brýle: k čemu slouží?

Sluneční záření je sice pro lidské tělo důležité, ale pokud se mu vystavujeme nadměrně, může mít negativní dopad na naše zdraví. To se týká i našich očí. Pokud se účinně nechráníme, může nás postihnout šedý zákal, makulární degenerace a další oční problémy. Naštěstí existuje jednoduché řešení, jak se před těmito nepříjemnostmi chránit: sluneční brýle s polarizací. V tomto článku se dozvíte, čím jsou vlastně polarizační brýle tak výjimečné a jak vám pomohou ochránit si zrak a zachovat dobrý přehled o tom, co je ve vašem v zorném poli.

VIF
14.5.2024
Rada

Polarizace –⁠ filtr proti nepříjemným odleskům

Oproti běžným slunečním brýlím, které blokují pouze část světla, disponují polarizační brýle speciálními filtry, které eliminují tzv. odražené světlo. To je světlo, které se odráží od lesklých povrchů, jako je voda, mokrá vozovka, sníh nebo sklo automobilů a které naše oči vnímají jako ostré bílé světlo. Toto ostré světlo je nám samozřejmě nepříjemné a nutí naše oči reagovat, namáhá je. Odražené světlo tedy zhoršuje viditelnost a způsobuje únavu očí.

Výhody polarizačních brýlí

Jasnější vidění a lepší kontrast: Díky eliminaci odraženého světla vám polarizační brýle zajistí jasnější a ostřejší obraz i v náročných světelných podmínkách. Zlepší se tak kontrast a vnímání detailů, což je obzvlášť důležité při řízení, cyklistice a dalších aktivitách.

Snížená únava očí: Odražené světlo je pro oči velmi namáhavé. Polarizační brýle tuto zátěž snižují a pomáhají tak předcházet únavě a podráždění očí. To je důležité nejen pro řidiče a sportovce, ale i pro osoby, které tráví delší dobu venku v letních měsících.

Ochrana před UV zářením: Polarizační brýle, stejně jako běžné sluneční brýle, chrání vaše oči před škodlivým UV zářením, které může vést k vážným očním onemocněním. Skvělé jsou brýle s UV filtrem 400, který blokuje 99 % UV záření.

Pohodlné nošení: Moderní polarizační brýle jsou lehké a pohodlné na nošení i po delší dobu. Jsou dostupné v široké škále stylů a barev, takže si snadno vyberete takové, které budou ladit s vaším stylem.

Ať už se chystáte na pláž, na túru na horách nebo na projížďku na kole, polarizační brýle vám zajistí optimální ochranu očí a komfortní vidění. Jsou ideální na všechny venkovní aktivity, při kterých vás trápí nepříjemné odlesky a ostré sluneční světlo.
Jak poznáte, že brýle mají polarizační filtr

Pokud se chcete jednoduchým trikem přesvědčit, zda mají vámi zvažované brýle polarizační filtr, poradíme vám, jak na to. Umístěte dva kusy polarizačních brýlí za sebe, pohlédněte skrz (mělo by být normálně vidět) a následně jedny pootočte o 90°. V tom okamžiku byste skrz vidět neměli. Dojde totiž ke zkřízení dvou polarizačních filtrů, čímž odfiltrujete horizontální i vertikální vlnění. Žádné světlo tedy brýlemi neprojde.

Investice do zdraví očí

Nákup kvalitních polarizačních brýlí se vám vrátí v podobě zdravějších očí. Dopřejte svému zraku trochu péče navíc, aby vám mohl ještě dlouho co nejlépe sloužit. Polarizační brýle jsou jednoduchým a účinným řešením, jak toho dosáhnout.